שתף קטע נבחר

גבר גרוש הפך לעורך דין – המזונות הופחתו

אב לשניים שעבד כסוכן מכירות התחייב ל-3,400 שקל בחודש. ביהמ"ש קיבל את טענתו שמרגע שהחל התמחות כעו"ד ירד פוטנציאל ההכנסה שלו

בית המשפט למשפחה בחיפה קיבל לאחרונה באופן חלקי תביעה שהגיש גבר גרוש להפחתת מזונות לילדיו, לאחר שהתקבלה טענתו לשינוי בהכנסות שלו ושל אשתו לשעבר. השופטת ענבל קצב-קרן הסכימה שמרגע שעזב את תחום המכירות והחל התמחות כעורך דין, ירד פוטנציאל ההכנסה שלו.

 

בהסכם הגירושים נקבע שהאב ישלם לילדים מזונות של 3,400 שקל בחודש. אבל כעבור כמה שנים הוא הגיש תביעה לביטול או להפחתה של המזונות עקב שינוי במצבו הכלכלי. לטענתו, במועד ההסכם הוא עבד כסוכן מכירות, ומשכורתו החודשית עמדה על 17 אלף שקל, אך בהמשך עזב את העבודה ולפי הסכם עם החברה נשללה ממנו האפשרות לעבוד בתחום המכירות. הוא בחר בשינוי מקצועי, למד משפטים והוסמך כעורך דין. לטענתו, פוטנציאל ההשתכרות שלו כעורך דין מתחיל הוא 7,000 שקל לכל היותר.

 

לעומת זאת, הוסיף, הכנסתה של גרושתו עלתה מ-5,000 שקל בחודש (השכר שעליו התבססו כשערכו את הסכם הגירושים) ל-9,000 שקל, ומלבד זאת היא מקבלת כל חודש 3,000 שקלים כתמיכה מהוריה.

 

לדבריו, ההלכה החדשה שניתנה בבית המשפט העליון ביולי האחרון (שלפיה מזונות ילדים מעל גיל 6 במשמורת משותפת ייפסקו לפי היכולות הכלכליות של שני ההורים), משנה את פני הדברים ומהווה כשלעצמה "שינוי נסיבות מהותי" המצדיק התערבות בסכום המזונות.

 

האם טענה מנגד שפוטנציאל ההשתכרות של האב כעורך דין הוא גבוה ביותר. לדבריה הוא בחר לא לעבוד יותר במכירות, וידע על השינוי בקריירה שלו עוד לפני שהתגרשו. לכן, לטענתה, עיסוקו החדש לא מהווה שינוי נסיבות לא צפוי המצדיק התערבות בסכום המזונות.

 

מצב האם השתפר

השופטת ענבל קצב-קרן הבהירה ששינוי סכום מזונות שנקבע בהסכם (שאושר כפסק דין) מתאפשר רק אם התובע מוכיח שנסיבות חייו השתנו משמעותית, והוא לא יכול היה לצפות זאת מראש.

 

על פי פרשנותה – שנסמכה על פסיקות קודמות בנושא – ההלכה החדשה לא מהווה שינוי נסיבות כשלעצמה. כלומר, השינוי בתפיסה המשפטית, ללא ראיות על שינוי בנסיבות החיים, לא נחשב לעילה להפחתת מזונות. ואולם, במקרה הנוכחי היא סברה שבכל מקרה חל בעיניה שינוי נסיבות מהותי – ללא קשר להלכה.

 

לשיטתה, בתקופת ההסכם האב התפרנס יפה. ברגע שעזב את עבודתו כסוכן מכירות ירד פוטנציאל ההכנסה שלו, אם כי לא במידה שטען, שכן הוא יכול להרוויח משכורת של 10,000 שקל לחודש.

 

מנגד, מצב האם השתפר מאז החתימה על הסכם הגירושים, שכן תלושי השכר שלה מעידים כי היקף העבודה שלה גדל וכך גם שכרה. לפיכך, בהתחשב בנתונים האמורים ובכך שבכל זאת האב נושא במזונות הילדים כשהם אצלו (42% מהזמן), השופטת החליטה להפחית 1,000 שקל מהמזונות שנקבעו בהסכם החל מאפריל 2018.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
בני לפיד
עו"ד גלי פילובסקי-מנקס
בני לפיד
מומלצים