שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  טיסות, שיפוצים וארוחות - מחשבון הבנק של ועד ההורים

  דו"ח ביקורת שבדק את ההוצאות בבית הספר "ברנקו וייס" בפרדס חנה-כרכור מעלה שאלות סביב ההוצאות שמומנו מתשלומי ההורים. כך למשל, שיפוץ ספרייה ב-77 אלף שקל נרשם תחת "השאלת ספרים". סכומים נוספים נותבו למימון משלחות לחו"ל. בית הספר: הכול בהתאם לחוק

  שיפוץ ספריית בית הספר, טיסות למנהל, מדפים חדשים והשכרת מסכי לד למסיבת הסיום. דו"ח פנימי הסוקר את שלוש שנות הלימודים האחרונות בבית הספר החקלאי "ברנקו וייס" בפרדס חנה-כרכור, והגיע לידי ynet, מציב סימני שאלה סביב השימוש שנעשה בכספי ועד ההורים.

   

  הדו"ח, שנכתב על ידי רואה חשבון והוזמן לבקשת מועצת פרדס חנה-כרכור, הצביע בין היתר על שורה של הוצאות מחשבון הבנק של הוועד, שעד השנה שעברה היו בו גם כספים של הנהלת בית הספר (לא מדובר בחשבון הבנק המרכזי של המוסד, המשמש לתשלום שכר העובדים במוסד). על פי הדו"ח, אלפי שקלים הועברו לטובת צרכים שונים כגון רכישת פרגולות וספסלים לבית הספר, וילונות, מתנות למשלחות לחו"ל, כיבודים וארוחות.

   

  "נמצא כי בית הספר שיפץ את ספריית בית הספר מכספי הורים בסך 77,410 שקל. ההוצאה נרשמה בסעיף השאלת ספרים תשע"ו", נכתב בדו"ח. ואולם הביקורת מחדדת את המשמעות של הוצאה זו ומציינת כי "כספי השאלת ספרים מיועדים רק להשאלת ספרים וחידוש מהדורות, ולא לשיפוץ ספריה".

  תשלומיי הורים לבית הספר פרדס חנה ()

  אייל יוחנן, לשעבר מנהלן בבית הספר, טוען שפוטר לאחר שסירב לחתום על הצ'קים של ועד ההורים. "הכסף לא הלך לכיס הפרטי של אף אחד, אבל ההוצאות היו תמוהות", הוא אומר. "בשנה שעברה פתחנו את השנה עם גרעון רציני, אבל לאחר מכן החליט מנהל בית הספר לארח משלחת מארה"ב ולהזמין אותה למסעדה על חשבון ההורים. והיו עוד מקרים מהסוג הזה". לדבריו, ההתנהלות השנה אינה שונה: "הם הפכו את החשבון לחשבון פרטי, על חשבון ההורים".

   

  באשר לבדיקת הממצאים לאורך השנים, מבהיר יוחנן כי היא רופפת למדי: "אני חושב שלא עושים מספיק בקרה. אני לא יכול להאשים את כולם, אבל הניהול שם הוא כזה שמנהל בית הספר יכול לעשות מה שהוא רוצה. אני במשך השנים דיווחתי על התנהלות לא טובה, ושילמתי את המחיר בעצמי. אגב, ההורים נתנו בעבר גיבוי מלא לבית הספר, וגם היום הם נותנים. זה ממש מדהים".

  בית ספר ברנקו וייס בפרדס חנה ()
  בית ספר ברנקו וייס בפרדס חנה
   

  הנהלת בית הספר בחרה לא להגיב לכל הטענות (למשל טיסת המנהל לארה"ב). לגבי השאר מסרה בתגובה: "נושא חידוש ושיפוץ הספרייה בוצע בהתאם לחוזר מנכ''ל (פרויקט השאלת ספרים). גביית כספים עודפים עבור מסיבת הסיום אושרה על ידי הנהגת ההורים. המשלחות החינוכיות לחו"ל, כלל העלויות, שולמו ממקורות הכנסה עצמאיים ולא מכספי הורים. בנושא תשלום ביטוח התאונות האישיות זוכו הורים כנדרש בחוזר מנכ"ל בהתאם לסיכום עם הנהגת ההורים. לבית הספר כמה מקורות הכנסה עצמאיים כגון השכרת חדרים ואולמות וכו', המאפשרים לממן באמצעותם פעילויות ורכישת ציוד לטובת בית הספר. יש להדגיש כי כלל ההוצאות והרכישות בוצעו לטובת הפעילות החינוכית לתלמידי בית הספר. בתחילת שנת הלימוד הנוכחית, ביטל מנהל בית הספר את כלל תשלומי התל"ן, פרט למגמת המחול. בית הספר מקפיד וימשיך להקפיד על גביית כספים ותשלומי הורים בהתאם לחוק ולהנחיות משרד החינוך".

  עו
  עו"ד הרן רייכמן

   

  עינב לוביץ'-מצרפי, אם לילדה בבית הספר המנהלת מאבק נגד גביית תשלומי הורים בבתי הספר ופעילה ב"ברית ישראלית" - רשת אזרחית המסייעת לאקטיביסטים, אמרה ל-ynet: "בית הספר גוזל את תשלומי ההורים שאנו משלמים, שאמורים לשרת פעילויות חינוכיות ולימודיות, כדי לכסות חובות שנוצרו מניהול לקוי במקרה הטוב. הממצאים חמורים מאוד ומן הראוי שבית הספר יחזיר כל שקל שנגבה שלא כדין להורים. אנחנו רוצים את כספנו בחזרה מהשנה שעברה ומשנים קודמות". לטענתה, עד כה ההורים לא קיבלו את מלוא כספם.

   

  זאב גולדבלט, מנכ"ל פורום וועדי ההורים היישוביים, אמר: "מסתבר, לצערי הרב, שכאשר אין פיקוח ובקרה על שנעשה בכספי ההורים, מתגלות, לכאורה בשלב זה, תופעות מבישות. אני קורא למשרד החינוך, להתריע בפני כלל הנהלות בתי הספר, הבעלויות והרשויות המקומיות, שאם לא יפעלו, בדיוק כפי שהחוק מחייב, אנו, ההורים, נפעל למיגור התופעות הפסולות הללו".

   

  נושא תשלומי ההורים בבתי הספר, שעבר במרוצת השנים תהפוכות ושינויים רבים, צפוי להגיע בחודשים הקרובים גם לוועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת, שאמורה לאשר את גובה התשלומים לשנת הלימודים הבאה. ההחלטה המרכזית והדרמטית בנושא התקבלה ב-2014, כאשר חוזר מנכ"ל משרד החינוך הרחיב והתיר לגבות תשלומים בהיקף רחב יותר מן ההורים.

   

  מבדיקה ב"ברנקו וייס" עולה כי גם השנה התבקשו הורי התלמידים במגמת המחול לשלם סכום כולל של לא פחות מ-1,810 שקל עבור הלימודים במגמה, 1,060 מתוכם הם תשלומי תל"ן (תוכנית לימודים נוספת), ו-750 כתשלום העשרה.

   

  משרד החינוך התחייב לבדוק ולטפל בנושא, ומבהיר כי אין לגבות מההורים תשלומי יתר: "במקרים שבהם נמצא כי יש גביית יתר, המשרד מטפל בנושא, ואם נידרש להשיב להורים את הסכומים – הדבר מתבצע. המשרד קורא ומעודד הורים לדווח על מקרים שבהם יש גבייה לא חוקית. באשר למקרה הנדון, מבדיקה ראשונית שהתקיימה עולה כי סכום התל"ן אושר בהתאם לטבלת התשלומים. לעומת זאת, הסכום שנגבה כהעשרה, נעשה לכאורה בניגוד לנהלים. הנושא נמצא בטיפול המשרד".

   

  באשר לדו"ח הפנימי המתייחס לשנים הקודמות נמסר ממשרד החינוך: "נושא זה מתנהל מול הבעלות על בית הספר וההורים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים