שתף קטע נבחר

"הללויה", רחפנים ודגלנים: הרגעים הגדולים של טקס הדלקת המשואות

מהאיחוד של "הדצים" בטקס הפתיחה, דרך 300 רחפנים שציירו צורות מרהיבות בשמי ירושלים, הביצוע של נטע ברזילי ל"הורה היאחזות" והנשיקה של אבשלום קור לחייל ועד מופע הדגלנים המסורתי ושירת ה"הללויה" ההמונית. צפו בקטעים המרהיבים של האירוע החגיגי

חגיגות 70 שנות העצמאות של מדינת ישראל נפתחו אמש (יום ד') בטקס מרהיב בהר הרצל בירושלים. ב-20:00, זמן קצר לאחר שהדגל הורם לראש התורן - יצא לדרך המופע האמנותי המרהיב. בפתח האירוע, הומחז מעמד הר סיני וחורבן בית המקדש. כמו כן, באחד הקטעים הומחזה גם משפחה יהודית בתקופת השואה בדמות אם וילדיה העונדים טלאי צהוב ואורזים מזוודות לקראת הגירוש.  ynet העביר את הטקס בשידור חי.

 

אחר כך הוצגו העליות לארץ ישראל, ואורנה ומשה דץ שרו את "כאן", שעמו ייצגו את ישראל באירוויזיון 1991. מיקי גבריאלוב ואמיר דדון ביצעו את "אימא אדמה" - ונטע ברזילי סיפקה גרסה משלה ל"הורה היאחזות" של להקת הנח"ל. ברחבת הטקס נערכה השבעה לחיילים המסיימים בימים אלה את הטירונות, וחיים משה שר במעמד זה את שירו "נשבע". עדן אלנה, זוכת "אקס פקטור", שרה את "מי אוהב אותך יותר ממני" כשברקע יצרו 300 רחפנים צבעוניים סמלים ישראליים בשמי ירושלים - מ"שרוליק" של דוש ועד מגן דוד.

 

 
 
  
אחרי החלק האמנותי נאמו והשיאו משואות יו"ר הכנסת וראש הממשלה, ולאחריהם עלו מדליקי 12 המשואות המסמלות את שנים עשר השבטים, ביניהם: הזמר שלמה ארצי; השחקנים ליא קניג וזאב רווח; אלוף (במיל') ישעיהו גביש, ששימש כמפקד בכיר בפלמ"ח ובצה"ל, ולצדו מפקד יחידת אגוז, סגן-אלוף רועי לוי, שנפצע אנושות במבצע צוק אית; ואשת ההייטק החרדית רחלי גנות, הבעלים והמנכ"לית של חברת "רייצ'יפ", המכשירה נשים לעבודה.

 

זאב רווח קרא: "אני משיא משואה זו לכבוד הוריי היקרים ורבבות עולי מרוקו, שאהבת ארץ ישראל שלהם הייתה שורשית וחזקה מדורי דורות. לכבוד העולים מכל התפוצות שבאו לכאן עם חלום ליצור מדינה בארץ ישראל, ולכבוד הקולנוע הישראלי, שמספר את סיפור הארץ הזאת כבר מאה שנה ומביא שמחה לבתי ישראל!".

 

ד"ר אבשלום קור אמר: "אני אבשלום קור, בן שרה ושלמה קור, זוג ציונים נלהבים אשר נדרו עוד בגולה טרם השואה לדבר אך ורק עברית, משיא משואה זו לכבוד דור הענקים שלא קם כמוהו בשום אומה ולשון, אשר השיב את העברית מן הקודש גם אל החול. לכבוד המחנכים, המילונאים, אנשי האקדמיה, המשוררים, הסופרים והעיתונאים שדיברו ודבקים לכתוב ולדבר בעברית יפהפייה, כי העברית היא טעם החיים של עם ישראל. לכבוד ילדינו ונכדינו המשתעשעים בעברית, כי הם עתידנו. ולתפארת מדינת ישראל!".

 

עוד הדליקו משואות: הטניסאי הפראלימפי סרן נועם גרשוני, טייס מסוק שנפצע במלחמת לבנון השנייה וזכה בזהב אולימפי בלונדון 2012; מרגלית זינאתי, נצר למשפחה השומרת על הגחלת היהודית ביישוב היהודי בגליל מאז ימי בית שני; השייח' מוואפק טריף, המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית בישראל; פרופ' מרסל מחלוף, שבמחקריה השיגה פריצות דרך רבות המאפשרות טיפול מדויק בסרטן; פרופ' אביעזרי פרנקל, שלחם במלחמת השחרור, תרם שנים רבות לביטחון המדינה והיה מראשוני העוסקים במדעי המחשב בישראל; מאי קורמן בת ה-15, תלמידת תיכון לקוית שמיעה שפיתחה פטנט למניעת שכחת ילדים ברכב; רות כהנוב מסוכנות מש"ב של משרד החוץ; והבלשן ואיש הרדיו ד"ר אבשלום קור, הפועל להביא את העברית התקנית לכל בית בישראל.

 

לאחר הדלקת המשואות התקיים מצעד הדגלנים, שבו יצרו הדגלנים, כמיטב המסורת, שלל סמלים ישראליים.

 

 

 
 
 
 
טקס יום העצמאות הר הרצל ירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

טקס יום העצמאות הר הרצל ירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

טקס יום העצמאות בהר הרצל ירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי)
נועם גרשוני משיא משואה(צילום: אלכס קולומויסקי)

טקס יום העצמאות בהר הרצל ירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי)
ליא קניג וזאב רווח(צילום: אלכס קולומויסקי)

טקס יום העצמאות בהר הרצל ירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי)
נתניהו משיא משואה(צילום: אלכס קולומויסקי)טקס יום העצמאות הר הרצל ירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי)
נטע ברזילי(צילום: אלכס קולומויסקי)
טקס יום העצמאות בהר הרצל ירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי)
שלמה ארצי משיא משואה(צילום: אלכס קולומויסקי)
 
טקס יום העצמאות הר הרצל ירושלים (צילום: אולפני הרצליה)
שרה נתניהו ומירי רגב(צילום: אולפני הרצליה)

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שסוגיית הגעתו לטקס עוררה סערה בשבועות האחרונים, נאם בטקס כ-14 דקות, קרא לנהל את המחלוקות בעם בכבוד הדדי, והזהיר את אויבי ישראל: "יש מי שרוצה לכבות את האור שבוקע מציון – זה לא יקרה". יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ייחל "שנמשיך לראות אנשים העומדים על עמדותיהם – אך תוך הקשבה ושיח מכבד". שלמה ארצי הדליק משואה לכבוד כל העדות והזרמים, וקרא לקיים מדינה מחבקת ולא גזענית שבה יכול כל אדם לבטא עצמו בחופשיות.

 

 
טקס יום העצמאות הר הרצל ירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

בצל המחלוקת: נתניהו ואדלשטיין נאמו

הטקס נערך כאמור בצל המחלוקת בין יושב ראש הכנסת אדלשטיין לבין שרת התרבות מירי רגב סביב דרישתה של רגב לאפשר לראש הממשלה נתניהו לנאום בטקס. באופן מסורתי נמנעת הגעתו של ראש הממשלה המכהן לטקס זה, וניהולו מופקד בידי יו"ר הכנסת כדי למנוע מהאירוע לקבל צביון פוליטי. לבסוף סיכמו אדלשטיין ורגב שהתקנות ישונו כך שבכל יום עצמאות עגול ישתתף גם ראש הממשלה בטקס יום העצמאות המרכזי וידליק משואה. בעקבות זאת התאפשרה השתתפות נתניהו בטקס.

 

יו"ר הכנסת אדלשטיין נאם ראשון בטקס ואמר: "הגיוון הוא מקור העוצמה שלנו, המורכבות – היא הדלק שבמנוע הצמיחה שלנו". אדלשטיין התייחס בנאומו למגוון האזרחים שקיים בישראל ואמר שבעיניו החיבורים שביניהם – הם סוד הקסם הישראלי: "החיבורים בין כיסוי הראש לכובע המצחייה, בין שומרי החומות ופורצי הגבולות, בין אלו שחיים בעולם של סברא, ואלו שחיים בעולם של סייבר, בין בני דור הפרחים ובני דור המסכים. ומבין כולם, ממש כולם, צומחת ועולה החברה שלנו כמו פסיפס מופלא של שבטים וגוונים, אמונות ודעות, ארצות מוצא ואורחות חיים".

 

אחריו נאם ראש הממשלה נתניהו, ואמר: "בשנת 70 לספירה חרבה יהודה. בשנת 70 לספירה כבתה המנורה; אבל היום, בשנת 70 לעצמאות ישראל – המנורה היא סמל למדינתנו ואורותיה חזקים מתמיד. גם היום יש מי שרוצה לכבות את המנורה, לכבות את האור שבוקע מציון. אני מבטיח לכם – זה לא יקרה. זה לא יקרה, משום שהאור שלנו תמיד יגבר על החושך שלהם".


פורסם לראשונה 18/04/2018 23:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
טקס הדלקת המשואות
צילום: EPA
מומלצים