שתף קטע נבחר

פנייה לארדן ואלשיך: "חשש להתלקחות בין יהודים לערבים בכרמל"

המשטרה אישרה לציבור הערבי לקיים ביום העצמאות בשטח ששייך למושב ניר עציון את האירוע המרכזי בנושא זכויות העקורים. במועצת חוף הכרמל מתריעים: "15 אלף בני אדם יבצעו פעילות אנטי-ציונית בשטחנו. תושבים יפגינו מנגד, קיום האירוע מהווה סכנה". המשטרה: "המקום נבחר בתיאום עם המועצה"

 

פלסטיני תולה דגל בגבול רצועת עזה (צילום: רויטרס)
ארכיון(צילום: רויטרס)

בשטח פתוח ששייך למושב ניר עציון שבכרמל, אמור להתקיים מחר - יום העצמאות - האירוע המרכזי של הציבור הערבי בנושא זכויות העקורים. ראש המועצה האזורית חוף הכרמל, שהיישוב יושב בתחומה, פנה היום (ד') לשר לביטחון הפנים ולמפכ"ל בדרישה לבטל את האירוע מחשש להתלקחות בין הציבור היהודי באזור להמונים שייתכנסו במקום.

 

ראש המועצה, כרמל סלע, הסכים בתחילה לקיום האירוע מפני שלטענתו המשטרה כפתה עליו לאשרו, אולם בימים האחרונים נשמעו התנגדויות של תושבים, שמסרבים לאפשר את קיום האירוע בשטח הפתוח. במשטרה דחו את טענות המועצה והסבירו כי המקום נבחר בתיאום עם המועצה וראשיה - ללא שום כפייה.

 

ניר עציון הוא מושב שיתופי, שהוקם ב-1950, בין היתר על ידי השורדים מקרב מגני כפר עציון, שנכבש על ידי הלגיון הירדני ערב הקמת המדינה. בשנים האחרונות מקיימים ערבים ישראלים עצרות זיכרון בסמוך לכפרים שמהם גורשו, לטענתם במלחמת השחרור. בשנים עברו קיימו את האירוע בין היתר באזור ציפורי, וגם ביער עופר בתחום המועצה האזורית חוף הכרמל.

 

השנה אישרה המשטרה לקיים את האירוע בשטחים שחלקים שייכים כאמור לניר עציון. לדברי ראש המועצה סלע, "המועצה האזורית חוף הכרמל התנגדה לקיום אירוע ביום העצמאות ה-70 למדינת ישראל. מאחר ומשטרת ישראל הבהירה לי בצורה חד משמעית כי האירוע יתקיים בחוף הכרמל, בכל מצב ובכל מקרה, לא נותרה בידיי ברירה לאשר את האירוע במקום הכי פחות רגיש בחוף הכרמל, בצמוד למכון טיהור שפכים ניר עציון כפי שהציעה המשטרה".

 

במכתב שהעביר לשר גלעדן ארדן ולמפכ"ל רב-ניצב רוני אלשיך, ציין סלע כי "משטרת ישראל היא זו שאישרה קיום אירוע ענק והנפיקה אישור לכ-15 אלף משתתפים, שבאים למחות ולבצע פעילות אנטי ציונית בשטחנו, וזאת בזמן ביטחוני כה רגיש ובלב חגיגות ה-70  למדינת ישראל.

 

"התקבלו אצלנו פניות רבות מתושבים מודאגים, ארגונים דתיים וגם של תושבי גוש עציון כי בכוונתם לקיים הפגנת נגד שלא תאפשר את קיום האירוע. אנו רואים בקיום האירוע סכנה ממשית שיכולה להדליק את האזור כולו", הזהיר ראש המועצה. "אני מבקש את התערבותכם המיידית לביטול האירוע".

 

המשטרה: "אין לנו קשר לבחירת המיקום" 

במשטרה ציינו בתגובה כי המיקום לקיום האירוע נבחר על ידי המועצה האזורית וכי הוא מרוחק ממושב ניר עציון. "המשטרה קיבלה לפני כחודשיים מטעם 'העמותה לשמירה על זכויות העקורים', בקשה לקבל רישיון לקיום תהלוכה באזור יער עופר, בהשתתפות יותר מ-10 אלף בני אדם. מדובר בתהלוכה הנערכת זה 20 שנה. המשטרה בחנה את הפנייה ולא אישרה את המיקום שביקשו המארגנים. המשטרה קבעה כי יש לקיימה במקום חלופי, למניעת חיכוך וצמצום הפרת הסדר הציבורי.

 

"לפיכך, המארגנים התבקשו למצוא בשיתוף עם הרשות המקומית הרלוונטית מקום חלופי ולהעלות זאת על הכתב בהסכם חתום בין הצדדים - כתנאי לקבלת הרישיון. כאמור, ההסכם נחתם בין מארגני התהלוכה ונציגי המועצה האזורית חוף הכרמל, על דעת שני הצדדים באופן רשמי והוסכם על ידיהם - מעבר בשטח חקלאי מרוחק שבחכירת המושב ניר עציון. על בסיס הסכמת המועצה ונציג היישוב לקיים את התהלוכה בתחומם, אושר קיום האירוע. כל ניסיון לקשור את המשטרה לקיומה של התהלוכה במקום זה או אחר, שגוי ומטעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים