שתף קטע נבחר

המדינה לבג"ץ: כל צווי הגירוש מבוטלים

אחרי קריסת מתווה הגירוש - המדינה הודיעה שתפסיק לחלק צווים למבקשי המקלט מאריתריאה ומסודן, ושכל הצווים שחולקו יבוטלו: "הרחקה למדינה שלישית לא על הפרק"

המדינה הודיעה היום (ג') לבג"ץ כי לא תחלק יותר צווי גירוש למבקשי המקלט מאריתריאה ומסודן, וכי כל צווי הגירוש שחולקו יבוטלו.

 

הממשלה בישלה דייסה: גירוש מבקשי המקלט נקלע למבוי סתום

 

הודעת המדינה היא בתגובה לשתי עתירות שדרשו להפסיק את חלוקת הודעות הגירוש ועריכת השימועים למבקשי המקלט, מאחר שאין אף מדינה שעמה נחתם הסכם לגירושם אליה.

הפגנה נגד הגירוש בירושלים (צילום: יואב דודקביץ')
(צילום: יואב דודקביץ')
 

הפגנה נגד הגירוש (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

המדינה מסרה בהודעתה כי "בשלב זה לא עומדת על הפרק אפשרות לבצע הרחקה למדינה שלישית שלא מרצון", ובהתאם "לא יינתנו לעת הזו החלטות נוספות בדבר הרחקה למדינה שלישית. החלטות ההרחקה שניתנו בטלות לפי חוות דעת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט ציבורי-מנהלי), על דעת היועץ המשפטי לממשלה".

 

עוד נמסר כי "מסתננים אשר תמה תקופת אשרת השהייה שניתנה להם בהתאם למועד בו נקבע שעליהם לצאת למדינה שלישית - יחודש רישיונם מדי 60 יום כפי שהיה נהוג טרם החלת נוהל ההרחקה".

בנימין נתניהו ותושבי דרום תל אביב (צילום: חיים צח, לע
תושבי דרום תל אביב בפגישה עם דרעי ונתניהו(צילום: חיים צח, לע"מ)

גירוש מבקשי המקלט לרואנדה ואוגנדה כשל, אך לפי רשות האוכלוסין וההגירה תהליך ה"עזיבה מרצון" לשתי המדינות יימשך. "המדינה תוסיף ותפעל בנושא המסתננים, לרבות בדרך של עידוד יציאת מסתננים מרצון או הרחקתם שלא מרצון, בהתאם למתאפשר לה לפי הדין", נמסר.

 

למבקש המקלט שיגיע לחדש את רישיון השהייה יוצע לפנות ליחידה לעזיבה מרצון, לצורך הסדרת היציאה למדינה שלישית. המדינה עדכנה שמאז 8 באפריל 16 מבקשי מקלט עזבו את ישראל מרצונם לאוגנדה.

מבקשי מקלט עולים לאוטובוס (צילום: רויטרס)
מבקשי מקלט עוזבים את סהרונים(צילום: רויטרס)
 

נתונים נוספים בהודעת המדינה: מאז שחולקו צווי הגירוש הראשונים, ב-4 בפברואר, נמסרו בסך הכול 1,814 הודעות בדבר גירוש למדינה שלישית (רואנדה או אוגנדה), נערכו 409 שימועים לפני גירוש והתקבלו 289 החלטות גירוש. בסהרונים נותרו כלואים חמישה מבקשי מקלט על רקע פלילי. מתקן חולות בנגב, שנועד לגרום למבקשי המקלט לעזוב את ישראל, נסגר בחודש שעבר.

 

העתירה הראשונה היא של 119 פעילי זכויות אדם, שהוגשה ע"י עו"ד איתי מק ביוזמת סיגל קוק-אביבי. העתירה השנייה הוגשה בשם המוקד לפליטים ולמהגרים וארגוני זכויות אדם נוספים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
הפגנה נגד הגירוש בתל אביב
צילום: יריב כץ
מומלצים