שתף קטע נבחר

אלפים בצעדת הנכבה בעתלית: "הסבל נמשך מ-48'"

בזמן שרוב המדינה חגגה עצמאות ציינו האזרחים הערבים את מחיקת הכפרים והגירוש במלחמת העצמאות. ח"כ טיבי: "משפחות רוסקו ואחים נפוצו לכל עבר". חלק מהמפגינים צעקו: "נקריב את חיינו למען פלסטין, גאים בעזה"

 

 

במקביל לחגיגות יום העצמאות השתתפו היום (ה') אלפי ערבים ישראלים בצעדת יום הנכבה בעתלית, לציון מחיקת מאות כפרים פלסטיניים במלחמת העצמאות וגירוש מאות אלפי בני אדם. ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר: "זה היום שבו מתייחדים הפלסטינים עם זיכרון ויגון על משפחות שרוסקו ואחים נפוצו לכל עבר".

 

הוא הוסיף: "מה שהתרחש אז היה נכבה - אסון אנושי ולאומי בכל קנה מידה. מאות אלפי אזרחים פלסטינים חיים עד היום קרוב ליישובים שמהם נעקרו. מה יותר טבעי , אנושי וצודק מאשר להחזיר אותם לבתיהם ביישוביהם הנטושים ולהשיב להם את רכושם הנגזל?

 

"חייבים להכיר בזהות הלאומית שלנו כפלסטינים, עם אמפתיה לסבל ולאובדן שלנו מאז 1948, שנמשך עד עצם היום הזה בצורות שונות. אמפתיה לסבל של האחר היא גורם חשוב בצמצום פערים וגישור על מחלוקות, לרבות בסכסוכים לאומיים. זה הזמן להכרה בנרטיב הפלסטיני שלנו".

 

צעדת הנכבה:

צעדת ערבים ישראלים ()

צעדת ערבים ישראלים ()

צעדת ערבים ישראלים ()

המשתתפים בצעדה הניפו דגלי פלסטין ותמונות של אסירים ביטחוניים. הם קראו "אלה אדמותינו - נמשיך את המאבק שלנו בכל מחיר", "נקריב את חיינו למען פלסטין", ו"גאים בעזה". הצעדה אורגנה על ידי ועדת המעקב של ערביי ישראל, שבראשה עומד חבר כנסת לשעבר מוחמד ברכה.

 

עבד מסארווה, תושב ואדי ערה שהשתתף בצעדה, אמר: "אנחנו נמצאים על האדמה שלנו שנעקרנו ממנה כמו מהרבה מקומות נוספים. יבוא יום שבו נחזיר את כל האדמות ונחייה בהן".

 

ראניה, תושבת הצפון, הוסיפה: "זה לא יום העצמאות אלא יום הנכבה. המדינה גרמה עוול להרבה משפחות שגורשו מכפריהן. באנו לכאן כדי להשמיע את הזעקה שלנו – אלה האדמות של המשפחות שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים