שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אירועי יום הזיכרון נפתחו בטקס בירושלים: "מרכינים ראש לזכר יקירינו"
  הטקס המסורתי בבית יד לבנים בירושלים פותח את אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. נתניהו, אדלשטיין ורגב הניחו זרים לזכר הנופלים. ראש הממשלה: "הם נתנו לנו את האפשרות לחיות, בזכותם אנחנו כאן". בשעה 20:00 תישמע צפירה בת דקה

   

   

  אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה נפתחו ב-16:00 אחר הצהריים (יום ג') בטקס המסורתי בבית יד לבנים בירושלים בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שרת התרבות מירי רגב ומנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם. הם הניחו זרים לזכר הנופלים. לצדם, נאספו מאות משפחות שכולות שבאו להתייחד עם זכרם של יקיריהם.

   

  ראש הממשלה אמר בנאומו: "כבר 70 שנה ידינו אוחזות בחרב המגן ובונות את מדינת ישראל. בנינו ובנותינו שליחי האומה הודפים בגבורה התקפות אויב. אנו מרכינים ראש לזכר יקירינו שדמם נספג באדמת המולדת. לפני חצי שנה נפל קצין התותחנים סגן אבשלום ערמוני ז"ל. רכבו התהפך ברמת הגולן. שמעתי את הוריו בהלוויתו הם זעקו מנהמת לבם 'היה לנו ילד שעשועים ועכשיו מה? ילד געגועים'. בכך הם שימשו פה לכולנו. גם הוריי זעקו כך בפה מלא בנפול אחי. לכל המשפחות ייסורים משלהם. אינני יכול להסביר כיצד עברנו את ימי הבשורה המרה, את הימים והשבועות והחודשים".

  טקס יום הזיכרון לחללי מערכות צה
  נאום ראש הממשלה בטקס יום הזיכרון לחללי מערכות צה"ל, ירושלים(צילום: יואב דודקביץ')

   

  "אהובי נפשנו נעקרו מתוכנו. 23,646 חללי מערכות ישראל מאז החלה תחיית עמנו, אליהם מצטרפים אלפי הקורבנות של פעולות האיבה. אין לכך אף פעם מרפא אמיתי, כל משפחה וייסוריה, כל משפחה וגבורתה. לבחור מחדש בחיים אחרי שברון הלב זוהי גדלות נפש. אני פוגע עם רעייתי משפחות שכולות רבות שחוזרות אל החיים באמצעות המשכת דרכם של הנופלים, מחויבות למדינה, אהבת המולדת, דאגה לאחר, אחריות, חסד, מתן כתף להישען עליה. וגם ביום המיוחד הזה אנו עומדים כתף אל כתף כעם מלוכד שרואה בבהירות את יסודות חייו וקיומו".

   

  נתניהו הוסיף: "איננו שוכחים לרגע אחד אפילו את נעדרינו, הדר גולדין ואורון שאול, ואנחנו מחויבים להחזרת הבנים הביתה וגם את אברה מנגיסטו. איננו שוכחים לרגע את פצועינו ואנחנו מאחלים להם באהבה רבה איחולי החלמה. מעטים מול רבים עמדנו במלחמת העצמאות, דלים בנשק, נערים צעירים לצד פליטי שואה שהישר מירידתם לאוניה נשלחו לקרב. המסר שהותירו הנופלים חד וברור, ייתכן שחיינו יהיו קצרים מדי אבל הבטחנו את חיי האומה לעד, והם אכן נתנו לנו את האפשרות לחיות, בזכותם ובזכות ממשיכי דרכם אנחנו כאן".

   

  "כשאנחנו נחגוג את עצמאותינו בחגיגות גדולות ששרת התרבות אירגנה אתם תראו את עצמת השמחה שבאה מכל עבר. הם איתנו. גם בעתיד הנראה לעין לא נרפה מאחיזתנו בחרב המגן. נמשיך לרקום שיתוף פעולה עם הגורמים המתונים סביבנו כדי לסלול דרך לשלום. יהי זכרם של הנופלים נצור בלב האומה לעד", סיכם נתניהו.

   

   

  יו"ר הכנסת אמר כי "ביום הזה כל בית ישראל עומד יחד אתכם, ומתעטף בצער ובזיכרון. אנחנו יודעים היטב, ויידעו כל אויבינו: לא כשלה רוחנו, לא רך לבבנו, אצבעותינו המהודקות סביב הנשק והמגן – לא רפו. מי שבסתרי מנהרה מתכנן לפגוע בנו – אותו נשיג גם בעומק האדמה. מי שבסכין או באבן שבידו, רוצה לדחוק אותנו מסמטאות ירושלים או מהרי יהודה ושומרון – אותו נרדוף עד שידו תיגדע. מלאי חיים אנחנו. מלאי חיים וביטחון, כי את החזון שהותירו לנו הנופלים – נמשיך. מלאי חיים ואמונה, כי אפילו תארך הדרך, אפילו ירבו המכשולים, מארצנו ומחפירות חיינו לעולם לא ניסוג יהי זכרם של בנינו ובנותינו ברוך, ותהא נשמתם צרורה בצרור החיים".  

  הכנות לטקס יום הזיכרון בהר הרצל ירושלים (צילום: רויטרס)
  ההכנות לאירועי יום הזיכרון בהר הרצל(צילום: רויטרס)

  אינפו גרפיקה אירועי יום הזיכרון יום שלישי יום רביעי 2018 ()
   

  ראש העיר ירושלים ניר ברקת נזכר באירוע משירותו הצבאי: "ב-19 באוגוסט 1980, במסגרת מבצע מוביל, נכנסנו כוח צנחנים לדרום לבנון. חצינו את נהר הליטני בדרכנו לתבנית במטרה לפגוע בבסיסי המחבלים בכפר. לאחר שהפלוגה שלנו פוצצה שני מבנים ובדרכנו לפוצץ את המבנה השלישי התפתח קרב פנים מול פנים שבו נהרג מוקי קנישבך המ"פ שלי. בהסתערות על המחבל שירה בו, חטפתי כדור בכתף. הטיסו אותנו יחד במסוק לרמב"ם. כל הדרך, שנראתה כמו נצח, שכב באלונקה, מעליי, מוקי. משפחתו עוד לא ידעה בשלב הזה שחייה עומדים להשתנות לנצח. עמדנו במשימה, אבל המחיר היה כבד.

   

  "ברמב"ם פגשתי את ההורים של מוקי, שמואל ופנינה, ארץ ישראל היפה! שמואל איבד את כל משפחתו בשואה, עלה ארצה ולחם במלחמות ישראל. פנינה ברחה מפולניה עם הוריה, ועם אחיה היחיד – צביקה. עשר שנים לאחר עלייתם, צביקה נהרג בהתרסקות מטוס במרדף אחר מחבלים במדבר יהודה. מוקי, היה בנם היחיד. לאחר מותו של שמואל פנינה נותרה ללא משפחה. לכן, גם היום, ארבעים שנים אחרי, אנחנו, המפקדים והחיילים שלחמו עם מוקי בצנחנים – אנחנו המשפחה של פנינה, ותמיד נהיה".

   

  מיום הזיכרון בשנה שעברה ועד היום נוספו למניין החללים 71 מאנשי כוחות הביטחון ועוד 30 נכי צה"ל שנפטרו כתוצאה מנכותם והוכרו כחללי צה"ל. בכך מגיע מספר הנופלים במערכות ישראל משנת 1860 ל-23,645. בישראל חיים כיום 8,929 הורים שכולים, 4,849 אלמנות צה"ל וכוחות הביטחון ועוד אלפי בנים ובנות ואחים ואחיות שכולים.

   

  בשעה 20:00 תישמע צפירה בת דקה ולמחרת, יום רביעי, תישמע צפירה בת שתי דקות בשעה 11:00 בבוקר בשעה שבני משפחות וחברים יהיו בבתי העלמין ויתייחדו עם זכר יקיריהם. בשעה 20:00 יתקיים טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ברחבת הכותל המערבי, במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש העיר ניר ברקת ומשפחות שכולות.

   

  טקס יום הזיכרון לחללי מערכות צה
  ראש הממשלה נתניהו ביד לבנים(צילום: יואב דודקביץ')

  באיגרת למשפחות השכולות, כתב שר הביטחון אביגדור ליברמן: "בזכות אומץ לבם, גבורתם והקרבתם של הנופלים – ובזכותכם, שממשיכים לראות את האור הגדול - אנחנו צועדים זקופי קומה אל האתגרים הבאים. בלבנו תקווה גדולה שבשנים הבאות לא נחיה עוד על החרב, ואת מיטב הכישרונות והמשאבים נוכל להשקיע במדע ובטכנולוגיה, בחקלאות ובכלכלה ובפיתוח אוצרותיה של הארץ הנפלאה שלנו. כמו בכל יום, אנו עושים הכול כדי להנציח את חללי מלחמת הקיום שלנו, לשמר לעד את מורשת גבורתם ולהנחילה לדורות הבאים. שמותיהם חקוקים על קיר הנצח בהיכל הזיכרון בירושלים, ובו יידלק - עד עולם - נר לזכרם.

  אני שולח לכם יד מאמצת ומחבקת. תמיד נזכור את יקיריכם - יקירינו, יקיריה של האומה כולה".

    

  בנוסף לטקסים הממלכתיים שיתקיימו במהלך היום, הרשויות המקומיות בארץ יקיימו גם הן אירועים לציון יום הזיכרון. בשעה 19:45 יתקיים אירוע "זוכרים, שרים ומספרים" בבריכת הסולטן, עם שילוב של סיפורים ושירים. באירוע ישתתפו השרים נפתלי בנט וזאב אלקין. בשעה 21:30 יתקיים ערב שירי לוחמים במרכז ז'ראר בכר. בתוכנית - שירה בציבור, קטעי קריאה והופעות אמנים.

    

  אירועים נוספים: "שרים במרכז" בכיכר ספרא (21:00), שבו יוקרנו סרטי אנימציה של פרויקט פנים. בשעה 20:00 יתקיים באמפיתאטרון של אוניברסיטת הר הצופים האירוע "ביחד בתקווה", שירים וסיפורים עם איתי לוי, הפרויקט של רביבו, ועוד.

   

  בתל אביב תתקיים העצרת המרכזית לזכר חללי מערכות ישראל בני העיר ב-17:30 בגן הבנים (גני יהושע, צומת אבן גבירול ושדרות רוקח). בטקס ישתתפו ראש העיר רון חולדאי, הרב ישראל מאיר לאו, יו"ר יד לבנים תל אביב-יפו, יוסף לוטנברג, והמשפחות השכולות.

    

  בשעה 20:30 בערב יתקיים בכיכר רבין הטקס "שירים בכיכר". בין המשתתפים: אביתר בנאי, אתניקס, דניאל סלומון ודנה עדיני, חנן בן ארי, יהודה פוליקר ויסמין לוי. בין השירים ישולבו קטעי וידאו עם סיפורי הנופלים.

   

  טקס הזיכרון המרכזי של באר שבע יתקיים בערב יום הזיכרון ברחבת העירייה, בהשתתפות שרית חדד והסינפונייטה הישראלית באר שבע. בחיפה יתקיים הטקס המרכזי הערב בגן הזיכרון בעיר.


  פורסם לראשונה 17/04/2018 15:25

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים