שתף קטע נבחר

כשהספק מכרסם בכם: קלף ארבעה גביעים

שמעתם מ"חברים" שהחצי השני שלכם מבלה עד אור הבוקר כשאתם לא בסביבה, שהבוס לא ממש מרוצה מכם, למרות שאין לו סיבה ושהשכנה מדברת רעות עליכם בפני ועד הבית - לפעמים אנחנו שומעים שמועות ובמקום לבדוק אותן ולהתעמת אם מי שצריך, אנחנו מתחילים לפקפק במציאות שלנו והספקות גואים. קלף ארבעה גביעים מלמד אותנו שלא לכל דבר צריך להאמין

קלפי הטארוט אולי מוכרים לנו בהקשר של חיזוי העתיד ושל מיסטיקה, אך למעשה הם "הפסיכולוגים" וה"קואצ'רים" של העת העתיקה. אלו מקורות ידע שנוגעים בארכיטיפים העמוקים שבנפשנו וטומנים בחובם עצות מעשיות לניהול חיי היום-יום. אם רק נקשיב לסיפור של הקלף, נגלה עולם שלם של הזדמנויות ודרכי פעולה.

 

ספקות: קלף ארבעה גביעים

זהו סיפור על אהבת סתרים בין אל לבין בת אנוש ועל המאבק (עתיק היומין) בין אם, חמות לעתיד, לבין אהובת ליבו של הבן. זהו סיפור על אהבה ועל המכשולים הנקרים בדרכה. בקלף זה פסיכה מתאחדת עם משפחתה אך אחותה נוטעת ספקות בלבה באשר לאהובה קופידון ומספרת לה שלמעשה אהובה הוא לא פחות ממפלצת.

 

הארכיטיפ של הקלף עוסק בספק שנכנס אל חיינו ופוגם בשמחה ובאמון הבסיסי שבנו. בכולנו יש צד שמטיל ספק, שאינו מאמין ולא בוטח, וכשצד זה מתעורר אנו נהיים חשדנים לגבי ההתרחשויות בחיינו, ואיננו פתוחים לאפשרויות שמציגות עצמן, אנחנו בעצם דוחים אותן על הסף. בכולנו יש קול פנימי שרואה שחורות בכל הקשור למערכות יחסים ומסרב לבטוח ולהתמסר. השאלה החשובה היא האם בכוחנו להתגבר עליו או לחילופין לרפא את מקורו.

קלף 4 גביעים
קלף 4 גביעים
 

הסיפור המיתולוגי – התעוררות הספק

אהבתם של פסיכה וקופידון הוסתרה מאמו של קופידון, אפרודיטה, אשר קנאה ביופייה של פסיכה - זו בילתה את כל זמנה בארמונו, ואהבה את חייה, אולם לאחר זמן מה

החלה להתגעגע למשפחתה וביקשה מאהובה לבקר בבית אביה ולראות את הוריה ואת אחיותיה. בשל יכולתו לצפות את העתיד ידע קופידון כי בקשתה תמיט אסון על אהבתם, אך הוא התקשה לסרב לה, ורק ביקש ממנה שתשקול שוב.

 

פסיכה התעקשה וקופידון הוציא אותה בחשאי מארמונו כשהיא עטופה בבדים ועיניה קשורות. הוא נשא אותה אל הסלע ממנו אסף אותה לראשונה כשעטה על עצמו את דמות הנחש המכונף. כשראו בני משפחתה שהיא חיה הם שמחו מאוד, ומששמע אביה על אושרה פרץ בבכי של אושר, אבל לא כולם שמחו בשמחתה: שתי אחיותיה קינאו במזלה הטוב, וסיפרו לה, אולי גם מתוך דאגה, שלא עם גבר אהוב היא התחתנה, אלא עם נחש מכונף, ומוטב שלא תשוב אליו. כך, ברגע אחד, נעלמה האהבה הגדולה מלבה של פסיכה ולבה נמלא ספק ותהייה: "כיצד אוכל לחזור?" שאלה את עצמה, "מיהו אותו אהוב?"

 

 

הספק הוא ענן שמסתיר את השמש, אבל השמש עוד שם: דנה, שנהנית מחיי נישואין טובים מקבלת ביום בהיר טלפון מ"חברה טובה" ששואלת אותה בטון ביקורתי: "את יודעת איפה בעלך היה היום בשש בבוקר?"

דנה, המומה מעט, אומרת: "אני לא יודעת, אני מניחה שהוא יצא הבוקר מוקדם מהרגיל לעבודה, למה?" "כי אני תפסתי אותו 'על חם' אוכל ארוחת בוקר רומנטית עם זרה מסתורית", עונה ה"חברה" בחיוך.

 

כך בשיחת טלפון אחת הסתיימה זוגיות נפלאה של שני צעירים שטרם חגגו אפילו יום נישואים ראשון. דנה סגרה את הטלפון ואמרה: "בעלי בוגד בי."

 

לא כולם יאמינו לאותם חברים, שכנים, או "נשמות טובות". יש כאלו שבוטחים בבן הזוג לגמרי ומאמינים שיש הסבר הגיוני במקרים שכאלו, אך האם הם נאיביים? קלף ארבעה גביעים מראה לנו שהספק אינו קשור למציאות. כשיוצא קלף זה בקריאה, אין לנו שום סיבה לדאגה, אולם הספק מונע מאיתנו את היכולת לראות שהכול תקין. הספק יכול להיות תוצאה של רכילות, שמועה, פחד, מערכת אמונות לקויה או כל דבר שיכול לערער את הביטחון שלנו.

אל תאמינו ישר לכל דבר שמספרים לכם. תבדקו (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אל תאמינו ישר לכל דבר שמספרים לכם. תבדקו(צילום: shutterstock)
  

מה עושים כשמתעורר הספק?

הצעד הראשון הוא להתעמת עם הספק. הדבר האחרון שדנה צריכה הוא להמשיך לגולל את התסריט בו בעלה בוגד בה, כיוון שכל דבר שהוא יעשה רק "יוכיח" לה שהוא בוגד: אם הוא יגיש לה זר פרחים, היא תגיד לעצמה "הנה, חנופה היא הסימן שהוא בוגד". "צליל תפוס" כשהיא מתקשרת יוביל למחשבה: "זו בוודאי המאהבת שמנסה להשיג את בעלי."

 

הפתרון הוא להתעמת עם הספק ולבקש מהבעל הסברים. במקרה זה הבעל יאלץ לספר לה שאחותה הגיעה לביקור מפתיע לאחר זמן רב שהשתיים לא התראו, והם תכננו להפתיע אותה יחדיו. כך הוא יוכיח לה שחשדנותה מיותרת.

 

הצעד השני הוא ללכת לפסיכולוג או לייעוץ. קלף ארבעה גביעים מראה שיש לנו בעיה עם נושא האמון במיוחד במקרים של מערכות יחסים. לא פעם זוהי בעיה רגשית עמוקה ולא יזיק לנו לקבל תמיכה מאיש מקצוע בהתמודדות עמה.

 

אם יוצא הקלף בקריאה זה אומר שאנו "מורעלים" וחווים ספק ופחד. הקלף מראה שאיבדנו אמון בתהליך, אך חשוב להבין כי בפועל התחושות שלנו אינן בהכרח נכונות, כי תפישת המציאות שלנו מעוותת וכי אנו דואגים לחינם. בשביל להתקדם אנו חייבים לרדת לעומקו של העניין, לחקור את מקור הספקות שלנו ולהתעמת עם הפחד. אם נשתחרר מהספק, נוכל לגלות מציאות חיובית ומיטיבה, וחשוב מכך, נמנע את תופעת "כדור השלג" שעלולה להיווצר כתוצאה מהספק.

 

מסר לשבוע ברוח ארבעה גביעים: הקלף רומז לכם להיטיב את התקשורת השבוע, אם יש ספק כדאי לדבר עליו. אל לכם לתת לחששות להשתלט על כך חלקה טובה ולהרוס את התקווה ואת האופטימיות שלכם. יש עוד טוב סביבכם ועליכם לחפש השבוע את הצדדים החיוביים ואת המקומות שיכולים להניב פרי. חברים ואנשים אוהדים בעלי השקפה אובייקטיבית יעזרו לכם אולי לזהות את הפער בין התפישה למציאות, ויראו לכם את נקודות האור. שתפו את הפרטנר שלכם בחששות שלכם, ועשו מאמץ להגיע לעמק השווה.

 

שגיא מנדלבוים - מטפל בהומיאופתיה קלאסית, מחבר הספר "המדריך לקריאה בקלפי טארוט" 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
קחו דברים בעירבון מוגבל
צילום: shutterstock
צילום: סיגלוב ואדים
שגיא מנדלבוים
צילום: סיגלוב ואדים
מומלצים