שתף קטע נבחר

שגריר רוסיה: "תקיפות ישראל בסוריה מחמירות את המצב"

אלכסנדר שיין אומר בריאיון לאולפן ynet כי "רוסיה מתחשבת כל הזמן בחששות ובאינטרסים של ישראל". לדבריו, עדיין לא נפלה כל החלטה בנושא מכירת טילי ה-S-300 לסוריה. ומה בנוגע לאפשרות שישראל תשמיד את המערכת? "לא מתאר תסריט שכזה"

 

 

 

שגריר רוסיה בישראל, אלכסנדר שיין, מביע בריאיון לאולפן ynet דאגה מהפעולות המיוחסות לישראל בסוריה, ומביע הבנה לחששות בישראל. לדבריו, טרם התקבלה החלטה בנוגע למכירת מערכת ההגנה המתקדמת S-300 לסורים. ומה בנוגע לאיום של שר הביטחון אביגדור ליברמן להשמיד את המערכת אם תפעל נגד מטוסים ישראליים? "אני לא מתאר תסריט כזה".

 

דאגה בארה"ב: מטוסי מטען מעבירים ציוד מאיראן לסוריה

   

באשר לחששות של ישראל מהנוכחות האיראנית בסוריה, בייחוד בעקבות איומי איראן להשמיד את ישראל, אמר השגריר: "רוסיה כל הזמן מתחשבת בחששות ובאינטרסים של ישראל ביחס לשמירת הביטחון הלאומי. אנחנו כמובן מודאגים מהמצב שבו נמצאים

היחסים ההדדיים בין ישראל לאיראן לנוכח האיומים ההדדיים והדחייה ההדדית של שתי המדינות. אנחנו חייבים להיות מודאגים מכך כשלאיראן יש כעת נוכחות בסוריה. הדבר עלול להוביל להחמרה ולהתחממות האזור כולו במזרח התיכון ואנחנו כמובן לא יכולים שלא להיות מודאגים מכך. בהקשר זה אנחנו קוראים לשני הצדדים לשמור על איפוק ללא דיחוי.

ארכיון 2015 יריב לוין עם שגריר רוסיה בישראל אלכסנדר שיין ()
שגריר רוסיה בישראל, אלכסנדר שיין
 

מכירת טילי ה-S-300 לסוריה. יקרה או לא יקרה? והאם רוסיה מבינה את השלכות המכירה כך שישראל עשויה לתקוף את המערכת בסוריה?

"השאלה שאתם שואלים על אספקת מערכת ה-S-300 לסוריה עלתה במרוצת השנים וגם בזמן האחרון בהקשר של הפעולה התוקפנית מצד ארצות הברית, צרפת ובריטניה נגד סוריה ב-14 באפריל, כאשר חילות האוויר והים של שלוש המדינות הללו

ירו מטחי טילים על סוריה. בפעולה הזאת נורו 105 רקטות שיוט, 71 מהן יורטו על ידי הגנה אווירית מיושנת של כוחות סוריים. בהקשר זה ועל מנת לא לאפשר הפעלת תוקפנות חוזרת ולאור דיונים על הדרך שבה סוריה יכולה להיות מוגנת מפעולות כאלו מצד מדינות המערב, עלתה השאלה על מכירת S-300".

מערכת ה-S300 באיראן. ארכיון ()
מערכת ה-S300 באיראן. ארכיון
 

  ()
אזור התקיפה בסוריה שיוחסה לישראל

בדומה למה שאמר בימים האחרונים שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, ציין השגריר הרוסי כי "שום החלטה לא נפלה עדיין. זה אפילו לא ברמת שיחות משא ומתן בינינו לבין סוריה. ככל שידוע לי, השאלה לא הועלתה. חלק מכלי התקשורת מפיצים בצורה מלאכותית שאלה זאת וכמובן שכרגע זה מקדים את זמנו. אני מדגיש שהשאלה עלתה בהקשר של תוקפנות המערב נגד סוריה ואין כל קשר לישראל".

  

 

ישראל יכולה עדיין להרגיש בטוחה במרחב הפעולה בסוריה או שפוטין יעצור את זה?

"אנחנו כמובן מעוניינים שפעולות כאלה לא יקרו מכיוון שהן מחמירות את המצב בסוריה ואת המצב האזורי וכן מגבירות את המתחים באזור. כל זה לא תואם את המאמצים שלנו כאשר בראש מעיינינו השגת איזון פוליטי של הסכסוך בסוריה. אנחנו כמובן מבינים את הסיבות שישראל מחליטה לבצע פעולות מהסוג הזה וכמובן שעדיף שגם סיבות אלו לא יהיו".

 

הוא הגיב על דברי שר הביטחון אביגדור ליברמן שאמר לאולפן ynet שאם מערכות טילים רוסיות יופעלו נגד ישראל מסוריה, הן יושמדו: "אני לא מתאר תסריט כזה. יש תיאום בינינו ועדכון הדדי לגבי בסוריה. משרדי הביטחון של שתי המדינות משתפים פעולה.

לא ברור לי מה הביא את מר ליברמן להתבטא כך. עד היום לא היו שום תקריות בינינו ואפילו לא רמיזות על תקריות ואני מקווה שגם לא יהיו".

 

בנוגע להסכם הגרעין עם איראן. האם רוסיה מאמינה שטראמפ ייסוג מההסכם?

"אנחנו לא שוללים אפשרות כזאת למרות שזו יכולה להיות תפנית מאוד שלילית בעלילה. כאשר תתקבל החלטה כלשהי מצד ארצות הברית, נחליט כיצד לפעול בהמשך אבל רוסיה לא מתכוונת ללכת בעקבות ארצות הברית ולסגת מההסכם. נראה קודם כל איך תגיב איראן להחלטה מהסוג הזה ואיך ינהגו מדינות מערביות אחרות ונחשוב יחד עם סין על דרך פעולה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים