שתף קטע נבחר

גורם רוסי: "ישראל ביקשה ממוסקבה לא לספק לאסד טילי S-300"

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר כי ארצו עדיין לא קיבלה החלטה בנוגע להעברת מערכת ההגנה האווירית S-300 לסוריה. דיווח ברוסיה: מומחים מזהירים שישראל עשויה להפציץ את האזור שבו תוצב המערכת בסוריה

 

מערכת טילי S-300. ארכיון  ()
מערכת טילי S-300. ארכיון

 

דיפלומט רוסי אומר כי ישראל פנתה לרוסיה בבקשה לא לספק לנשיא הסורי בשאר אסד את מערכת הההגנה האווירית המתקדמת מדגם S-300. בישראל מסרבים להתייחס לפי שעה לדיווח זה בסוכנות רויטרס. בדיווח בעיתון הרוסי "קומרסנט" צוטטו מומחים שאמרו שישראל צפויה להגיב באופן שלילי להחלטה לספק את הטילים ועשויה להפציץ את האזור שבו יוצבו.

 

מוקדם יותר אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב כי ארצו עדיין לא קיבלה החלטה בנוגע להעברת המערכת לסוריה. לברוב הוסיף כי "כשתתקבל החלטה, רוסיה לא תשמור אותה בסוד".

 

לפי דיווח בעיתון "קומרסנט", רוסיה עשויה להתחיל לספק את המערכת לסוריה בעתיד הקרוב. שר החוץ הרוסי אמר ביום שישי שלאחר תקיפות ארצות הברית, בריטניה וצרפת בסוריה, "אין מניעה מוסרית מהעברת טילי S-300 לידי אסד". בישראל הביעו באחרונה חשש כי מערכות ההגנה המתקדמות עלולות להקשות על חופש הפעולה של חיל האוויר.

 

"נצטרך לחכות להחלטה ספציפית של ההנהגה הרוסית ושל נציגי סוריה", אמר לברוב בביקור בבייג'ינג.

 

המתיחות בין ירושלים למוסקבה 

בשבועות האחרונים מצאה עצמה רוסיה עומדת במרכז העימות המתוח בין ירושלים לטהרן ברקע התקיפה המיוחסת לישראל בשדה תעופה במחוז חומס בסוריה, שבמהלכה נהרגו שבעה אנשי צבא איראנים.

 

דוברת משרד החוץ במוסקבה אמרה כי תקיפת בסיס T4, שיוחסה כאמור לישראל, הביאה להחמרת האי-יציבות בסוריה. בירושלים לא עמדו מנגד וגורם מדיני אמר אז בתגובה כי "ההתבססות האיראנית בסוריה היא האחראית להחרפה".

 

מאחורי הקלעים, בכירים דיפלומטים בישראל וברוסיה ניסו להנמיך את גובה הלהבות. "יש מדד אחר ליחסינו עם רוסיה ולמדיניות ההדדית של מניעת חיכוך", אמר באחרונה גורם ישראלי בכיר. "המדד הוא האם הרוסים יפנו את מערכות ה-S-400 שלהם בסוריה לעבר מטוסינו, שיטוסו במרחב".

 

פרשננו רון בן ישי ציין באחרונה כי צריך להתייחס ברצינות להצהרתו של ראש אגף המבצעים במטכ"ל הרוסי, הגנרל סרגיי רודסקוי, כי ארצו תמכור לסוריה מערכת טילי יירוט לטווח ארוך מדגם S-300. ולא רק מפני שהרוסים רוצים לבצע פעולת תגמול כואבת נגד האינטרסים האמריקנים, המערביים והישראליים באזור. אלא בעיקר מפני שהרוסים כדרכם מנצלים כל סיטואציה כדי להגדיל את הכנסותיהם במטבע זר על חשבון מצוקת בעלות בריתם.

 

מערכת S-300 היא יעילה ומתקדמת יותר מכל מערכת טילי נ"מ אחרת שנמצאת בידי הסורים כיום. המערכת הזאת יודעת ליירט לא רק מטוסים אלא גם טילים בליסטיים ואולי גם טילי שיוט, בטווחים של מעל 150 קילומטרים ובגובה רב. סוריה ביקשה לקנות טילים כאלה מרוסיה כבר זמן רב והאיראנים היו מוכנים לממן את העסקה, אבל בלחצה של ישראל וארה"ב, רוסיה נמנעה ממכירת טילים אלה לסוריה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים