שתף קטע נבחר

גרסת רוסיה ליירוטים - וצבא סוריה מציג את הנ"מ

על רקע "המתקפה האלקטרונית של ישראל" בסוריה פרסם משרד ההגנה בדמשק סרטון שבו התרברב במערכות ההגנה האווירית: "השמיים שלנו, נתמודד עם כל אויב". במוסקבה מפרטים את היירוטים לכאורה של טילים אמריקניים. סעודיה במסר לאיראן: מוכנים לשלוח כוחות לסוריה

כשברקע הדיווח שלפיו ביצעו ישראל וארה"ב התקפה אלקטרונית נגד מערכות ההגנה האווירית של סוריה פרסם אתמול (ג') משרד ההגנה הסורי סרטון בן כמה דקות המציג את המערכות המדוברות ומהלל אותן.

 

בסרטון, הנושא את הכותרת "שׁמינו לנו – ואסורים לאחרים מלבדנו", נראים אנשי ההגנה האווירית "המגינים על המולדת" מפעילים את המערכות, וברקע שירי מלחמה עממיים.

 

״אנחנו מוכנים בכל יום להתמודד עם כל תוקפנות ולהגן על המרחב האווירי של המולדת ועל בניה", אומר בסרטון אחד ממפעילי המערכות. חייל אחר אמר: "כוח הרצון שלנו איתן ומצב הרוח מרומם. אנחנו מוכנים לעמוד מול האויב אם ינסה לעשות זאת שוב". עוד איש צבא סורי אמר: "בשמי ובשם כל לוחמי ההגנה האווירית – אנחנו מתחייבים לאללה ולמולדת שנישאר חיילים נאמנים, שמגינים על אדמתם ועל השמיים שלהם – עד טיפת דמנו האחרונה".

 

בלילה שבין שני לשלישי גרמה אזעקת שווא למערכות ההגנה האווירית הסורית לבצע ירי מחשש למתקפת טילים. בתחילה הודיעה הטלוויזיה הממלכתית הסורית כי בוצעה מתקפת טילים נגד שני בסיסי צבא במדינה וכי הטילים יורטו, אך בהמשך הודו הסורים כי מתקפה כזו לא הייתה וכי מדובר בתקלה.

מערכות הגנה אווירית, סוריה ()
מתוך הסרטון של משרד ההגנה הסורי. "מצב הרוח מרומם"

בחלוף זמן מה אמר מפקד בצבא הסורי לסוכנות הידיעות רויטרס כי ישראל וארה"ב עומדות מאחורי "מתקפה אלקטרונית משותפת" שגרמה לתקלה במערכת הרדאר הסורית. לדבריו, מומחים הפועלים במדינה טיפלו בתקלה.

 

רוסיה נגד ארה"ב: כמה טילים באמת נורו?

בסוף השבוע, נזכיר, תקפו ארה"ב, בריטניה וצרפת שורת יעדים בסוריה בתגובה על המתקפה הכימית שביצע משטר אסד בעיירה דומא לפני כשבוע וחצי. לפי הפנטגון נורו במתקפה המשולבת 105 טילי שיוט - ואף אחד מהם לא יורט. אבל הסורים - והרוסים - מציגים מספרים אחרים לחלוטין. לטענתם, מערכות ההגנה האווירית יירטו 71 מ-103 הטילים ששוגרו.

 

גם על היעדים יש מחלוקת. לפי הרוסים, ארה"ב ובעלות בריתה שיגרו טילים גם לעבר שדות תעופה ולא רק אל מאגרי נשק כימי. דובר משרד ההגנה הרוסי איגור קונשנקוב פירט אתמול את אותם יעדים ואת מערכות ההגנה שיירטו לכאורה את הטילים.

 

הוא אמר כי נורו 29 טילי נ"מ בוק (24 פגעו); 11 טילי אוסה (5 פגעו); 13 טילי S-125 (חמישה פגעו); 5 טילי סטרלה 10 (3 פגעו); 21 טילי קוודראט (11 פגעו); 25 טילי פנציר S-1 (מתוכם 23 פגעו) ושמונה טילי S-200 (אף אחד מהם לא פגע במטרה לדבריו). ברוסיה הסבירו כי טיל S-200 מיועד לפגיעה במטוסים ולא בטילים, ולכן הכישלון המוחלט.

 

לטענת מוסקבה, לעבר המטרות בדמשק ובחומס (אלו שארה"ב הצהירה שהיו היעדים) נורו 30 טילים ולא 105, ומתוכם שבעה יורטו; 16 טילי שוגרו לשדה התעופה בחומס ו-13 מהם יורטו; 9 שוגרו לשדה התעופה מאזה וחמישה מהם יורטו; 12 נורו לשדה בא-שעיראת (כולם יורטו); 18 לשדה באלי (כולם יורטו) ו-12 לשדה התעופה דומייר, וגם הם – לטענת רוסיה כמובן – יורטו.

טראמפ מארח את מוחמד בן סלמאן בבית הלבן (צילום: רויטרס)
יורש העצר הסעודי בן סלמאן, המושך בחוטים בארצו, עם טראמפ. "מוכנים להצטרף לקואליציה"(צילום: רויטרס)

אם שני הצדדים – האמריקנים והרוסים – לא משקרים לחלוטין, קיימת האפשרות שמדובר במקרה דומה לזה שאירע אמש, אם גם מקרה זה אכן תואר במדויק על ידי הסורים. אם האמריקנים ובעלי בריתם הפעילו מערכות לוחמה אלקטרונית מתוחכמות, קיימת אפשרות שהסורים שיגרו טילים רבים לעבר מטוסים שלא היו שם וחשבו שהפילו אותם, אף שלמעשה הם היו קיימים רק על המסכים שלהם. 

 

בינתיים מנסה סעודיה לשלוח מסר מרתיע ליריבתה הגדולה איראן, ההולכת ומתבססת בסוריה. שר החוץ של סעודיה, עדל אל-ג'ובייר, אמר אתמול כי ארצו נכונה לשלוח כוחות לסוריה ולהצטרף לקואליציה הבינלאומית שמובילה שם ארה"ב אם תתקבל החליטה להרחיב את הקואליציה הזו.

 

"אנחנו דנים עם ארה"ב בשליחת כוחות לשם מאז תחילת המשבר בסוריה", אמר ג'ובייר במסיבת עיתונאים בריאד, כשלצדו מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש. הוא ציין כי כבר בשיחות עם הנשיא דאז ברק אובמה העלתה סעודיה את האפשרות שתצטרף לקואליציה.


פורסם לראשונה 17/04/2018 19:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוריה נכנסה לכוננות - והודיעה: "אזעקת שווא"
מומלצים