שתף קטע נבחר

נפטר הרב אלישיב קנוהל

רבו של כפר עציון וראש מיזם הנישואין של ארגון "צהר" הלך לעולמו. כפוסק הלכה הוא נחשב פורץ דרך בתחומים הקושרים לזוגיות ומיניות, וספר הדרכה שחיבר בנושא לפני 15 שנה הפך לרב-מכר בציבור הדתי והמסורתי

הרב אלישיב קנוהל ז"ל (צילום: מתוך אתר "צהר")
הרב אלישיב קנוהל ז"ל(צילום: מתוך אתר "צהר")

 

ברוך דיין האמת: הרב אלישיב קנוהל, רבו של כפר עציון, הלך הבוקר (ו') לעולמו לאחר מאבק במחלה קשה. קנוהל, בן 70 במותו, היה בכיר בארגון רבני צהר ועמד בראש פרויקט הדגל שלו - מיזם הנישואין. כפוסק הלכה הוא נחשב פורץ דרך בתחומים הקושרים לזוגיות ומיניות, וספר הדרכה שחיבר בנושא לפני 15 שנה הפך לרב-מכר בציבור הדתי והמסורתי. הלווייתו תתקיים בשעה 12:00 בקיבוצו שבגוש עציון.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

הרב קנוהל נולד ב-1948, זמן קצר לאחר נפילת כפר עציון, בזמן שאביו, מבני המקום שנלחמו עליו, היה שבוי בידי הירדנים. אחרי מלחמת ששת הימים וחידוש ההתיישבות ביהודה ושומרון היה קנוהל-הבן מהראשונים ששבו אל הקיבוץ עם הקמתו מחדש.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הוא למד בישיבות היוקרתיות של הציונות הדתית, מרכז הרב בירושלים והר עציון באלון שבות, ובהמשך כיהן כרב בישיבת הקיבוץ הדתי. שלושת המוסדות מזוהים עם זרמים שונים בציבור הדתי, והקשר של הרב קנוהל אליהם שיקף את פתיחותו לסגנונות, תפיסות ורעיונות דתיים מגוונים. בזכות גישתו זו הוא התקבל כאוטוריטה בתחומו על ידי קהלים רחבים והיה לרבם של תלמידים ואוהדים רבים, מקיבוצו ומחוצה לו.

 

שותף לניסוח הסכם קדם-הנישואין

הרב אלישיב קנוהל בלט, כאמור, בעיסוקו בנושאי זוגיות ומיניות, בדגש על טהרת המשפחה, וספרו הפופולארי "איש ואישה" הצליח להנגיש לציבור הרחב את התחום ההלכתי הסבוך באופן בהיר, כן וידידותי, גם עבור זוגות שאינם בהכרח שומרי מצוות או ללא רקע תורני. זו הייתה גם מטרתו כראש מיזם הנישואים של צהר, בהכנה לקראת חתונה בכלל ובעריכת טקסי חופה וקידושין בפרט.

 

בנוסף היה הרב שותף בניסוח הסכם טרום-נישואין על פי ההלכה, שמטרתו להסדיר את חלוקת הממון בין בני זוג במקרה של פרידה ולמנוע סרבנות גט. מדובר בנושא רגיש ביותר מבחינה הלכתית, וקנוהל הוא מהרבנים הפוסקים הראשונים בישראל שעסקו בו.

 

הותיר אחריו את רעייתו מרים ואחד-עשר ילדים, שחלקם מתגוררים בכפר עציון כבני הדור הרביעי למייסדיו הוותיקים.

 

"מצא מסילות לליבם של זוגות רבים"

בארגון רבני "צהר" אמרו היום כי הם "כואבים ודואבים את לכתו לבית עולמו של הרב אלישיב קנוהל, ראש מיזם הנישואין בארגון, אשר בדרכיו הישרות והטובות, בליבו הזך ובחכמתו האיר את הדור".

 

"במסירות אין קץ הוא ניתב דרכו ומצא מסילות לליבם של זוגות רבים, ושימש מגדל אור לאנשי מקצוע פוסקי הלכה וסייע רבות בהקמת בתים, בטיפוח משפחות רבות תוך מענה זמין ומועיל ללא הרף", ספדו לו. 

 

יו"ר הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין, אמר על הרב קנוהל: "היה איש של חסד ותרומה, ממייסדי כפר עציון לאחר מלחמת ששת הימים. איש שכולו נתינה ואהבת האדם והארץ".

 

"איש חסדים, חכם גדול ומורה לחיים"

שר החקלאות ופיתוח הכפר, ח"כ אורי אריאל, ספד לרב ואמר: "חווים אנו צער גדול בעקבות פטירתו של הרב קנוהל לאחר שנאבק במחלה קשה". הוא אמר כי הרב היה "איש חסדים, חכם גדול ומורה לחיים".

 

סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן, ספד לרב קנוהל ואמר כי היה "איש שכל ראייתו ומעשיו היו ציבוריים". הוא הוסיף כי "מעולם לא ביקש לעצמו משהו. כמה סמלי שהוא נפטר ביום העצמאות - היום בו חזרה הציבוריות והממלכתיות לארצנו".

 

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, הביע השתתפות "בצערם של חברינו, חברי קיבוץ כפר עציון ואנשי הקיבוץ הדתי". לדבריו, "הרב קנוהל היה מראשוני הבנים שחזרו ליישב את הקיבוץ לאחר מלחמת ששת הימים, ועשו אותו, שוב, לקיבוץ פורח ובעל חשיבות למדינת ישראל כולה".

 

אמיתי פורת, מזכ"ל הקיבוץ הדתי ואיש כפר עציון, הגיב בכאב על פטירת הרב קנוהל בשם הקיבוץ הדתי כולו תנועת הקיבוץ הדתי: "איש של ציבור, איש תורה וחסד, פעל במסירות נפש בכל אשר עשה בשדות חייו". הוא אמר עוד כי "תעמוד לכפר עציון ולכל ישראל זכותו".

 

"חיוך שנבע מאהבת אדם"

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר "אורות שאול" ומבכירי רבני "צהר", הגדיר את הרב קנוהל: "רב. חבר. קרוב משפחה. אדם. תלמיד חכם. מדקדק, יורד לפרטים, ומחפש את הפשטות שבהם. מורה דרך".

 

הוא ספד לו: "חיוך הוא עניין מגוון מאוד, ויש בו סוגים רבים. זה של הרב אלישיב הוא חיוך שנבע מאהבת אדם, משמחת חיים, מענווה שמלמדת לקחת את עצמך ברצינות אבל לא יותר מידי, מרצון עשיית טוב.

 

"ורצון עשיית הטוב הזה היה שער גדול לפתיחת לב, להקשבה, לחיפוש הדרך הטובה ביותר והנקייה ביותר להתמודדות. מצודתו הייתה פרושה הרבה-הרבה מעבר לקהילת כפר עציון היקרה, שאותה אהב אהבת נפש. הוא הפך למומחה הלכתי ואנושי לזוגות צעירים בעולם הציוני דתי. מורה דרך. מחיבוריו ההלכתיים, דרך הזמינות שלו והנכונות שלו להיכנס לכל סוגיה; ההתייעצויות המתמידות עם תלמידי חכמים על הדרך הראויה במצבים מורכבים; העשייה בשקט, בשלווה, בכישרון אנושי שלא להעמיד את עצמך במרכז, ברצון עמוק להיטיב ולהיות נקי, בין עם אלוהים, בין עם בשר ודם".

 

הוא סיים במילים: "אהוב. צר לי על הפרידה ממנו. היא כואבת מאוד, ומסמנת חלל גדול שנפער בנו".

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' ספד ל"איש התיישבות, ממייסדי כפר עציון המתחדשת", כדבריו, וכינה אותו: "איש המשפחה היהודית. תלמיד חכם של חסד והארת פנים. כמה סמלי יום פטירתו". 

 

גם בתנועת נאמני תורה ועבודה כואבים את לכתו של הרב אלישיב קנוהל, שהיה "מורה דרך לרבים, אוהב אדם, תלמיד חכם, וידע לחבר בין הדור הצעיר לתורה". 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים