שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  משבר דיפלומטי: עוזרות בית חולצו ב"מבצע קומנדו"
  קרע בין הפיליפינים לכוויית: בצל הדיווחים שעובדים זרים במדינות המפרץ הערבי עוברים התעללויות קשות הוזעקו אנשי השגרירות הפיליפינית בכוויית לחלץ עובדים פיליפינים "בסכנת חיים". המחאה הכווייתית על הפרת הריבונות לא איחרה לבוא

  ממשלת הפיליפינים הגישה היום (ג') התנצלות רשמית לכוויית על כך שאנשי צוות מהשגרירות הפיליפינית במדינה יצאו ל"מבצע חילוץ" של כמה עובדים ועובדות מהפיליפינים המועסקים כמנקים וכמטפלים בבתים של אזרחים כווייתים. שלטונות כוויית ראו בפעולה הפיליפינית הפרה של הריבונות הכווייתית.

  מבצע קומנדו לחילוץ עובדים זרים (צילום: AFP)
  שגריר הפיליפינים בכוויית בהודעת ההתנצלות(צילום: AFP)

  כוויית הביעה מחאה חריפה על "חילוץ" האזרחים הפיליפינים וזימנה את שגריר הפיליפינים לשיחת הבהרה. שני עובדים של שגרירות הפיליפינים אף נעצרו בעקבות המעשים.

   

  משרד החוץ הפיליפיני הסביר כי בפעולה שנקטו אנשי השגרירות בסוף השבוע האחרון הם נאלצו לצאת לעזור לפועלים פיליפינים שהזעיקו עזרה. העובדים שהזעיקו את העזרה הסבירו שנשקפת סכנה לחייהם ושהם אינם יכולים לחכות לכוחות הביטחון של כוויית. משרד החוץ במנילה מסר כי כוויית קיבלה את ההסבר של הפיליפינים וכי שתי המדינות סיכמו על צעדים שמטרתם למנוע אירועים דומים.

  מבצע קומנדו לחילוץ עובדים זרים (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  כוויית והפיליפינים מגבשות כעת הסכם שמטרתו להבטיח את שלומים של עובדים זרים מהפיליפינים. בינואר האחרון אסרה הפיליפינים על שליחת עובדי קבלן שהם אזרחיה לכוויית בעקבות דיווחים שלפיהם עובדים בכוויית התאבדו בגלל התעללויות מצד מעבידיהם. האיסור בינואר הוטל אחרי שעובד מהפיליפינים נמצא מת במקפיא. היה זה רק האחרון בשורה של מקרים מחרידים מסוג זה. הממשלה במנילה טוענת כי עובדים פיליפינים סובלים מהתעללות שיטתית בכוויית.

   

  סוגיית היחס לעובדים זרים במדינות המפרץ הערבי מעוררת דאגה כבר שנים. ברבות ממדינות המפרץ רשאים מעסיקיו של העובד הזר לקבל לרשותם את דרכונו – וכך למעשה לזכות בשליטה על תנועותיו של העובד ועל יכולתו לשהות במדינה. ארגוני זכויות אדם מזהירים כי השיטה הזו חושפת מיליוני עובדים זרים לניצול.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  דיווחים על התעללות שיטתית. שגריר הפיליפינים נואם
  צילום: AFP
  מומלצים