שתף קטע נבחר

ביוב זרם לים, אלפי דגים מתו בפלמחים

"יכולנו להריח סירחון נוראי", סיפר פעיל סביבתי על המצב בחוף פלמחים. "הבוקר גילינו את כל הדגים המתים". בתאגיד המים של רחובות אמרו כי מדובר בתקלה שנמשכה 15 דקות ותוקנה באופן מיידי וכי ככל הנראה התקלה במקור אחר

 

 

 

תקלה בתחנת שאיבה גרמה להזרמת ביוב לנחל שורק, לתמותת דגים נרחבת ולאזהרה מפני כניסה למים בחופים הבלתי מוכרזים. בחוף פלמחים גילו פעילים סביבתיים אלפי דגים מתים בעקבות הזיהום שזרם לים.

 

דגים מתים בחוף פלמחים כתוצאה מזיהום (צילום: ברק דוד)
(צילום: ברק דוד)
ברק דוד, תושב גדרה ופעיל סביבתי, סיפר על המראות הלא קלים הבוקר (יום ד'). "אני שוחה בכל יום בים. אני כמעט גר שם", הוא סיפר. "האירוע קרה לפני יומיים. הפקחים של רשות שמורות הטבע גילו את הזיהום, כתוצאה מפיצוץ צינור במתקן שאיבה. האירוע לא דווח למשרד להגנת הסביבה או לאף אחד אחר. יכולנו להריח סירחון נוראי. מדובר היה פשוט בביוב. הבוקר גילינו את כל הדגים המתים".

 

דוד הוסיף: "מדובר בזיהום חריף. לדעתי היה פה מחדל שרק כעת אנחנו מגלים אותו. אנחנו מיואשים ברמה היסטרית. לפני שבועיים חגגנו את השמירה על הים. ועכשיו אנחנו מתעוררים לדבר כזה. זו סטירת לחי מצלצלת. זה חוף שאנחנו שוחים בו כל יום. הים הוא אחד ממשאבי הטבע היחידים שנותרו לנו. ומה שיותר מכעיס הוא שאף אחד לא לוקח אחריות על האירוע הזה. זה מקומם ומכעיס".

דגים מתים בחוף פלמחים כתוצאה מזיהום (צילום: ברק דוד)
(צילום: ברק דוד)

 

עמותת "צלול" קוראת לרשות המים ולמשרד להגנת הסביבה להגביר את האכיפה על תאגידי המים והביוב והרשויות המקומיות במטרה לצמצם את מספר התקלות, העומדות על מאות רבות בשנה. מאיה יעקבס, מנכ"לית עמותת צלול, אומרה כי "נחל שורק סובל זו השנה השלישית מזיהום שמקורו במתקן השפד"ן המזרים לנחל עודפי קולחים בכמות של 20 מיליון מ"ק בשנה, ברמת טיפול נמוכה שגורמים לפגיעה קשה בנחל, לחי ולצומח שבו, לזיהום חופי הרחצה ולפגיעה קשה בציבור משתמשי הים. אם לא די בכך, בראשית השבוע ארעה תקלה בתחנת השאיבה ברחובות שהזרימה שפכים גולמיים לנחל שגרמו לזיהום קשה ולתמותת דגים. אנחנו קוראים למשרד להגנת הסביבה לפתוח בחקירה כנגד הגורמים האחראים להזרמה ולמצות איתם את הדין. לא יתכן שהטבע והציבור ישלמו פעם אחר פעם את מחיר כישלון הטיפול בתשתיות הביוב".

 

בתאגיד המים של רחובות, "הבאר השלישית", נמסר בתגובה כי "מבדיקה שערכנו מתברר כי מכון טיהור שפכים באזור ירושלים הזרים ביוב לכיוון נחל שורק, וזוהי הסיבה המרכזית לפגיעה במי הנחל והים.

התקלה ממכון טיהור השפכים של רחובות הייתה זניחה וטופלה בתוך רבע שעה, ולאחריה בוצע טיפול בשפכים , הכולל ניקוי וריסוס. אנו ממליצים להמתין לסיום הבדיקה המקיפה של המשרד להגנת הסביבה".

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: בעקבות דיווחים על תמותת דגים בנחל שורק, נציגי המשרד להגנת הסביבה הגיעו למקום ומבצעים דיגומים בשטח על מנת לבחון את נסיבות האירוע. המשרד יעדכן ככל שיידרש ויפעיל את סמכויותיו במידת הצורך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ברק דוד
הדגים המתים בפלמחים
צילום: ברק דוד
מומלצים