שתף קטע נבחר

תעלומה: 12 תנים זהובים מתו בפארק הירקון

בסוף השבוע התגלו חמישה פגרים של תנים זהובים באזור פארק הירקון בין תל-אביב לרמת גן, סמוך לגדות נחל הירקון. מבקרים ופעילים למען בעלי חיים חוששים כי מדובר בהרעלה בזדון שגרמה למותם של כ-12 תנים, קיפודים, כלבים וחתולים. על פי בדיקות של רשות הטבע והגנים, עיריית ת"א וחברת גני יהושע לא נמצאו עדויות להרעלה

 

 

 

מבקרים בפארק "גני יהושע" בגבול תל אביב רמת גן גילו בשבוע האחרון מעל ל-12 פגרי תנים זהובים על גדות נחל הירקון. עם גילוי הפגרים, הביעו פעילים למען בעלי החיים חשש כי הגורם לתמותה הוא באמצעות הרעלה בזדון, בכדי לגרום לדילול באוכלוסיית התנים.

 

בשנים האחרונות עם הגידול העצום בפרויקטי הבנייה בגוש דן נאלצים בעלי החיים, שחיו שנים ארוכות בשטחי הטבע העירוניים, לפלוש לשכונות המגורים ובשולי העיר כדי לחפש מזון זמין בפחי האשפה.

 

פגרי תנים זהובים ואנפית בקר בפארק הירקון (צילום: עירית דרוב)
פגרי תנים זהובים ואנפית בקר בפארק הירקון(צילום: עירית דרוב)

 

"התחלנו למצוא פגרי תנים ברחבי הפארק"

היום (שבת) נמצאו בפארק חמישה פגרי תנים. בנוסף, נמצאו בשבועיים האחרונים פגרים של אנפית בקר, כלבים, חתולים וקיפודים מצויים. "הסתובבתי בפארק לפני שבועיים ושמתי לב שהתנים החלו להיעלם", אמרה ל-ynet צלמת הטבע עירית דרוב המתעדת את משפחות התנים באזור מזה מספר שנים. 

 

"יש לנו קבוצה של חובבי טבע עירוני, וכדי להיות בטוחה שאני לא מדמיינת, שאלתי את החברים האם הם שמו לב לתופעה וכולם אמרו שהתנים נעלמים. כמה ימים אחרי, כבר התחלנו למצוא פגרי תנים ברחבי הפארק. אני בטוחה שיש עוד תנים שעדיין לא מצאנו. חלק מתו במאורות ובתוך השיחים".  

 


פגר של תן זהוב בפארק הירקון (צילום: עירית דרוב)
(צילום: עירית דרוב)
 

עיריית ת"א וגני יהושע: "לא נמצאו סימנים להרעלה"

חבר מועצת עיריית תל אביב וממונה על תחום טבע עירוני ובעלי החיים במועצת עיריית תל אביב, ראובן לדיאנסקי, פנה עם גילוי הפגרים לווטרינר העירוני של תל אביב ד"ר צבי גלין ולמנכ"לי חברת "גני יהושע" ורשות נחל הירקון, בדרישה לבדוק את הנושא בדחיפות.

"עולה לכאורה חשד כי ייתכן ומדובר בהרעלה", כתב לדיאנסקי. "אני מבקש כי תפעלו ביחד ובתיאום לבדוק ללא דיחוי האם מדובר בהרעלה ואם כן, האם ניתן לאתר את הגורם המבצע ובאיזה רעל מדובר". במקביל דרש לדיאנסקי לבצע סריקות בשטחי הפארק כדי לאתר פיתיונות ולשלוח אותם לבדיקות מעבדה.  "גל התמותה של חיות הבר צריך להדאיג מאוד. כל בעל חיים שנמצא מת או מובל לטיפול רפואי צריך לעבור בדיקת מעבדה שלא מדובר בהרעלה וגם לגבי פתיונות שנמצאו במקום".

 

מעיריית תל אביב וחברת גני יהושע נמסר כי "לא ביצענו פעולות של פיזור פיתיונות רעל בשטח הפארק. יתרה מכך, העירייה, חברת גני יהושע וגופים נוספים, כולל רשות הטבע והגנים ומשרד החקלאות, מקיימים מחקר מקיף בנושא התנים על מנת להבין לעומק כיצד לפעול בעניינם", כך נכתב בתגובתם לפניית ynet.

 

"מספר תנים חולים נלקחו לטיפול רפואי ובדיקות. גופת תן אחד שמת תוך כדי הטיפול נשלחה לבדיקת רעלים (בדיקה שלוקחת זמן רב) ועד כה לא נמצאו סימנים להרעלה. התנים שנטען שהורעלו, נפגעו ככל הנראה ממאבקים ביניהם על מזון או שטח וזאת עקב התרבות יתר של התנים מעבר ליכולת והיחלשות פרטים באוכלוסייה״.

 

תן זהוב (צילום: shutterstock)
תן זהוב (צילום ארכיון)(צילום: shutterstock)

 

רשות הטבע והגנים: מחכים לתוצאות בדיקת הפגרים

מרשות הטבע והגנים נמסר ל-ynet כי "בימים האחרונים נמצאו מספר פגרי תנים באזור הירקון. באחד התנים נמצאו סימנים למחלת הכלבלבת, מחלה הפוגעת ומתפשטת רק בבעלי חיים ולא בבני אדם. כמו כן יש עוד שלושה פגרים של תנים שעדיין נבדקים במכון הוטרינרי בבית דגן ותוצאות לגביהם יתקבלו בהמשך".

 

עוד ציינו ברשות כי "בתוך כך לא נמצאו ממצאים בשלב זה המעידים על הרעלה. ככל שיהיו כאלה, הרשות יחד עם הגורמים הרלוונטיים יפעלו למצות את בדיקת הנושא מאחר ומדובר בעבירה חמורה הפוגעת בלי הבחנה במערכת האקולוגית כולה. במקרים בהם תושבים נתקלים בפגר חיית בר ברחבי העיר יש לפנות למוקד העירוני, הנמצא בקשר שוטף במידת הצורך עם הפקח האזורי של רשות הטבע והגנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עירית דרוב
פגרי תנים ואנפית בקר
צילום: עירית דרוב
מומלצים