שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נשיא צ'כיה: "השגרירות תעבור לירושלים בשלבים"
  בטקס לכבוד מדינת ישראל הצהיר הנשיא זמאן על מינוי קונסול כבוד בבירה ועל העברת מרכז התרבות, הכלכלה והתיירות הצ'כי, אך לא נקב בלוח זמנים


  מילוש זמאן (צילום: AP)
  נשיא צ'כיה זמאן, היום(צילום: AP)
  האם שגרירות צ'כיה תעבור לירושלים, כפי שהתחייב הנשיא מילוש זמאן? בקבלת הפנים לציון 70 שנה למדינת ישראל שנערכה הערב (יום ד') במצודת פראג, הנשיא השיב בחיוב לשאלה, אך לא נקב בלוח זמנים מפורש למהלך. משרד החוץ הצ'כי פרסם הודעת הבהרה בהמשך להצהרת הנשיא, ולפיה גורלה של ירושלים יוכרע בהסדר הקבע. "הרפובליקה הצ'כית מכבדת באופן מלא את המדיניות המשותפת של האיחוד האירופי, הרואה בירושלים את הבירה העתידית של מדינת ישראל ומדינת פלסטין העתידית", נמסר בהצהרה.

   

  "כבוד גדול עבורי להזמין אתכם למצודת פראג. כפי שאתם יודעים זאת ההזדמנות הראשונה שמצודת פראג מארחת חגיגות של מדינה כלשהי. אז ידידים יקרים מישראל ברוכים הבאים לפראג", אמר הנשיא.

   

  זמאן הסביר כי הוא מקצר בדבריו, כיוון ש"נאומים ארוכים מסוכנים", והוסיף כי העברת השגרירות הצ'כית מתל אביב לירושלים תיערך בשלושה שלבים. "בשלב הראשון תיפתח בחודש הבא קונסוליית כבוד, ומר דן פרופר יהיה קונסול הכבוד הראשון.

  מילוש זמאן (צילום: AP)
  זמאן בקבלת הפנים(צילום: AP)

  מחווה של נשיא צ'כיה מילוש זמאן חגיגות 70 שנה לישראל במצודת פראג (צילום: לשכת נשיא צ'כיה )
  (צילום: לשכת נשיא צ'כיה )

  מחווה של נשיא צ'כיה מילוש זמאן חגיגות 70 שנה לישראל במצודת פראג (צילום: לשכת נשיא צ'כיה )
  חגיגות 70 שנה לישראל במצודת פראג(צילום: לשכת נשיא צ'כיה )
   
  2013: פגישת נתניהו וזמאן (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
  2013: פגישת נתניהו וזמאן(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

  "בשלב השני: מרכז התרבות, הכלכלה והתיירות הצ'כי יעבור לירושלים. בפגישתי עם ראש הממשלה נתניהו, הוא אמר, 'אני אתן לך את הבית שלי'. צ'כיה היא לא מדינה כל כך עשירה כדי שתסרב להצעה כל כך נחמדה. זה נהדר. בכל מקרה, אני מקווה שביבי ימלא את הבטחתו אחרי ארבע שנים, אז אמרתי שנעביר את השגרירות לירושלים. דרך אגב, דחיתי את ההאשמה שחיקינו את ארצות הברית של אמריקה. להיפך. ארצות הברית היא זאת שחיקתה את ההצעה שלי".

   

  הנשיא לא פירט את השלב השלישי אך ניתן היה להבין מדבריו כי זהו השלב שבו תעבור השגרירות עולה לעיר הבירה. בישראל פירשו את דבריו של נשיא צ'כיה כהחלטה חד-משמעית להעביר את השגרירות הצ'כית לירושלים - אך לא כך הדבר. הפוליטיקאים הישראלים מיהרו לצייץ ברכות על "ההחלטה ההיסטורית", למרות שנראה כי כלל לא הבינו את המשמעות של דבריו.

   

  זמאן הוסיף: "חלק מהאירופאים, ולא רק הם, ביקרו את הצעדים האלה. הם מכנים את עצמם מתונים, אבל אני קורא להם פחדנים. זה לא פופולרי אבל אני חושב שזה מהלך כן. בכל מקרה, תנו לי לסכם במשפט אחד - בשנה הבאה בירושלים". הנשיא לא ציין במפורש מתי תעבור השגרירות הצ'כית לבירה.

   

  כמו כן, דן פרופר הודיע כי אין לו שום כוונה לעבור מביתו בכפר שמריהו כך שגם פתיחת קונסוליית הכבוד תישאר סמלית וכל מה שיישאר יהיה המרכז שיקום במערב ירושלים ויקדם את היחסים בין המדינות במגוון תחומים.

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בחשבון הפייסבוק שלו לדבריו של נשיא צ'כיה, מילוש זמאן, בנוגע להעברת השגרירות הצ'כית לירושלים: "אני מברך את ידידי הטוב נשיא צ'כיה על ההכרזה החשובה להעביר את שגרירות צ'כיה לירושלים, ומקווה שההחלטה תתבצע במהרה. אני מצפה לקבל אותו כאן במלוא הכבוד הראוי".

   

  שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיב לדברי זמאן: "‏אני מברך את נשיא צ'כיה על החלטתו להעביר את שגרירות צ'כיה לירושלים. הצעד המנהיגותי של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, מבשר על שינוי ביחס של מדינות העולם לירושלים. ירושלים היא בירתנו הנצחית והאהובה, נמשיך לחזק אותה ולבנות אותה".

   

  שחר חי השתתפה בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: לשכת נשיא צ'כיה
  אירוע במצודת פראג
  צילום: לשכת נשיא צ'כיה
  מומלצים