שתף קטע נבחר

הקרב על ריטמן: מתיחות שיא בין ארדן למפכ"ל

השר לביטחון פנים מסרב למנות את מפקד להב 433 לשעבר לכל תפקיד ניצב. במשטרה מבקרים את התנהלות השר וטוענים כי לאחר החלטת בג"ץ בפרשת ההטרדה המינית ראוי למצוא לריטמן תפקיד אחר. סנגורו של ריטמן, עו"ד ירון לונדון: "מצפים שיימצא לו תפקיד שראוי לכישוריו"

רוני אלשיך גלעד ארדן (צילום: אלכס קולמויסקי, אוראל כהן)
אלשיך וארדן(צילום: אלכס קולמויסקי, אוראל כהן)

כבר שלושה שבועות שניצב רוני ריטמן, מפקד להב 433 לשעבר, נמצא בבית על חשבון ימי החופשה שלו וממתין לתפקיד חדש. אבל ככל שזה תלוי בשר גלעד ארדן, ריטמן כנראה יכול להישאר בחופשה עוד זמן רב. בניגוד למפכ"ל רוני אלשיך, שמעוניין למנות את ריטמן לתפקיד בכיר אחר, ארדן לא רואה תפקיד שריטמן יוכל להיכנס אליו בנסיבות הנוכחיות - לאחר קביעת בג"ץ. בעקבות זאת קיימת מתיחות רבה בין השר ארדן למפכ"ל אלשיך.

 

גורמים במשטרה העבירו ביקורת על התנהלות השר ואמרו כי הוא מנצל את סמכותו לרעה ונראה כאילו הוא נוקם במפכ"ל, וסנגורו של ריטמן - עו"ד ירון לונדון - אמר כי הניצב שנמצא בחופשה הוא "קצין מוערך שמצפה לקבל בסבב הקרב תפקיד שיענה על כישוריו המקצועיים".

 

בעקבות קביעת בג"ץ על התנהלותו של ריטמן בפרשה ההטרדה המינית שנחקרה במח"ש, נאלץ אלשיך למנות מפקד חדש ליחידה הארצית למלחמה בשחיתות ובפשע המאורגן והחליט למנות לתפקיד את ניצב יגאל בן שלום. עם זאת, בג"ץ לא קבע שהמפכ"ל צריך להדיח את ריטמן מהמשטרה. אלשיך אמר כבר בכמה פורומים שריטמן ישובץ בסבב המינויים הבא בתפקיד שמתאים לו. ארדן הבהיר מנגד בעבר כי לא יאפשר למנות את ריטמן לתפקיד שהוא בבחינת קידום.

ניצב ריטמן. בחופשה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ניצב ריטמן. בחופשה(צילום: מוטי קמחי)
 

בתקופה האחרונה נפגשו המפכ"ל והשר לביטחון פנים כמה פעמים. אלשיך הציע כמה אפשרויות לתפקיד הבא של ריטמן, ובהם ראש אגף משאבי אנוש - אולם גורמים המעורים בפרשה אמרו כי השר ארדן החליט להקשיח את עמדתו והודיע כי מבחינתו הוא לא רואה תפקיד שריטמן יוכל להיכנס אליו בנסיבות הנוכחיות.

 

למעשה, בצעד יוצא דופן מראה למעשה שר לביטחון פנים לניצב במשטרה את הדרך החוצה, וזה בניגוד גמור לרצונו של מפכ"ל המשטרה. על רקע עמדתו החדשה של השר נוצרה מתיחות שיא בין המפכ"ל לבין השר, שאמור גם בתקופה הקרובה להחליט אם הוא ממליץ בפני הממשלה להאריך את כהונת המפכ"ל לשנת הרביעית.

 

העתירה לבג"ץ נגד ריטמן הוגשה לבג"ץ על ידי המתלוננת נגדו, שטענה כי בשנים 2011-2010 ניצב ריטמן הפנה אליה אמירות מיניות ובאירוע אחד אף תפס אותה וניסה לנשק אותה בכוח. ריטמן נחקר במח"ש בחשד לעבירה של מעשה מגונה בכוח והטרדה מינית. מח"ש המליצה להעמיד את ריטמן לדין, אולם היועמ"ש קבע שאין מקום לנהל הליך פלילי וקבע כי יש לנהל הליך פנים-משטרתי נגד ריטמן. בסופו של דבר החליט המפכ"ל שלא לנקוט צעד כלשהו נגד ריטמן ולהשיב אותו לעבודה.

עו"ד ירון לונדון (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
עו"ד ירון לונדון(צילום: עידו ארז)
 

הקצינה הגישה בג"ץ ובו דרשה להורות למפכ"ל ולשר לביטחון פנים לשנות את ההחלטה למנות את ריטמן למפקד להב 433 ולנקוט הליכים משמעתיים נגדו. בג"ץ לא הורה על פיטורי ריטמן אך מתח ביקורת חריפה על עמדת המפכ"ל ש"מעוררת קושי". השופט פוגלמן אמר בין היתר כי "להערות שוביניסטיות וסקסיסטיות אין מקום במסגרת מקום עבודה". בעקבות אותה החלטה של בג"ץ, אולץ ריטמן לעזוב את להב 433.

 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "משטרת ישראל נמצאת בתחילתו של תהליך סבב מינויים של כלל הניצבים והקצונה הבכירה. לכשיתקבלו החלטות בנוגע לסבב המינויים נודיע כמקובל בציבור".

 

עו"ד ירון לונדון, סנגורו של ריטמן, אמר בתגובה "ניצב ריטמן נמצא כעת בחופשה לאחר סיום תפקיד. הוא מצפה לקבל בסבב הקרוב תפקיד רוחב אשר יענה על כישוריו המקצועיים. מדובר בקצין מוערך שביצע עד היום את כל תפקידיו על הצד הטוב ביותר".

 

מלשכת השר לביטחון הפנים לא נמסרה תגובה עד לפרסום הידיעה.

 

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) צייצה: "המפכ"ל מעדיף להתעלם מדברי בג"ץ בפרשת ריטמן, אני וכל מי שמעמד האשה וכבודה חשובים לו, לא שוכחת ומצפה לנורמות אחרות בשורות המשטרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולמויסקי, אוראל כהן
אלשיך וארדן
צילום: אלכס קולמויסקי, אוראל כהן
מומלצים