שתף קטע נבחר

היהלום החבוי בכלכלה האירופית

לא הרבה אנשים שמעו על מדינת נורד ריין-וסטפאליה (NRW) הנמצאת במערב גרמניה, אך נראה כי ישנן יותר ויותר סיבות להכיר את האזור המיוחד הזה וללמוד על הפוטנציאל שטמון בו

*התכנים במדור זה מוגשים בשיתוף עם החברות המצולמות במדריך הנדל"ן

 

כידוע, גרמניה היא המרכז הכלכלי החזק ביותר של האיחוד האירופי, אך מה שידוע פחות היא העובדה שמרכז הכובד הכלכלי נמצא לאו דווקא בברלין בלבד, אלא גם בנורד ריין-וסטפאליה.

 

NRW היא אחת מ-16 המדינות המרכיבות את הפדרציה הגרמנית, ומעניינת בין היתר בזכות העובדה היא המדינה המאוכלסת ביותר מבין כולן עם אוכלוסייה של כ-18 מיליון תושבים, דבר שיוצר דינמיקה התורמת להתפתחות מהירה באזור. בירתה של מדינה זו היא מרכז בינלאומי כלכלי ועסקי – העיר דיסלדורף, אשר משלבת בה צד היסטורי וצד מודרני ובעקבות זאת גם מושכת מיליוני תיירים.

 

יתר על כן, המיקום הגיאוגרפי של NRW מדבר בעד עצמו: היא ממוקמת באופן אסטרטגי בלב אירופה ונמצאת בקרבה מידית להולנד, בלגיה וצרפת, ומקושרת היטב לכל העולם הן באוויר, על הקרקע ודרך המים. בנוסף לכך, עולם העסקים וכל מה שקשור בהם פורח כאן, והדבר בא לידי ביטוי באמצעות פתיחת עוד ועוד משרדים ומפעלים של חברות ענק, קיום כנסים וירידים אליהם מגיעים מיליוני אנשים מדי שנה והשקעות הולכות וגדלות ממשקיעים זרים.

 

כאמור, גודל אוכלוסיית נורד ריין-וסטפאליה היא אחד המאפיינים המייחדים את האזור.NRW איננה המדינה הגדולה בגרמניה, אך עם זאת מתגוררת בשטחה כרבע מאוכלוסיית גרמניה כולה. אם מסתכלים על הרזולוציה הרחבה יותר ניתן לראות שברדיוס של 500 ק"מ מדיסלדורף מתגוררים סך הכול כ-160 מיליון אנשים, מה שמהווה כשליש מכלל הצרכנים באירופה.

 

לא רק ברלין (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
לא רק ברלין(צילום: shutterstock)

אין גם להתעלם ממאפייני האוכלוסייה המקומית. בNRW ישנם 69 מוסדות להשכלה גבוהה, ויותר מ-100 מכוני מחקר ומכונים טכנולוגיים מה שמאפשר לרוב המוחלט של האוכלוסייה לקבל השכלה איכותית ולהפוך לכוח עבודה איכותי ומיומן. לא במקרה איכות החיים בנורד ריין-וסטפאליה נחשבת למאוד גבוהה. למעשה, העיר דיסלדורף לא פעם הגיעה לעשירייה הפותחת של דירוג איכות החיים בעולם. הדבר לא רק מושך לכאן חברות ומשקיעים זרים, אך גם משפיע בצורה מרשימה על הנתונים היבשים. כך, המתגוררים בNRW אחראיים על מעל 20% מהתמ"ג בגרמניה נכון לשנת 2015, ו-22% מכוח הקנייה של גרמניה מרוכז דווקא כאן .

 

נורד ריין-וסטפאליה ממוקמת באופן מעולה על המפה הגלובלית מבחינה גאוגרפית, מה שמאפשר לה להיות גם במרכז המפה העסקית והכלכלית של העולם. קרבה למדינות אירופאיות נוספות היא בהחלט יתרון, אך גם הקישוריות המעולות בנורד ריין-וסטפאליה מאפשרת לה להפוך לזירה בינלאומית מבחינת עסקים והשקעות המגיעות ממדינות אחרות בעולם. בNRW ארבעה נמלי תעופה כאשר שניים מהם בינלאומיים, רשת צפופה של פסי רכבת, כבישים ולא פחות משמעותי מכך – קישור לנתיבי מים המאפשר גם שינוע קל של סחורות. בזכות כל אלה נורד ריין-וסטפאליה הופכת מאוד נגישה עבור עסקים מבחוץ, והנגישות הזו מנוצלת היטב.

 

גרמניה הנה הכלכלה היציבה באירופה, אך בניגוד למדינות כמו שוודיה ונורבגיה היא מאוד זולה, והמשקיעים מבחוץ אוהבים את זה. ברמה האזורית, האטרקטיביות והנגישות של NRW גרמו לכך שחברות ענק בינלאומיות בוחרות לפתוח משרדים ראשיים בשטחה, מעבירות אליה מפעלים ומגיעות מדי שנה ליותר מ-60 ירידים המתקיימים בעיקר בדיסלדורף ובאסן והמושכים מעל ל-16 מיליון מבקרים בשנה.

 

ישנן כ-19,000 חברות זרות בתחומי נורד ריין-וסטפאליה, מספר המהווה כרבע מכל החברות הזרות שנמצאות בגרמניה. בין היתר, חברות כמו Ford, Philips, Vodaphone, Toyota ו-Amazon כבר פתחו משרדים במדינה זו, ורבות צפויות לבוא בעקבותיהן. נתח ההשקעות הזרות הזורמות למדינה זו הן הגבוהות ביותר בפדרציה כולה. כך למשל בשנת 2015, 180 מיליארד יורו הושקעו ב-NRW , בזמן שמספר הכולל של השקעות זרות אל תוך גרמניה עמד על כ-670 מיליארד.

 

למען ההשוואה, רק כ-130 מיליארד יורו בהשקעות זרות הוזרמו למדינת בוואריה העצומה. משקיעים זרים כמובן נמשכים לתנאים כלכליים מעולים ולתשתיות הטובות, אך בנוסף לכך הם מעדיפים את NRW על פני יעדים אחרים בזכות האווירה הקוסמופוליטית והמזמינה, ובזכות והמגוון התרבותי של האוכלוסייה כאן. כך למשל, בקלן התפתחה קהילה סינית, הכוללת רופאים, נותני שירות ומוסדות חינוך, ובדיסלדורף הופיעה קהילה יפנית גדולה בעקבות יותר מ-150 שנה של יחסים כלכליים ותרבותיים עם יפן. בנורד ריין-וסטפאליה ישנם תנאים הכרחיים המאפשרים למשקיעים זרים להרגיש בבית הן מבחינה כלכלית והן מבחינה תרבותית.

 

העוצמה הכלכלית והיציבות הפוליטית בגרמניה יצרו את התנאים המושלמים עבור NRW לפיתוח מתמשך ובטוח. אולי עד לפני כמה שנים היה אפשר להתעלם מנורד ריין-וסטפאליה כאזור עם המון פוטנציאל, אך כיום הדבר כבר בלתי אפשרי. בדירוג האחרון שפרסם העיתון FDI שהננו חברת בת של המגזין העסקי Financial Times לשנת 2016/2017 דירג את נורד ריין-וסטפאליה במקום הראשון בפעם השלישית ברציפות מבין כל 147 האזורים של אירופה.

 

הכותב הוא מנכ"ל ובעלים של חברת סוויט הום, ומשמש כיועץ לקרנות הון שמשקיעות בנדל"ן מניב בגרמניה.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים