שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צפון קוריאה הודיעה: הפסקנו את הניסויים הגרעיניים
  סוכנות הידיעות הרשמית בצפון קוריאה הודיעה כי המדינה תפסיק את הניסויים הגרעיניים ואת הניסויים בטילים בליסטיים בין-יבשתיים. בנוסף, ייסגר אתר ניסויים גרעיניים בצפון. טראמפ מיהר לברך: "חדשות טובות מאוד לעולם"

   

  ההודעה על הפסקת הניסויים    (צילום: רויטרס)

  ההודעה על הפסקת הניסויים    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און הודיע הלילה (שבת) כי ארצו הצליחה לייצר נשק גרעיני ולכן אין לה צורך יותר בניסויים בנשק מסוג זה. בנוסף, תפסיק צפון קוריאה את ניסוייה בשיגור טילים בליסטיים ותסגור אתר ניסויים גרעיניים בצפון המדינה. סוכנות הידיעות הרשמית בצפון קוריאה KCNA הודיעה כי השהיית תוכניות הגרעין והטילים הבליסטיים הבין-יבשתיים נכנסה לתוקף באופן מיידי. עוד נמסר כי המהלך נעשה בניסיון להתמקד בשיפור כלכלת צפון קוריאה. בהודעת הצפון לא צוין דבר לגבי התפרקות מנשק גרעיני.

  קים ג'ונג און. בדרך לפגישה היסטורית עם טראמפ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  קים ג'ונג און. בדרך לפגישה היסטורית עם טראמפ(צילום: AFP)

  ההכרזה על השהיית התוכניות מגיעה ימים לפני פגישת הפסגה הנדירה בין מנהיגי שתי הקוריאות, שליט הצפון קים ג'ונג און ונשיא הדרום מון ג'יאה-אין, בניסיון לפתור את המשבר בנושא הגרעין בחצי האי הקוריאני. החלטת הצפון בנוגע להשהיית התוכניות התקבלה בפגישה של "האסיפה המרכזית" של מפלגת השלטון, שתכננה לדון ב"שלב חדש" במדיניות המדינה. 

   

  שיגור טיל בליסטי ע"י צפון קוריאה בשנה שעברה    (רויטרס)

  שיגור טיל בליסטי ע"י צפון קוריאה בשנה שעברה    (רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הצפון קוריאנית נמסר כי "הצפון לא ישתמש בנשקו הגרעיני כל עוד אין עליו איום גרעיני וכל עוד לא מתגרים בו". עוד נכתב כי "הצפון מתחייב כי בשום מצב לא יעביר נשק גרעיני וטכנולוגיה בתחום הגרעין למדינות אחרות".

   
  נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ מיהר לברך על המהלך. הוא כתב בחשבון הטוויטר שלו: "צפון קוריאה הסכימה להשהות את כל הניסויים הגרעיניים ולסגור אתר ניסויים גדול. מדובר בחדשות טובות מאוד לצפון קוריאה ולעולם". טראמפ טען כי מדובר ב"תהליך גדול" והוסיף: "מצפה לפגישת הפסגה שלנו".
  טראמפ נואם על התקיפה בסוריה (צילום: רויטרס)
  "מצפה לפגישת הפסגה עם קים". דונלד טראמפ(צילום: רויטרס)
   
  דיווח בטלוויזיה הצפון קוריאנית על השעיית תוכנית הגרעין ()
  הדיווח בטלוויזיה הצפון קוריאנית על השהיית תוכנית הגרעין

  דיווח בטלוויזיה הדרום קוריאנית על השעיית תוכנית הגרעין של הצפון (צילום: AP)
  דיווח בטלוויזיה הדרום קוריאנית על השהיית תוכנית הגרעין של הצפון(צילום: AP)

  שליט קוריאה קים ג'ונג און באסיפה הכללית של מפלגתו (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)
   
   
  במוסד הנשיאות הדרום קוריאני בירכו גם כן על החלטת הצפון ומסרו כי מדובר ב"התקדמות משמעותית" בפירוזו מגרעין של חצי האי הקוריאני. "המהלך יתרום ליצירת אווירה חיובית שתוביל להצלחת פגישות הפסגה הקרובות בין הצפון לדרום ובין הצפון לארה"ב". למרות הברכות של טראמפ והדרום, ביפן הציגו גישה מאופקת יותר להכרזתו של קים.
   
  ראש ממשלת יפן שינזו אבה אמר כי הוא מברך על ההודעה ואף הגדיר אותה כ"התפתחות חיובית". עם זאת הוא הוסיף: "חשוב שהתפתחות זו תוביל לפירוק מלא ובלתי הפיך של צפון קוריאה מנשק גרעיני, נשק להשמדה המונית וטילים". שר ההגנה היפני איצונורי אונודרה אמר לאחר ההכרזה כי "זה לא הזמן להקל את הלחץ על צפון קוריאה". גם משרד החוץ של סין בירך על הודעתה של צפון קוריאה. באתר הרשמי של המשרד נכתב כי "המהלך יוביל לשיפור המצב בחצי האי הקוריאני".
   

  קים אמור להיפגש בחודשיים הקרובים עם טראמפ. ביום חמישי התייחס טראמפ לפגישה הצפויה ואמר כי הוא מקווה שהפסגה חסרת התקדים המתוכננת עם מנהיג צפון קוריאה תהיה מוצלחת, אך הזהיר כי הוא עשוי לבטלה אם לא יחשוב שהיא תניב תוצאות.

   

  טראמפ אמר במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, כי "הלחץ המרבי" על צפון קוריאה יימשך עד שתוותר על הנשק הגרעיני שברשותה. הוא הוסיף שוושינגטון מנהלת משא ומתן לשחרורם של שלושה אמריקנים המוחזקים על ידי צפון קוריאה וכי "יש סיכוי טוב לעשות זאת". הוא לא ענה לשאלת הכתב האם זה יהיה תנאי לקיום הפסגה.

   

  מזכיר המדינה המיועד של ארצות הברית וראש ה-CIA לשעבר, מייק פומפאו, ערך ביקור חשאי בצפון ונפגש עם השליט קים ג'ונג און במהלך חג הפסחא. ביקורו של פומפאו דווח תחילה בכמה כלי תקשורת, ולאחר מכן אושר ע"י טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כשכתב: "מייק פומפאו נפגש בשבוע שעבר עם קים ג'ונג און בצפון קוריאה. הפגישה עברה על מי מנוחות וקשר טוב נוצר". עוד כתב טראמפ: "פירוק מנשק גרעיני יהיה נהדר לעולם, אך גם לצפון קוריאה".

   

  בשנת 1994 חתמו ארצות הברית וצפון קוריאה על הסכם משותף שבמסגרתו הבטיח הצפון שלא להמשיך לפתח את תוכנית הגרעין שלו בתמורה לסיוע של מיליארדי דולרים. עם זאת, מנהיג צפון קוריאה דאז קים ג'ונג איל, הפר את ההסכם עד שהוא קרס לחלוטין בשנת 2003.

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים