שתף קטע נבחר

שר החוץ הגרמני על התקריות האנטישמיות: "זו בושה"

באירוע לציון יום העצמאות ה-70 של ישראל בברלין, אמר הייקו מאאס את הדברים בהתייחסו לאירועים האחרונים בגרמניה, ובכללם תקיפת הצעיר הישראלי שחבש כיפה בפרנצלאואר ברג. על היחסים עם ישראל: "זו מתנה נהדרת, לעיתים אני חש שאנו לא ראויים לה"

 

 

שר החוץ הגרמני הייקו מאאס, שנכח שלשום (יום ה') באירוע לציון יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל בברלין, התייחס לתקריות האנטישמיות האחרונות בגרמניה וכינה אותן "בושה". הוא הוסיף, בהתייחסו לזוועות השואה, כי "יש לשמר את זיכרון רצח ששת מיליוני היהודים ולהמשיך להפיח בו חיים. אין למחוק את העבר".

 

"היחסים עם ישראל הם מתנה נהדרת עבור הגרמנים", הוסיף מאאס. "לעיתים אני חש שאולי הגרמנים אינם ראויים לה". נוסף על מאאס, נכחו באירוע נשיא גרמניה פרנק וולטר שטיינמאייר, שרת המשפטים הגרמנית, סגני נשיא הבונדסטאג – פטרה פאו, תומס אופרמן והנס פטר פרידריך; שר הפנים לשעבר תומאס דה מזייה והורסט קוהלר, לשעבר נשיא גרמניה.

 

הייקו מאאס (צילום: EPA)
שר החוץ הגרמני הייקו מאאס(צילום: EPA)

על התקריות האנטישמיות שנרשמו לאחרונה בברלין אמר שר החוץ הגרמני, המשתייך לממפלגה הסוציאל-דמוקרטית, כי על גרמניה להתייצב נגד כל ביטוי של אנטישמיות כיום. "כל עוד צריך לאבטח בתי ספר יהודים ובתי כנסת בגרמניה; כל עוד צעירים מותקפים ברחוב בגלל שחבשו כיפה וכל עוד פרסי מוסיקה בגרמניה מוענקים לפרובוקטורים אנטישמיים - זו בושה!". בדבריו התייחס השר לטקס פרסי המוסיקה הגרמני, שבו הוענק פרס לראפר הגרמני "קולגה", שמשלב במסריו ביטויים אנטישמיים.

 

 
 פטרה פאו, ג'רמי יששכרוף, נורברט לאממרט ()

השבוע הותקף בשכונת פרנצלאואר ברג במזרח ברלין אדם ארמוש (21), צעיר ערבי-ישראלי, שחבש כיפה ידי גבר מוסלמי - פליט סורי בן 19. בריאיון לטלוויזיה הגרמנית סיפר ארמוש כי חבש את הכיפה כ"ניסוי" בעקבות שיחה עם חבר יהודי שחי בעיר, שטען באוזניו כי הפגנת סממנים יהודיים אינה דבר בטוח בברלין "לא נרדמתי כל הלילה אחר כך", אמר ארמוש. "הגוף שלי כואב בכמה מקומות ואני חייב לומר שאני מרגיש פחות בטוח".את התקיפה הוא תיעד בטלפון הנייד שלו. בסרטון נראה צעיר מוסלמי מכה אותו בחגורה וצועק לעברו בערבית "יהודי".  בנוסף ביקש הצעיר מחברתו, שהייתה איתו בזמן התקיפה, להתקשר למשטרה.

 

שגריר ישראל בגרמניה ג'רמי יששכרוף הזכיר לקהל את עמידתו הנחרצת של שר החוץ החדש נגד אנטישמיות ואנטי-ישראליות, עוד בטרם נכנס לתפקידו. "אני זוכר היטב את הגעתו של הייקו מאאס לאירוע הדלקת נרות חנוכה בשער ברנדנבורג, תחת כיפת השמיים, בגשם בלתי פוסק. הוא בא לדבר נגד שריפת דגלי ישראלים כמה שבועות קודם באותו המקום".

 

על חגיגות ה-70 לישראל אמר השגריר: "ישראל חוגגת עצמאות, אך אנו לא חוגגים לבד - אלא איתכם. אנחנו רוצים להציג לכם את כל מה שטוב בחוויה הישראלית. יום העצמאות שלנו הוא יום מלא אושר עבורינו, זהו יום חג בו חברים ומשפחות מתאחדים יחדיו לחגוג את המדינה שבנינו יחד". באירוע הופיעה להקת המתופפים הישראלית "טררם". הזמרת אסתר עופרים, שהייתה אמורה להופיע גם היא - נאלצה לבטל את השתתפותה בשל מחלה.

 


פורסם לראשונה 20/04/2018 16:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
הייקו מאאס שר החוץ ה גרמני גרמניה
צילום: EPA
מומלצים