שתף קטע נבחר

משדרים על מל"טים: זהו מהנדס חמאס שחוסל במלזיה

10 יריות של שני מתנקשים מאופנוע BMW שמו קץ לחייו של פאדי אל-בטש, ואביו מאשים את ישראל: "המוסד אחראי". על פי קורות חייו, עסק בתחומים שיכולים להיות קשורים להתקנת משדרים על מל"טים. "הבעיה - המצור", אמר בעבר. מלזיה: בודקים אם "סוכנים זרים" מעורבים בחיסול

 

 

מהנדס החשמל הפלסטיני פאדי אל-בטש, שחוסל הבוקר (שבת) במלזיה, נחשב למצטיין בתחומו ועבד כמרצה במכון הבריטי-מלזי באוניברסיטת קואלה לומפור - אך הוא גם היה מעורה היטב במתרחש ברצועת עזה. הוא שימש גם כאימאם במסגד שבפתחו חוסל, והסביר שם על עזה כי "הבעיה היא עם המצור הציוני". אביו של אל-בטש האשים את ישראל בחיסול: "המוסד נושא באחריות לחיסול בני. אני דורש מהשלטונות המלזיים לפתוח בחקירה".

 

בסרטון שאיתר בעל בלוג המודיעין "אינטלי טיימס" רונן סולומון, נראה פאדי אל-בטש בתוך המסגד שבפתחו הוא חוסל - כשהוא מדבר על השליטה הישראלית על רצועת עזה ועל הצורך בסיוע נוסף של העם המלזי לרצועה. הוא נשמע אומר שם שהמדינות שמסייעות לעזה הן מלזיה, טורקיה, קטאר ותוניסיה. "האספקה המרכזית של כל דבר בעזה - מים, דלק, גז, חשמל - הכל נשלט בידי הכיבוש הציוני. הבעיה היא עם המצור", הסביר. "השער המרכזי שדרכו בעצם מועברת כלל האספקה לרצועה נמצא בשליטת הכיבוש הציוני ולכן האנשים סובלים, מכיוון שאין לנו די אספקה שתענה על הצורך של האזרחים בעזה".

מהנדס חמאס פאדי אל בטש ()
"הבעיה היא המצור הציוני". פאדי אל-בטש במסגד

 

מהנדס חמאס פאדי אל בטש (צילום: AFP)
האופנוע בזירת החיסול(צילום: AFP)
מהנדס חמאס פאדי אל בטש (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מהנדס חמאס פאדי אל בטש (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
אנשי זרוע חמאס בכניסה לאוהל האבלים ()
אנשי הזרוע הצבאית של חמאס בסוכת האבלים של משפחת אל-בטש

עוד אמר אל-בטש בסרטון כי "המלזים למעשה מאוד פעילים בתמיכתם בפלסטינים. יש כמה ארגונים אזרחיים שיש להם משרדים אזרחיים בעזה והם מובילים פרויקטים רבים בתחומים רבים, ובהם חינוך, בניית בתים הרוסים, אספקת מזון למשפחות עניות ועוד".

 

בקורות החיים שלו מציין אל-בטש כי בפרויקטים שהשתתף בהם הוא עסק בין היתר בשני תחומים שיכולים להיות קשורים להפעלת מנועים ולמשדרים שיכולים להיות מותקנים על כלי טייס בלתי מאוישים: DC Motor Control ו-Built FM Receiver Circuit. יש אפשרות שהוא סייע לחמאס בפרויקט כלי הטייס הבלתי מאוישים שלו ברצועת עזה באמצעות התמחותו בשני נושאים אלו. יוזכר כי מהנדס חמאס מוחמד א-זווארי שחוסל בתוניסיה סייע לארגון בעזה בשיפור יכולות כלי הטיס הבלתי מאוישים שלו.

תעודת זהות פאדי אל-בטש ()
קורות החיים של אל-בטש

תעודת זהות פאדי אל-בטש ()

מהנדס חמאס פאדי אל בטש (צילום: רויטרס)
קרובי משפחתו של אל-בטש בעזה, אחרי החיסול(צילום: רויטרס)

מהנדס חמאס פאדי אל בטש (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מהנדס חמאס פאדי אל בטש (צילום: AFP)
מהנדס חמאס פאדי אל בטש (צילום: AFP)

הבוקר הודיע חמאס הודיע אל-בטש השתייך לארגון הטרור. בהודעה מטעם חמאס נאמר כי "פאדי אל-בטש הוא אחד מאנשינו". בניגוד לחיסול א-זווארי בתוניסיה ב-2016 - אז חמאס הודה כי זווארי היה פעיל בזרוע הצבאית שלו, הפעם לא היה אזכור מפורש לזה. "השהיד התאפיין במצוינות ויצירתיות המדעית שלו", אמרו בחמאס. "יש לו בתחום הזה תרומות חשובות. הוא השתתף בכנסים בינלאומיים בתחום האנרגיה. השהיד היה דוגמא בהתקרבות לאלוהים ובפעילותו למען הסוגייה הפלסטינית".

 

סגן ראש ממשלת מלזיה אמר כי הממשלה בודקת אפשרויות למעורבות של "סוכנים זרים" בחיסול אל-בטש. לדברי אחמד זאהיד חמידי, החקירה הראשונית הראתה כי המחסלים הם "גברים לבנים" שרכבו על אופנוע BMW עוצמתי 1,100 סמ"ק. "לחיסול יכול להיות קשר לסוכנויות מודיעין זרות או שהוא הפך לנטל למדינות שנמצאות בקשרי ידידות עם פלסטין", אמר סגן ראש הממשלה המלזי.

 

על פי הדיווחים, אל-בטש בן ה-35, מרצה במכון הבריטי-מלזי באוניברסיטת קואלה לומפור, נורה בסביבות השעה 6 בבוקר על ידי שני אלמונים שהיו רכובים על אופנוע, בעת שהיה בדרכו מביתו בשכונת ג'לאן גומבק למסגד סמוך. מותו נקבע במקום. "המתנקשים ירו בו עשרה כדורים בזמן שהוא יצא מבניין מגורים", אמר מפקד משטרת קואלה לומפור דאטוק סרי מזלאן לאזים. לפי הדיווחים, המחסלים המתינו לאל-בטש במשך 20 דקות עד שהוא הופיע במקום.

מהנדס חמאס פאדי אל בטש (צילום: AFP)
זירת ההתנקשות בקואלה לומפור(צילום: AFP)

מהנדס חמאס פאדי אל בטש (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מהנדס חמאס פאדי אל בטש ()
אל-בטש, מימין

המשטרה במלזיה מסרה כי היא סבורה "שזה היה חיסול ממוקד ולא פיגוע טרור, משום שבמקום היו עוד אנשים אך המתנקשים התמקדו רק בו". לדברי המשטרה, כל מצלמות האבטחה באזור ייבחנו כדי לנסות ולזהות את המתנקשים. נמסר עוד כי "לא שוללים אף כיוון, כולל האפשרות שגורמים שמזוהים עם דאעש עומדים מאחורי החיסול".

 

מקור בעזה מסר כי אל-בטש היה אמור לטוס מחר לכנס בינלאומי לאנרגיה בטורקיה. השגריר הפלסטיני במלזיה אמר כי התקבלה בקשה ממשפחתו של אל-בטש להעביר את גופתו לקבורה ברצועת עזה, אולם לדבריו יש בכך בעיה בשל העובדה שמעבר רפיח סגור.

 

אל-בטש, במקור ממחנה ג'באליה ברצועת עזה, עבד בעברו ברשות החשמל בעזה לפני שעזב למלזיה. את התואר הראשון שלו הוא סיים באוניברסיטה האיסלאמית בעזה. את הדוקטורט שלו הוא קיבל באוניברסיטה במלזיה שאליה עבר בשנת 2011. הוא נחשב למצטיין בתחומו - הנדסת חשמל - ובעבר זכה בפרסי הצטיינות שונים. הוא מוכר כאדם אדוק מבחינה דתית, היה נשוי ואב לילדים.

 

בפייסבוק של אל-בטש אכן ניכרת קירבה מסוימת לחמאס. אל-בטש פרסם לאחר החיסול של המח"טים של חמאס בצוק איתן את תמונתם וכתב: "כולנו חמאס". עוד פרסם אל-בטש תמונה שלו ולידו הסמל שהיה מזוהה עם "האחים המוסלמים" אחרי ההפיכה השנייה במצרים. רבים מבני החמולה שלו - אל-בטש - נהרגו בהפצצה מפורסמת בצוק איתן על בית בעזה. בבית היו 18 איש שנהרגו, חלקם ילדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים