שתף קטע נבחר

הפרקליטות חושדת: יבואנים שיחדו את אנשי שירות המזון במשרד הבריאות

לפי כתבי החשדות, המפקחים על מזון רגיש קיבלו מיבואנים הטבות ומוצרים בתמורה ליחס מועדף וזירוז הליכים. 19 חשודים זומנו לשימוע לפני אישום בשוחד והפרת אמונים

מזומנים, נופש, מסעדות, כרטיסי מתנה וסלסלות פיצוחים הם רק חלק ממה שקיבלו, לטענת הפרקליטות, עובדי ציבור במשרד הבריאות, מיבואנים ויועצי מזון שונים.

 

לכתבות נוספות בערוץ הכלכלה

 

המחלקה הכלכלית הודיעה אתמול ל־19 חשודים – בהם עובדי שירות המזון הארצי במשרד, יבואנים ויועצי מזון – כי נשקלת הגשת כתבי אישום נגדם בשל חשד לעבירות שוחד, הפרת אמונים ועוד. לחשודים הוצע שימוע בטרם יוחלט סופית בעניינם.

 

שירות המזון הוא הסמכות העליונה לקביעת הנחיות לכל יבואני המזון, בעלי עסקי המזון, יצרנים וצרכנים. הוא מפקח על כל המזון המיוצר בארץ ומיובא אליה. אלה מי שאמורים לדאוג, בין היתר, לכך שמזון רגיש המיובא לא יסכן את הציבור.

 

בכתבי החשדות מתואר כיצד, לפי הפרקליטות, "שורה של עובדי השירות, בהם בכירים כמו מנהלת מחלקת יבוא, רות שימברג, ומנהלת תחנת ההסגר באשדוד, ויקטוריה שמיט, נטלו שוחד במשך שנים מיבואנים ויועצי מזון שונים. בתמורה קיבלו היבואנים יחס מועדף וטיפול מזורז בבקשות ליבוא מזון רגיש".

מכולות ייבוא. החשד: השוחד הסתכם במאות אלפי שקלים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
מכולות ייבוא. החשד: השוחד הסתכם במאות אלפי שקלים(צילום: shutterstock)

סכומי השוחד, נטען, נעו בין אלפי שקלים למאות אלפים, לפי מעמד העובדים ותקופת השוחד. לפי הפרקליטות, יבואני המזון החשודים העבירו לחלקם מזומנים, ולחלקם מוצרים כמו יין, וודקה ושמן זית, ואף מימון, מלא או חלקי, למלונות יוקרה.

 

נטען כי שימברג קיבלה מוצרים כמו קוויאר אדום, וויסקי, בושם ומתקן סודה. עוד נטען שהיא קיבלה מאחד מהמשחדים מעבד מזון נינג'ה, ושאחד המשחדים הזמין לה חופשה במלון "המקום" בגליל המערבי. נטען שהוא שילם על הנופש 2,000 שקל, ושימברג לא החזירה לו סכום זה.

אייל בסרגליק (צילום: יונתן בורק)
עו"ד אייל בסרגליק(צילום: יונתן בורק)

מיכה גבאי (צילום: דקל עטיה אדום צלמים )
עו"ד מיכה גבאי(צילום: דקל עטיה אדום צלמים )

100 אלף שקל לקניית דירה

החשוד ארתור פטחוב, מהנדס מזון שנתן אישורי יבוא, ביקש מהמשחד לפי הפרקליטות 100 אלף שקל כהלוואה לקניית דירה, אך סורב. נטען כי גם בקשתו להעסיק את ילדיו בחופשות סורבה, והדבר הוביל לניתוק הקשר לתקופה מסוימת. השניים הושעו בינתיים מתפקידם.

 

החקירה לוותה בידי עוה"ד טל פרג'ון ואלעד אשכנזי מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות.

 

עו"ד אייל בסרגליק, בא כוחו של פטחוב, מסר בתגובה: "טיוטת כתב האישום לא מבססת שוחד. נותן השוחד הלכאורי לא קיבל דבר ממרשנו, ומרשנו עצמו נתן לו מתנות בצורה חברית, ולא פעל בניגוד לתפקידו"; באי כוחה של שימברג, עוה"ד גיל דחוח וגלית רוטנברג, מסרו: "נלמד את החומר ונציג את הטענות לפרקליטות"; באי כוחה של שמיט, עוה"ד מיכה גבאי וליאור גבאי־מרכס, מסרו שזו טוענת כי "לא קיבלה שוחד אלא מתנות זעומות, שלא ניתן תמורתן דבר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי רוקח
מכולות ייבוא. וויסקי וקוויאר
צילום: אבי רוקח
צילום: דקל עטיה אדום צלמים
עו"ד מיכה גבאי
צילום: דקל עטיה אדום צלמים
צילום: יונתן בורק
עו"ד אייל בסרגליק
צילום: יונתן בורק
מומלצים