שתף קטע נבחר

עמידרור: העימות בלתי נמנע אם האיראנים ימשיכו בדרכם

בצל חשיפת הזרוע האווירית של איראן בסוריה, ראש המל"ל לשעבר הסביר בריאיון לאולפן ynet כי ניסיונות הרפובליקה האיסלאמית להתבסס בסוריה חייבים להיענות בתגובה: "ישראל לא יכולה לאפשר להם לעשות זאת". נתניהו: "בעוצמה ובתקיפות נבלום את הטרור האיראני"

 

אם האיראנים יבססו בסוריה העתק של כוח צבאי כמו זה שבנו בלבנון - העימות בין איראן לישראל בלתי נמנע. כך אמר הבוקר (יום ג') האלוף במיל' יעקב עמידרור בראיון באולפן ynet. בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לאיום האיראני בטקס לזכר הנופלים בשירות החוץ בירושלים: "איראן רצחה ופגעה במאות בני אדם בפיגועים שביצעה ברחבי העולם. הטרור חוצה גבולות והיום זה הטרור האכזרי בחסות איראן ודאעש. עלינו לעמוד נגדם יחד, בעוצמה ובתקיפות, ונבלום את הטרור".

 

עמידרור, לשעבר ראש המטה לביטחון לאומי וכיום חוקר בכיר במכון ירושלים למחקרים אסטרטגיים, הסביר: "העימות הוא בלתי נמנע אם האיראנים ימשיכו במאמצים שלהם לבנות בסוריה העתק ואפילו העתק יותר חזק ממה שיש להם בלבנון. ישראל לא יכולה לאפשר להם לעשות זאת. אם הם יתעקשו לעשות את זה, אז המלחמה בינינו היא בלתי נמנעת", הסביר.

 

לדבריו, "יכול להיות שישראל תצטרך להיכנס לעימות קשה מאוד, מסובך מאוד, מורכב מאוד עם הרבה מאוד אבידות בשני הצדדים - כדי למנוע מאיראן לבנות כוח צבאי כמו שיש לה בלבנון. חיזבאללה הוא לא ארגון לבנוני באמת, זו ידה הארוכה של איראן. אנחנו נתנו לו להיבנות, יש שם היום 120 אלף טילים ורקטות ואנחנו חייבים לעצור את האיראנים בסוריה, לא לתת להם לבנות כוח דומה.

 

"האיראנים כבר שלחו לתוך ישראל מל"ט עם חומר נפץ. מה המשמעות של זה? למה אנחנו מרמים את עצמנו? האיראנים מביאים לסוריה כל טוב האמל"ח שלהם – לא בשביל להגן על אסד. אסד כבר יושב חזק על כיסאו. מי שמתחיל כזו דרך צריך לדעת שהיא תוביל בסופו של דבר למלחמה קשה".

 

בסיס דיר א זור א-זור סוריה  (צילום: google maps)
בסיס דיר א-זור שהותקף בסוריה (צילום: google maps)

איראן חיל האוויר מערך כלי טיס לא מאוישים כטב
מערך כלי טיס איראניים בסוריה
 

את האיום האיראני מצפון הגדיר עמידרור לא כאיום קיומי, "במובן שאם יירו עלינו רקטות וטילים מדינת ישראל תפסיק להתקיים, אבל הנזקים למדינת ישראל יהיו כל כך גדולים שנצטרך להתחנן על חיינו, נתקשה מאוד להגן על עצמנו והטילים ייפלו בכל מקום על פי רצונם של האיראנים ושל חיזבאללה".

 

עוד הסביר כי חופש הפעולה של ישראל בסוריה עדיין קיים. "יכול להיות שרמת הסיכון עלתה וצריך לנקוט ביותר אמצעי זהירות, אבל באופן עקרוני אני חושב שישראל שומרת על הזכות שלה להגן על עצמה. אגב, אם היא תאבד את זה אז מצבנו יהיה כל כך קשה שהשאלה אם אפשר לפעול בגבול סוריה או לא תהיה השאלה הפחות חשובה.

 

"צריך לפרש את ההערות של הרוסים שהם מאוד מאוד לא אוהבים את המצב שבו אנחנו פוגעים בקרבת החיילים שלהם, כך היה ב-T4. יכול להיות שהם לא אוהבים את עצם התקיפה, אבל בסוף מדינת ישראל היא מדינה ריבונית שצריכה לעשות את מה שנכון לה ואת מה שטוב לה".

 

בנוגע להצהרתו של תומס פרידמן, ולפיה שמע במפורש מבכיר ישראלי שהוא מודה בתקיפות הישראליות בסוריה, הסביר עמידרור: "אני חושב שזאת הערה אומללה. אני לא יודע מי הוא הבכיר אבל הערה חכמה בוודאי לא".

 

תא"ל במיל' אילן ביטון, ראש מערך ההגנה האווירית לשעבר, התייחס להיערכותה של ישראל מבחינת מערכות ההגנה: "זהו מערך איתן שנבנה מתוך לקחים רבים לאורך השנים והמלחמות ונבנה באופן אינטגרטיבי הן נגד כלים והן נגד מטוסים, הוא עובד באופן משולב ומתואם בין השכבות השונות עם המערכות השונות. זהו מערך מאומן, משופשף ואני חושב שהמענה שמדינת ישראל תוכל לספק הוא בהחלט טוב".

 

לדבריו, "מדינת ישראל קטנה יחסית. מעבר לערך חיי אדם, מערכת הגנה חוסכת עלויות של פגיעה בתשתיות, שיקום נפגעים, פגיעה בחיי המסחר והכלכלה. כך שבבחינה הזו של ההיבט הכלכלי, השקעה נוספת היא כדאית ובעיניי נכון להמשיך ולחזק את מערך ההגנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: מיכאל שפושניק
יעקב עמידרור
צילום: מיכאל שפושניק
מומלצים