שתף קטע נבחר

זעזוע באיראן: שוטרת תועדה מכה אישה "לא צנועה"

בסרטון ויראלי שהופץ ברשתות החברתיות נראות נשים לבושות שחורים מתווכחות עם אישה שכיסוי הראש האדום שלה לא היה צנוע מספיק לטעמן – ואז אחת מהן גוררת ודוחפת אותה ומפילה אותה אל הקרקע. רוחאני גינה: "לא ככה נקדם מידות טובות"

סרטון ויראלי עורר בסוף השבוע סערה באיראן והעלה שוב לדיון את סוגיית חוקיה השמרניים של הרפובליקה האיסלאמית. בסרטון נראית שוטרת ממשטרת הצניעות מכה אישה צעירה שלטעמה כיסוי הראש שלה לא היה הדוק מספיק.

 

הסרטון צולם בפארק ציבורי בטהרן לאור יום, ונראה כי הוא צולם בחשאי. בתחילתו נראית האישה המותקפת ולצווארה צעיף אדום מתווכחת עם גבר ואישה. שניות אחדות לאחר מכן מגיעות לזירה שתי נשים לבושות שחורים מכף רגל ועד ראש.

איראן משטרת הצניעות מכה אישה לא צנועה ()
העימות הפיזי בפארק בטהרן

אחת הנשים, ככל הנראה ממשטרת הצניעות של איראן, נראית תופסת את האישה, צועקת עליה, דוחפת אותה ומפילה אותה אל הקרקע. נראה כי נשים אחרות, שאינן שייכות למשטרת הצניעות, עוזרות לתוקפות.

 

האישה המותקפת נשמעת צורחת בבעתה, ואחר כך נראית מוטלת על הרצפה בוכה והמומה.

איראן משטרת הצניעות מכה אישה לא צנועה ()
הצעירה שהותקפה מוטלת על הרצפה בוכה

בעקבות פרסום הסרטון מתח נשיא איראן חסן רוחאני ביקורת על האלימות שמפעילה משטרת הצניעות נגד נשים בגין לבוש לא צנוע. הטלוויזיה הממלכתית של איראן דיווחה אמש כי רוחאני גינה את האירוע שתועד בסרטון.

 

"לתפוס בצווארון של אנשים כדי לקדם מידות טובות – זה לא יעבוד", אמר רוחאני. רוחאני, נזכיר, נבחר לנשיא במידה רבה בזכות ההבטחה שלו להרחיב את חירויות הפרט של האיראנים – אך מאז התקשה להביא לשינוי משמעותי בתחום זה.

חסן רוחאני (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

שר הפנים של איראן, עבדול רזא רחמני פזלי, הורה לרשויות לפתוח בחקירה בנוגע לאירוע. חבר פרלמנט איראני טען כי שוטרת שהייתה מעורבת בו הושעתה.

 

בדצמבר האחרון הודיעה משטרת טהרן כי מעתה לא תעצור נשים בגין אי ציות לקוד הלבוש האיסלאמי שנאכף מאז 1979. היא מסרה אז כי מעתה "תסתפק" בשליחת הנשים המפירות את חוקי הלבוש לשיעורים מיוחדים שתעביר המשטרה. בטהרן לבדה קיימים יותר מ-100 מרכזי לימוד שבהם עוברים אזרחים הדרכות בענייני מוסר וצניעות. עוד דווח אז כי הליכים משפטיים עדיין ייתכנו נגד נשים שייתפסו מפירות שוב ושוב את החוק.


פורסם לראשונה 21/04/2018 22:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים