שתף קטע נבחר

הורים, זה מה שהילדים שלכם רואים ביוטיוב

בעוד שיוטיוב ממשיכה להסיר בעקביות תכנים המציגים אלימות, מין וניצול מפורש בסרטונים לילדים, היא עדיין מלאה באנימציות מוזרות, בסרטונים מטרידים ובתוכן פרסומי

בובות שלד, ילדים מבועתים, אנימציות מזוייפות והרבה קוקה קולה: עולם התוכן לילדים ביוטיוב הוא מקור עשיר של סרטונים מוזרים, כאלה שבמבט ראשון אולי לא תופסים את תשומת הלב, אבל כמה דקות של צפייה בהם יגרמו לרוב ההורים לזוז באי נוחות בכיסא.

 

בתחילת השבוע פורסם, כי יוטיוב הסירה למעלה מ-8 מיליון סרטונים מהפלטפורמה במהלך הרבעון האחרון, אבל במקרה הזה מדובר באלימות, במיניות ובניצול מפורשים, כאלה שאפשר לזהות באמצעות תוכנה אוטומטית, עוד לפני שהסרטון עולה לאוויר. אז מה קורה עם תוכן ייעודי לילדים ביוטיוב, למה הוא נוצר ואיך אפשר למנוע מהילדים להיתקל בו?

 

 

פעוטות וילדים קטנים הם פלח משמעותי מצרכני התוכן ביוטיוב, עד כדי כך, שהחברה יצרה אפליקציה ייעודית לילדים (שלא זמינה בישראל). הרגלי השימוש הופכים את הילדים לצרכנים האידיאליים: עם טאבלט או טלפון חכם ביד, משיכה לסרטונים צבעוניים שתהליך ההפקה שלהם לא מחייב השקעה, ניגון אוטומטי בלתי נגמר ונטייה לצפייה חוזרת - כולם רוצים "למשוך טראפיק" שמגיע מילדים, שבדרך כלל גם לא מדלגים על פרסומות. באופן הזה, סרטונים ייעודיים לילדים מצליחים לייצר רווחים נאים עבור יוצריהם.

 

זה בדרך כלל מתחיל מבחירה מודעת של ההורה בסרטון פופולרי מוכר - שיר ילדים או פרק מסדרה מצויירת. אלא שאז מתחילות להגיע הצעות מבוססות אלגוריתם, והילדים נחשפים לתכנים אחרים. סרטוני הילדים מתאפיינים בגרפיקה ברמה ירודה, צלילים מונוטוניים, אנימציה מזוייפת - שמבוססת על דמויות מוכרות כמו מיקי מאוס, אלזה, מואנה וגיבורי-על למיניהם, ומהלך נרטיבי לא עקבי. זה אומר שהסרטונים מתחילים באופן מסויים, אבל לא ברור איך תתקדם העלילה או מה המסר שהם מנסים להעביר.

 

בסרטון הפופולרי הזה, למשל, אפשר לראות שני ילדים משחקים על שפת הבריכה, ללא השגחה כמובן, כשהצעצועים העיקריים שלהם הם בקבוקי קולה בגדלים שונים, אותם הם כמובן שותים לרווייה. הסרטון ממשיך כשהשניים נכנסים למטבח, משחקים בחטיפי שוקולד ו-M&M צבעוניים, משתוללים, אוכלים, הופכים את המטבח ומה לא. היגיון עלילתי אין כאן, גם לא מוסר השכל כלשהו או תוכן לימודי.

 

יוטיוב לילדים (צילום מסך)
מטריד. יוטיוב לילדים?(צילום מסך)

 

שני האחים המופיעים בסרטון מככבים בעוד שורה של סרטונים דומים, שזוכים למליוני צפיות ברשת, ומעמיסים על הילדים המון תוכן פרסומי. אבל זו רק ההתחלה. בסרטון הזה למשל, אפשר לראות פעוט מבועת שמתמודד, לבד בבית, עם בובת שלד שרודפת אחריו. כאן אפשר לראות דמויות כמו הג'וקר, ספיידרמן ומיני מאוס, בתרחיש סוריאליסטי הכולל רכישת ארוחות במקדונלדס, קרב יריות ליד הבריכה ואלזה קשורה בשרשראות. במקרי קיצון אחרים, גם רואים ביגוד מינימלי, נערות קשורות לעץ ואלימות.

 

הדוגמאות שהובאו כאן נגישות לילדים ולא מוגבלות בגיל, ובמסגרת המשך ניגון אוטומטי - הן ממלאות את רשימות הצפייה. הסרטונים מיוצרים בהתאם להבנת האופן שבו האלגוריתם של יוטיוב עובד. הם משוכפלים ומועלים על פני מאות ערוצי יוטיוב, שנראים במבט ראשון כערוצים ייעודיים לילדים. לרוב, פרטי מידע בערוצים המפרסמים את הסרטונים יהיו דלים עד לא קיימים בכלל, ושמות המשתמשים לא יסייעו להבין מיהם האחראים על יצירת התוכן. כותרות הסרטונים הן כותרות SEO (אופטימיזציית מנועי חיפוש) קלאסיות - שמשתמשות במילות מפתח שאותן אנשים מרבים לחפש - ללא שום הקשר קוהרנטי, ובשפות שונות. גם הדימויים בסרטים יהיו פופולריים ככל האפשר, כדי לייצר עניין אוניברסלי. זו התוצאה הישירה של יצירת תוכן לפי העדפות אלגוריתמיות בלבד.

 

ילדים צופים ביוטיוב (אילוסטרציה: Shutterstock)
להיות עם האצבע על הדופק(אילוסטרציה: Shutterstock)

 

מה עושים עם זה? ככלל, הורים צריכים להיות עם האצבע על הדופק, או לפחות על היסטוריית הצפייה של הילדים. סרטונים מהסוג שהובאו כאן ימשיכו להציף את הפלטפורמה כל עוד הם לא מציגים תכנים בלתי ראויים באופן מובהק - אלא מהלכים על הגבול. כדי לוודא שגם התכנים האלה לא מוצאים דרכם אל רשימות הצפייה של הילדים, אפשר להקפיד על כמה כללים פשוטים:

 

1. כדאי לוודא שהילדים צופים תמיד מתוך חשבון משתמש רשום ביוטיוב (אותו חשבון של גוגל). אם לא רוצים לערב בין התכנים, אפשר לפתוח חשבון יוטיוב ייעודי לילדים. 

2. כדאי לוודא בהגדרות החשבון, שתכנים למבוגרים חסומים לצפייה.

3. מומלץ להקפיד על צפייה משותפת עם הילדים, ועל הגבלת זמן הצפייה בכלל.

4. כדאי לחזור מאוחר יותר ולוודא, באמצעות היסטוריית הצפייה, שלא עלו תכנים בלתי ראויים.

5. אם אתם נתקלים בסרטונים מוזרים או מטרידים - תייגו אותם.

6. מומלץ ליצור רשימות צפייה באופן יזום. להוסיף רק תכנים שאתם מכירים ומעוניינים שילדיכם יצפו בהם, ולעשות אותה מספיק ארוכה כך שתמיד הם ישארו בתוך מסגרת הצפייה בה.

7. היכנסו מדי פעם לפרטי המידע על ערוצים שונים שבהם ילדיכם נוהגים לצפות, וודאו שמדובר בערוצים לגיטימיים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה: Shutterstock
ילדים ביוטיוב
אילוסטרציה: Shutterstock
מומלצים