שתף קטע נבחר

תשואות למקרון בקונגרס: "לא ננטוש את הסכם הגרעין"

נשיא צרפת נאם בפני שני בתי הקונגרס בוושינגטון וקרא: "בואו לא נחזור על שגיאות העבר, בואו לא נייצר עוד מלחמות". הוא הסביר: "חתמנו עם האיראנים על הסכם שהובילו האמריקנים, לא ננטוש אותו"

 


נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עדיין לא אמר את המילה האחרונה בעניין הסכם הגרעין עם איראן, ולא ברור אם יממש את איומו לפרוש ממנו בקרוב. אולם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, שמשימתו בביקורו הנוכחי בוושינגטון הייתה לשכנע את טראמפ שלא לפרוש, הודיע אמש (ד') באופן ברור מה עמדתו. "צרפת לא תפרוש מהסכם הגרעין", התחייב בנאום בפני שני בתי הקונגרס. "חתמנו על ההסכם שהושג בהובלת האמריקנים, ולא ננטוש אותו".

 

מקרון הבהיר: "המטרה שלנו היא שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני, לא עכשיו, לא בעוד חמש שנים, לא בעוד 10 שנים, לעולם!". הוא התקבל בתשואות במושב החגיגי והבהיר כי מדיניות זו של בלימת איראן מהשגת נשק גרעיני אינה צריכה "להוביל אותנו למלחמה במזרח התיכון. בואו לא נחזור על שגיאות העבר, בואו לא נייצר עוד מלחמות".

 

נשיא ארה
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא צרפת עמנואל מקרון בבית הלבן, וושינגטון(צילום: EPA)

  

מקרון הציע לקונגרס מה שהציע בפגישתו עם טראמפ בבית הלבן: לנסות להשיג הסכם נוסף עם איראן, שייתן מענה לדאגותיהן של ארצות הברית ומדינות נוספות באשר לפעילותה של איראן בתחום הטילים והטרור. "הנשיא שלכם צריך להחליט", אמר מקרון למחוקקים. "זו אחריותו. אני רוצה לעבוד עם הנשיא שלכם על הסכם מורחב. צריך להתחייב להתחיל לעבוד על זה עכשיו. אני חושב שביחד נוכל לעבוד כדי להשיג זאת".

 

ב-12 במאי אמור טראמפ לחתום מחדש על צו נשיאותי שדוחה הטלת סנקציות על איראן. אם לא יעשה כן, המשמעות תהיה שארצות הברית פורשת מההסכם, שאותו כינה טראמפ ביממה החולפת "הסכם לא שפוי שלא היה צריך להיחתם, הסכם מגוחך". מקרון הודה כי איננו יודע מה יחליט טראמפ, אך הבהיר באופן נחרץ כי מבחינת צרפת פרישה מההסכם אינה אופציה.

 

מקרון דיבר גם על הסכם האקלים שנחתם בפריז וממנו פרש טראמפ בשנה שעברה: "אני בטוח שיום אחד ארצות הברית תחזור להסכם הזה. בואו נעבוד יחד במטרה להפוך את כדור הארץ שלנו לנהדר מחדש".

נשיא ארה
(צילום: רויטרס)

נשיא ארה
(צילום: AP)

מקרון מסיים ביקור בן שלושה ימים בוושינגטון במהלכו יצא הנשיא טראמפ מגדרו כדי להעניק כיבודים לנשיא הצרפתי וכדי להפגין את ידידותו. מקרון ורעייתו בריז'יט היו שלשום אורחי הנשיא האמריקני בארוחת ערב רשמית ראשונה שקיים בבית הלבן מאז כניסתו לתפקיד, ארוחה שעל ארגונה ועיצובה הייתה אחראית מלאניה טראמפ.

 

מקרון השקיע מאמץ ניכר כדי לשכנע את טראמפ לדחות את הדד-ליין בנושא הסכם הגרעין כדי לאפשר לגבש הסכם נוסף מול איראן, אולם עד מועד עזיבתו את וושינגטון וחזרתו לצרפת לא ברור מה טראמפ החליט. 

 

גורמים ישראלים מפעילים בשעות האחרונות לחץ עצום על הממשל האמריקני כדי שטראמפ אכן יפרוש מההסכם. ביום שישי הקרוב תגיע לוושינגטון קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל וגם היא כמו מקרון תנסה לשכנע את טראמפ שלא לפרוש מהסכם הגרעין.


פורסם לראשונה 25/04/2018 21:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
טראמפ ומקרון בבית הלבן
צילום: EPA
מומלצים