שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  נטלי פורטמן ביטלה הגעתה לישראל לקבלת פרס: "מצפוני אינו מאפשר זאת"

  השחקנית האמריקנית-ישראלית לא תגיע לטקס פרס בראשית, הידוע כפרס הנובל היהודי. הסיבה: האירועים האחרונים בארץ, שלטענתה "הטרידו אותה באופן קיצוני וגרמו לה לאי נוחות לקחת חלק בכל אירוע פומבי בישראל". קרן בראשית: פורטמן עדיין תקבל את הפרס בסך שני מיליון דולר

   

  טקס פרס "בראשית" לא יתקיים השנה בחודש יוני בשל סירובה של נטלי פורטמן להגיע לישראל. השחקנית הישראלית-אמריקנית הודיעה כי לא תגיע לישראל לאור "האירועים האחרונים".

   

  אתמול (ה') ועדת הפרס הודיעה כי היא "כואבת" לאור הידיעה כי פורטמן לא תיקח חלק בטקס. נציגיה של נטלי פורטמן עדכנו את הקרן כי "האירועים האחרונים בישראל מטרידים מאוד את גב' פורטמן והיא אינה מרגישה בנוח להשתתף באירועים ציבוריים בישראל וכן אינה יכולה להמשיך ולשתף פעולה עם קיום הטקס במצפון שלם". לאחר מספר שיחות עם פורטמן ונציגיה הובן על ידם כי החלטתה איננה ניתנת לשינוי.

   

  נטלי פורטמן (צילום: GettyImages)
  נטלי פורטמן(צילום: GettyImages)

   

  ועדת פרס בראשית, הידוע גם כנובל היהודי, הודיעה כי הפרס על סך 2 מיליון דולר יוענק לה אך הטקס שאמור היה להתקיים בחודש יוני בוטל. "מארגניה חוששים כי החלטה של פורטמן תגרום ליוזמה הפילנטרופית להפוך פוליטית, דבר שניסינו להימנע ממנו בחמש השנים האחרונות", כך נמסר מהקרן.

   

   

  פורטמן לא ציינה אלו אירועים בישראלי גרמו לה לבטל את השתתפותה בטקס, אולם ניתן להניח שמדובר באירועים האחרונים בגבול עזה, במהלכם נהרגו מספר פלסטינים במהלך הפגנות.

   

  בנובמבר האחרון הודיעה ועדת הפרס כי פורטמן תקבל פרס של מיליון דולר, סכום שייתרם לארגון לפי בחירתה, ובכך הצטרפה פורטמן לרשימת מקבלי הפרס שמונה שמות כמו ראש עיריית ניו יורק לשעבר, מייקל בלומברג, השחקן מייקל דאגלאס, הכנר יצחק פרלמן ואחרים.

   

  חודש לאחר מכן הודיעה ועדת הפרס כי סכום הפרס של פורטמן יוכפל ל-2 מיליון, בשל תרומתו של הפילנטרופ הישראלי מוריס קאן. פורטמן הודיעה כי בכוונתה לתרום את סכום הפרס לארגוני שוויון זכויות לנשים בתחומים כמו חינוך, כלכלה, בריאות ופעילות פוליטית.

   

  נטלי פורטמן (צילום: GettyImages)
  "המצפון לא מאפשר לה לקחת חלק בטקס"(צילום: GettyImages)

   

  סטן פולובץ, יושב ראש, מייסד שותף ומנכ"ל קרן בראשית מסר: "נטלי פורטמן היא שחקנית מצוינת, יזמית חברתית מסורה ובן אדם נפלא. צוות הקרן נהנה להכיר אותה במהלך ששת החודשים האחרונים, להעריך את אישיותה ולכבד את זכותה שלא להסכים עם החלטות ממשלת ישראל. למרות זאת, התאכזבנו מהחלטתה לא להשתתף בטקס פרס בראשית בירושלים מסיבות פוליטיות. לצערנו, החלטתה עלולה לגרום לפוליטיזציה של העשייה הפילנתרופית הענפה שלנו ואף להשליך אותנו אל תוך דיון פוליטי שכלל לא רצינו לקחת בו חלק."

   

  "המשימה של פרס בראשית היא יצירת במה שאיננה פוליטית, בה ניתן להתאחד סביב הישגיי העם היהודי התורמים לאנושות כולה; להרהר במשמעות האמיתית של הזהות היהודית וערכיה במאה העשרים ואחת; לחזק את הקשר בין מדינת ישראל לבין יהדות התפוצות ולחגוג את גאוותנו היהודית - במיוחד בשנת העצמאות ה-70 למדינת ישראל. לאכזבתנו השנה לא נוכל להגשים חזון זה במלואו."

   

  "אנו מתנצלים עמוקות בפני כל מי שנפגע בשל החלטה זו, במיוחד בפני אותם מאות האורחים שתיכננו להגיע לטקס בירושלים לכבודה של נטלי פורטמן ולציון תרומתן הענפה של נשים יהודיות לאנושות כולה. קרן פרס בראשית תישאר מחויבת להעניק השנה מענקים לקידום שוויון והעצמת נשים בישראל וברחבי העולם."

   

  שרת התרבות והספורט מירי רגב בתגובה להחלטת השחקנית: "הצטערתי לשמוע שנטלי פורטמן נפלה כפרי בשל לידיהם של תומכי ה-BDS. נטלי, שחקנית יהודיה שנולדה בישראל, מצטרפת למי שמתייחס לסיפור ההצלחה והפלא של תקומת ישראל כ'סיפור על חושך וחושך'".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים