שתף קטע נבחר

חיוב מכס שגוי: המדינה תשלם לאופטיקה הלפרין

ב-2015 שילמה החברה מכס על חלקי משקפיים שייבאה. תביעה שהגישה התקבלה ונקבע שהמוצרים היו פטורים ממכס. המדינה תחזיר לה 186 אלף ש'

בית משפט השלום בתל אביב קיבל לאחרונה תביעה שהגישה חברת "אופטיקה הלפרין" להחזרי מכס ששילמה על חלקי משקפיים שייבאה ב-2015. השופט אביים ברקאי קבע כי מדובר במוצרים פטורים ממס והורה למדינה להחזיר לה כ-186 אלף שקל.

 

אחת השאלות המרכזיות שנדונו במסגרת התביעה הייתה אם יש לסווג את המוצרים שייבאה החברה כמשקפיים או כמסגרות ועדשות. התשובה גוררת השלכות כלכליות, שכן לפי צו המכס באותה תקופה "משקפיים" היו פטורים ממס בעוד שמוצרים שמסווגים כחלפים, כלומר מסגרות ועדשות, מחויבים בתשלום. רשות המסים טענה שהמוצרים המיובאים אינם משקפיים אלא "חלקי חילוף", כלומר מסגרות ועדשות הנמכרות בנפרד.

 

השופט ברקאי הסביר שאחד המבחנים הנוגעים לעניין הוא "מבחן ההשתלבות", שבו בודקים אם הפריט המיובא נועד לשיווק כמוצר מוגמר או משתלב במוצר שהעסק מוכר. מאחר שהמוצרים שייבאה אופטיקה הלפרין נועדו להרכיב בסופו של דבר משקפיים – הרי שהם משתלבים לחלוטין בעסקיה שהם מכירת משקפיים.

 

המדינה הקשתה וטענה שעדיין לא מדובר במוצר מוגמר אלא בחלקי חילוף, אבל השופט דחה עמדה זו והבהיר כי המדינה לא הוכיחה אותה ברמה העובדתית.

 

השופט ברקאי דחה טענה נוספת של המדינה, ולפיה חלק מהמוצרים המיובאים היו "משקפי פריימלס" (ללא מסגרת), שהרכבתם מסובכת ולכן אין לסווג את חלקיהם כמוצר סופי, כלומר כמשקפיים. הוא השתכנע שלא מדובר בפעולה מורכבת אלא דווקא ב"חיבור פשוט", ובנוסף הבהיר כי בכל מקרה "מורכבות הפעולה ושיטותיה" לא אמורה להילקח בחשבון לצורך סיווג המוצר מבחינת מכס.

 

מכאן ניגש השופט אל טענה אחרת של המדינה, שלפיה בכל מקרה השבת המכס תיעשה רק ביחס למוצרים שהוכח לגביהם כי החיוב לא "גולגל" ללקוחות שרכשו אותם.

 

בנושא זה הוא הבהיר כי באופן עקרוני עמדתה של המדינה נכונה, אלא שהתובעות הוכיחו באמצעות חוות דעת מבוססת של רואה חשבון כי לא היה שום שינוי במחירי המוצרים בין התקופה שבה הם לא חויבו במכס לבין תקופה מאוחרת יותר, שבה גן חויבו. במילים אחרות: הן לא גלגלו את חיוב המכס אל הלקוחות.

 

לעומת זאת, המדינה לא בדקה את מחירי המוצרים ולכן השופט ברקאי ציין כי די בכך שהמדינה לא הציגה חוות דעת נגדית כלשהי כדי לקבל את עמדתה של אופטיקה הלפרין.

 

בסיכומו של דבר חויבה המדינה לשלם לאופטיקה הלפרין כ-186,200 שקל בגין החזרי המכס, בתוספת הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 35 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעות: עו"ד דפנה כאהן, עו"ד יהונתן כאהן
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד שירה ויזל-גלצור
  • עו"ד משה אורן עוסק במיסים
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי גיל
אופטיקה הלפרין
צילום: אפי גיל
מומלצים