שתף קטע נבחר

דודו של ההרוג בשיטפונות: "הוא התקרב כנראה יותר מדי, החליק ונסחף"

יממה לפני מותו אמר קייס אלהואשלה (17) לחבר שצריך להתכונן לסערה ולתעד את השיטפונות. אתמול הוא מעד לנחל ממשית כשצילם את הזרימה. חברו סיפר: "שמעו אותו צועק לעזרה, אי אפשר היה לעשות כלום". גם היום יהיה סוער: "הסופה תתפשט תוך שעות"

טרגדיה בסופה האביבית: מאות הגיעו מאז אתמול (יום ד') לנחם את משפחת אלהואשלה בכפר סלב בפזורה הבדואית בנגב, לאחר מותו של הבן קייס אלהואשלה (17), תלמיד תיכון שנסחף וטבע בשיטפון בנחל ממשית במזג האוויר הסוער.

 

 

גופתו של אלהואשלה נמצאה במרחק של 7-6 ק"מ מהמקום שממנו הוא נסחף. "המקום שממנו הוא נסחף ממש קרוב להית שלו, סקרנות הביאה אותו להתסכל על הנחל", סיפר דודו של המונח, אמיר אלהואשלה, בריאיון לאולפן ynet. "ברגע שיש גשמים אז מתקבצים כל מיני ילדים, מסתכלים איך הנחל זורם. אז הוא כנראה התקרב לנחל יותר מדי והחליק, ואז הוא נסחף עם הזרם".

קייס אלהואשלה ()
קייס אלהואשלה
 

הדוד הוסיף: "זו הבעיה עם הסקרנות, היא גורמת לאסונות. אין לנו כוח על הטבע". לדבריו, אלהואשלה למד בבית ספר לחינוך מיוחד בערערה בנגב. "אוטוטו הוא צריך היה לסיים לימודים. חשוב לי לציין את יחידת החילוץ ומשטרת דימונה על המאמץ שלהם. כל הכבוד להם, באמת מגיעה להם תודה רבה".

 

על פי עדי ראייה, הצעיר וחבריו עמדו ליד הנחל ותיעדו את הזרימה החזקה שנגרמה בעקבות הגשמים. לפתע, בעקבות מפולת בחול, הוא נפל לנחל ונסחף. "שמעו אותו צועק ומבקש עזרה אבל אי אפשר היה לעשות כלום", סיפר חבר שלו.

 


חיפושים אחר נער בנחל ממשית (צילום: הרצל יוסף)
החיפושים אחר הנער בנחל ממשית(צילום: הרצל יוסף)

חיפושים אחר נער בנחל ממשית (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)
 

לדבריו, רק יממה לפני אמר לו אלהואשלה: "צריכים להתכונן למזג אוויר קשה. צפויים שיטפונות וכדאי לראות את האווירה המיוחדת הזו". החבר הוסיף: "אמרתי לו שצריך להיות זהיר ולא להתקרב למים. הוא אמר לי 'בעזרת האל הכול יהיה בסדר. נהיה זהירים ונשמור על עצמנו'. אם הייתי יודע שזה יסתיים באסון לא הייתי אומר שלא יילך בכלל".

 

שכן של המשפחה אמר: "אנחנו מתגוררים באזור שחסרים בו הרבה דברים כמו כבישים, מוסדות ציבוריים, משחקים. אין לנו איפה לבלות. בזמן הגשמים הרבה סקרנים יוצאים לראות את האווירה, אפילו אם זה מסכן חיים. לצערנו המדינה מפקירה אותנו ומזלזלת בחיים שלנו. לא מספיק שלא מאפשרים לנו לבנות ולהתקדם אלא גם מקשים עלינו. היחס הזה גורם להרבה אסונות כמו תאונות קטלניות בתוך שכונות, הרוגים משריפות בתים. זכותנו לחיות בצורה טובה יותר".

 

אלהואשלה לא היה הקורבן היחיד של מזג האוויר אתמול. פלסטינית בת 18 מהכפר רשאידה שליד בית לחם נסחפה בשיטפונות כשיצאה לרעות צאן ליד הכפר. היא נסחפה כ-8.5 ק"מ בנחל סמוך למעלה עמוס שבמזרח גוש עציון. צוותי חילוץ והצלה פלסטיניים משו את גופתה מהמים.

 

לילה גשום, בעיקר בצפון: הסערה צפויה להתפשט תוך שעות

בשעות הקרובות שוב צפויה הסערה להעלות הילוך, לאחר הפוגה קלה. חזאי חברת "מטאו-טק" צחי וקסמן אמר כי "משעות הצהריים צפויים שוב אירועים חריגים כמו ברד, פרצי רוח חזקים ועוד".

נחל הערבה חממות שיטפונות (צילום: מועצה אזורית ערבה תיכונה)
נחל הערבה זורם לאחר לילה גשום(צילום: מועצה אזורית ערבה תיכונה)

26.4 מזג אוויר שיטפונות מדבר יהודה ים המלח עין בוקק (צילום: AFP)
שיטפון ליד ים המלח(צילום: AFP)

26.4 מזג אוויר שיטפונות מדבר יהודה ים המלח עין בוקק (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

26.4 מזג אוויר שיטפונות מדבר יהודה ים המלח עין בוקק (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

נחל דרגה (צילום: יעל הרמן)
שיטפון בנחל דרגה(צילום: יעל הרמן)

סערה ברמת הגולן (צילום: ינעם אודין)
סופת ברקים בגולן(צילום: ינעם אודין)

גשם בנס ציונה (צילום: אלי בצרי)
ענני סערה בנס ציונה(צילום: אלי בצרי)

לדברי וקסמן, "הגשמים החזקים שיורדים בצפון יתפשטו לאזורים רבים בארץ. עם זאת, הזרימה המזרחית אמורה להיחלש היום, מה שיביא להיעלמות האובך". הוא הזהיר כי עדיין קיים חשש כבד לשיטפונות בנחלי הדרום והמזרח, הערבה וים המלח. מאגף התנועה נמסר על חסימות בכביש 90 ממלונות ים המלח לעין גדי, בכביש 40 ממצפה רמון לצומת ציחור ובכביש 13 מצומת ציחור עד לצומת פארן.

 

הלילה, היה הצפון במוקד הגשמים, ורק עד קו חיפה חל שינוי בכמות המשקעים. על פי נתונים מתחנות של השירות המטאורולוגי ירדו ביישוב אשחר 40 מ"מ ביממה האחרונה. ואילו מדידה לא רשמית של חובב מזג אוויר בראשון לציון העלתה כי בקרבת קניון רוטשילד שהוצף, ירדו אתמול אחר הצהריים כ-60 מ"מ במשך 45 דקות בלבד.

כמה גשם ירד במהלך הלילה ()
כמה גשם ירד במהלך הלילה

גם בערבה ירדו גשמים במהלך הלילה. לאחר לילה גשום במדבר, חודשו הזרימות בנחל הערבה שבערבה התיכונה. בעין יהב נמדדו ביממה האחרונה 14 מ"מ של גשם.

 

אתמול היה אחד הימים הסוערים ביותר בשנים האחרונות בחודש אפריל. במהלך הלילה הורגשה רגיעה ביחס לאירועים הקיצוניים שנצפו אתמול - ברד, שיטפונות, הצפות וסופות ברקים. 

 

החזאי נחום מליק מחברת "מטאו-טק" ציין כי במהלך היום קיים חשש לסופות רעמים, ברד, שטפונות והצפות. הבשורה הטובה היא שהאובך ייעלם. יהיה קריר מהרגיל לעונה, בעיקר בהרים ובפנים הארץ. בים התיכון תנשב רוח דרום מערבית עד מערבית במהירות 20-40 קמ"ש, אך ייתכנו משבי רוח שיגיעו עד ללא פחות מ-80 קמ"ש. הים יהיה גלי עד גבה גלים, גובהם - 80-160 ס"מ.

 

 

עץ קרס בחיפה (צילום: עודד אשור)
עץ קרס בחיפה(צילום: עודד אשור)

אופנוע נעלם בשטפונות בראשון לציון (צילום: הדר זמיר)
ראשון לציון. איפה האופנוע?(צילום: הדר זמיר)

חיילים עומדים על טנק בשיזפון ()
ואיפה הטנק? בסיס שיזפון

מזג אוויר דימונה גשם (צילום: סיגלית דניאל)
הצפות בדימונה(צילום: סיגלית דניאל)

מזג אוויר ברד ב דימונה גשם (צילום: דליה סוגבקר)
ברד כבד בדימונה(צילום: דליה סוגבקר)

בעקבות מזג האוויר הסוער חלקים משביל ישראל בצפון הארץ נסגרו למטיילים. המקטע שבין עין כובס לכביש 85 נסגר, כמו גם השביל ממצפה הימים לעין סתר. בנוסף, נסגרו מסלולי שמורת מצוק הארבל. בדרום, מצדה תיפתח למטיילים, יחד עם המסלול הקצר בעין עבדת והמסלול הקצר של נחל דוד בשמורת עין גדי (כולל בית הכנסת העתיק).

 

הטמפרטורות החזויות היום והלילה: קריית שמונה 14-24, קצרין 13-21, צפת 11-19, טבריה 13-25, נצרת 13-21, חיפה 14-22, תל אביב 15-22, ירושלים 11-18, אשקלון 16-22, עין גדי 21-27, באר שבע 14-23, ערד 12-20, מצפה רמון 12-20 ובאילת 18-27.

 

מחר (ו') המערכת תהיה במגמת היחלשות, אבל עדיין ייתכנו גשמים מקומיים בכל אזורי הארץ והם עשויים להיות חזקים. תימשך סכנת השיטפונות בדרום הארץ, בים המלח, במדבר יהודה ובבקעת הירדן. בערב שבת אמורה המערכת להיחלש מאוד, ובשבת המערכת כבר תהיה מאחורינו, מלבד ספיחים באזורים המזרחיים. מזג האוויר יתייצב וביום ראשון כבר צפויה התחממות, לקראת המשך השבוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים