שתף קטע נבחר

החמרה ליהודים בדרך לאזרחות פורטוגלית

הסכם חדש בין משרד הפנים במדינה לבין הקהילות היהודיות בליסבון ובפורטו מחייב את המבקשים אזרחות פירוט של העץ המשפחתי

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

באפריל 2015 נכנס לתוקף בפורטוגל חוק המכונה "חוק האינקוויזיציה". לפיו, אלה שהם נצר לצאצאי היהודים שעזבו את המדינה מסוף המאה ב-15 ואילך זכאים לבקש בה אזרחות. הסיבות לחקיקת החוק היו רדיפת היהודים בתקופת האינקוויזיציה, שהחלה בפורטוגל ב-1496, ורצונה של הממשלה לחזק את הקשרים עם הקהילות היהודיות ברחבי העולם. חוק דומה נחקק גם בספרד, אך שם זו התנאים לקבלת אזרחות מחמירים יותר.

 

פורטוגל היא אחת מ-28 המדינות החברות באיחוד האירופאי, ואזרחיה יכולים לגור בכולן, לעבוד, ללמוד, לרכוש נדל"ן ולנוע ביניהן בחופשיות. כלכלות ספרד ופורטוגל מתבססות במידה רבה על השקעות זרות ותיירות, והן בעלות שיעור אבטלה גבוה יחסית לשאר מדינות האיחוד האירופי, במיוחד בקרב צעירים. לאנשים שאינם מחזיקים באזרחות אירופאית, ומתכננים ללמוד או לעבוד ברחבי היבשת, מאפשר החוק החדש דרך יחסית קלה ובטוחה לקבל אזרחות.

 

מאז כניסתו לתוקף של החוק, אלפי ישראלים ויהודים מרחבי העולם הגישו בקשות לאזרחות במשרד הפנים הפורטוגלי. על פי נתונים לא רשמיים, קרוב ל-2,500 כבר קיבלו אזרחות פורטוגלית ו-14 אלף בקשות נוספות נמצאות בתהליך.

 

עץ משפחה מפורט

השלב הראשון בתהליך ההתאזרחות הוא קבלת אישור עקרוני של אחת הקהילות היהודיות בפורטוגל בדבר זכאותו של המבקש. בפורטוגל שתי קהילות יהודיות, בפורטו ובליסבון, ועל מבקש האישור להוכיח קשר לאחת מהן.

 

עד לאחרונה לא היו דרישות רשמיות מצד הקהילה להוכחת הקשר המשפחתי. העניין היה נתון לשיקול דעתו של מי שבחן את הבקשה מטעם הקהילה והתרשמותו מהמסמכים שהוגשו. ואולם, בתחילת פברואר האחרון חלה החמרה בדרישות של הקהילות ומשרד הפנים הפורטוגלי.

 

על פי הסכם חדש בין הקהילות היהודיות של פורטו וליסבון לבין משרד הפנים, במסגרת הגשת הבקשה על המועמד לצרף עץ משפחה מפורט. המבקש יכול להכין אותו בעצמו או לפנות לצורך כך לשירותי גנאולוג מקצועי. עץ המשפחה חייב להיות מפורט ככל האפשר בהתחשב בתעודות ובמסמכים שיש למשפחתו של המבקש, שאותם יש לצרף לבקשה. המטרה העיקרית של צירוף עץ המשפחה היא להמחיש את השושלת הספרדית של המבקש.

 

מועמד ששייך למשפחה שגורשה ממדינה מוסלמית במהלך המאה ה-20 יכול לפרט פחות מחמישה דורות אחורה, אך עליו לנמק זאת. במקרים אחרים, הפירוט צריך להיות ברמה גבוהה יותר. כך למשל, עץ המשפחה של משפחות שעברו מפורטוגל ללונדון ולאמסטרדם במאות ה-16 וה-17 צריך להגיע עד לדורות הללו.

 

החמרה נוספת בדרישות היא שעל עצי המשפחה לכלול עבור כל אחד מהאנשים המפורטים בעץ את הפרטים הבאים: תאריך לידה, תאריך פטירה (אם כבר אינו בחיים), תאריך נישואים ומקום הלידה.

 

במצבים שבהם חלק מהנתונים לא ידועים, גם לאחר מחקר, יש להשאיר את הערך המתאים ריק ולנמק מדוע. כל בקשה שתוגש ללא עץ משפחה ערוך בהתאם לדרישות, או שתכיל נתונים שאינם נכונים, תידחה. בנוסף, על המבקש להסביר מדוע אין באפשרותו לפרט דורות נוספים אחורה, מעבר למה שפורט בעץ המשפחה.

 

מה משמעות ההחמרה בדרישות?

הדרישות החדשות יצמצמו באופן ניכר את מספר הבקשות שמתקבלות על ידי הקהילה היהודית, שכן נדרשת רמת הוכחה גבוהה יותר לצורך קבלת האישור העקרוני שלה לכך שהמבקש הוא אכן צאצא של יהודי פורטוגל. כך למשל, היו יהודים שגורשו לארצות כגון טורקיה או מרוקו, אך לא תמיד יש למבקש אפשרות להוכיח שמוצאה של משפחתו, שזה כמה דורות מתגוררת בישראל, אכן במדינות אלה.

 

כמו כן, בעבר, משרדי עורכי דין נהגו לערוך את בדיקת הזכאות ללא עלות וללא התחייבות, וכעת, מאחר שהבקשה כרוכה בהליכים בירוקרטיים יותר מורכבים, לא ניתן לספק שירות זה בחינם.

 

בנוסף, יש לקחת בחשבון שהכנת עץ המשפחה כשלעצמו לא מבטיח את קבלת האישור העקרוני של הקהילה היהודית או את האזרחות הפורטוגלית. יש דרישות נוספות שעל מבקש האזרחות לעמוד בהן, כגון עבר פלילי נקי בארץ או בחו"ל. ישראלים רבים נוסעים לטיולים ארוכים לאחר שירותם הצבאי למדינות במזרח או בדרום אמריקה ועליהם להמציא תעודות יושר אם שהו מעל שלושה חודשים ברצף באותה מדינה.

 

לסיכום, פורטוגל עדיין מקדמת בברכה בקשות אזרחות של צאצאי המגורשים אולם ידה כבר אינה קלה על ההדק ועל מבקשי האזרחות נדרשת רמת הוכחה גבוהה יותר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
פורטוגל
צילום: shutterstock
עו"ד הילה פינקו
מומלצים