שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אלשיך על ההדלפות: שוטרים נבדקו, לא הם הדליפו
  "נבדקו ראשי יחידות ולשמחתי אני יכול לבשר שזה נון אישיו", הסביר המפכ"ל בוועדת הפנים של הכנסת בנוגע לבדיקת השוטרים בסוגיית ההדלפות. הוועדה אישרה בדיקות שייערכו לשוטרים והם יישאלו בין השאר לגבי מעורבות בעבירות פליליות וקשר עם גורמים עברייניים

   

  מפכ
  מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך (צילום: אוהד צויגנברג)
   

  "השוטרים נבדקו על סוגיית ההדלפות ולשמחתי אני יכול לבשר שזה לא מה שהוצף בבדיקות". כך אמר היום (ג') מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך בוועדת הפנים של הכנסת - שדנה בבדיקות שייערכו לשוטרים לפני כניסתם לארגון וכן במהלך שירותם בו.

   

  לדברי אלשיך, "אני רואה את התוצאות ואני גאה בהם. אנחנו לא מדברים חלילה על נורמות או בעיות קשות. הם נבדקים באופן ישיר על סוגיית ההדלפות וחקירות. נבדקו ראשי יחידות, ולשמחתי אני יכול לבשר שזה נון-אישיו".

   

  בתחילתה של ישיבת הוועדה הוצגה טיוטה שניסחה המשטרה, ובה הצעה לבצע כמה בדיקות כדי לבחון את התאמתם של הקצינים הבכירים בארגון. יו"ר הועדה ח"כ יואב קיש (ליכוד), ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) וח"כ בני בגין (ליכוד) הצביעו פה בעד ביצוע הבדיקות.

   

  כל שוטר חדש שייכנס לארגון יבצע בדיקה ממוחשבת, שבה יישאלו לגבי מעורבותם בעבירות פליליות, שימוש בחומרים פסיכו-אקטיביים, קשר עם גורמים עברייניים, מסירת מידע מסווג ומעשים אחרים שיש בהם משום פגיעה בטוהר המידות המתחייב משוטר.

   

  שוטרים בדרגות בכירות שקידומם עומד על הפרק - יעברו אף הם בדיקה כזו. אם במהלכה יעלו סימני שאלה, הם יועברו לתחקור. אם שם יוחלט להמשיך בבדיקה - עניינם יועבר לוועדה, וזו תחליט אם השוטר יישלח לבדיקת פוליגרף.

   

  אלשיך אמר: "חלק מהקצינים נבדקים בהתנדבות ורואים בזה חלק מניקיון כפיהם. אני רואה את התוצאות ואני גאה בהם".  

   

  לדבריו, "יש לבדיקות האלו חשיבות כדי שהשוטר יתיישר עם הנורמות של המשטרה. חשוב שתהיה שקיפות ומי שיקודם במשטרה יעבור את הבדיקות הללו. תדע כל אם עבריה שהשוטרים שמשרתים אותה עוברים את הבדיקות הללו".

   

  לפי הטיוטה שהוצגה, קצינים בדרגת ניצב וכן מועמדים לתפקיד בדרגת תת-ניצב יבצעו בדיקת התאמה לתפקיד לפני כניסתם. כמו כן חבר סגל הפיקוד הכללי, ראש יחידה ארצית, ראש חטיבה באגף המבצעים או ראש חטיבה באגף החקירות והמודיעין יבצעו אף הם את הבדיקות הללו.

   

  מינוי לתפקיד בכיר במשטרה יכלול לעתים גם בדיקת פוליגרף, שבה יישאלו חמש שאלות בנושאים הנוגעים לביצוע עבירות פליליות, שימוש בסמים מסוכנים או בחומרים מסוכנים, מסירת מידע מסווג ורגיש לגורם בלתי מוסמך, ניצול יחסי מרות או יחסי תלות לשם קבלת טובות הנאה אסורות או קיום קשרים אישיים בניגוד לפקודות המשטרה, ומילוי תפקיד תוך ניגוד עניינים מהותי בניגוד לפקודות המשטרה וללא אישור.

   

  המפכ"ל הסביר כי אם במהלך הבדיקה עולים ממצאים, "זה מגיע לוועדה שבוחנת את התאמתו, ואם להעביר את הממצאים למח"ש או לטפל באופן פיקודי או משמעתי". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים