שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  הוסף כתבה
  הכי מטוקבקות
   זירת הקניות
   לאנס ארמסטרונג הוא הגדול מכולם – למרות הכל
   מדובר בענף שלם שהיה רקוב משחר ההיסטוריה. תעשייה שלמה הורכבה מקבוצות אופניים שהיו במרוץ אחרי הסם החמקן והמסתורי מכולם, במקום לחפש שיטות אימון עבור הרוכבים שלהם. הוא שיחק לפי כללי המשחק, ופשוט היה הטוב מכולם

   השבוע לאנס ארמסטרונג סיפר בפודקאסט שלו כי הוא מתכוון להגיע לישראל לסקר את הג'ירו שיוזנק כאן אצלנו בירושלים. מארגני התחרות מיהרו להכריז כי לא תינתן לו שום סמכות רשמית. הידיעה המרעישה הציפה מחדש את הדיון סביב דמותו מעוררת המחלוקת של האמריקאי.

    

   לאנס הודח ביממה אחת בשלהי 2012 מחברתם היוקרתית של מייקל ג'ורדן, יוסיין בולט ומוחמד עלי - גדולי הספורטאי בכל הזמנים - לרשימה המושמצת

   הכוללת את בן ג'ונסון ומריון ג'ונס כספורטאים שנתפסו מרמים. נדמה שיותר מכל בלטה האכזבה של אוהדים רבים הראו בארמסטרונג מודל לחיקוי ומושא להערצה. לאנס היה הפנים של הטור דה פראנס. הוא הוציא עשרות אלפי אירופאים למסלולי הטור רק בשביל ההזדמנות לראות אותו חולף על פניהם לרגע בודד ומהיר. צופים מכל העולם נדבקו למסך, כאלה שלא ידעו אפילו לרכוב על אופניים, אבל התחברו לסיפור המדהים שלו. ערוצי טלוויזיה התחרו על זכויות השידור של הטור, ההתעניינות סביב המרוץ הגיעה לשיאי כל הזמנים וענף הרכיבה היה בסוג של תור זהב.

    

   לאנס ארמסטרונג (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
   לאנס ארמסטרונג(צילום: רויטרס)

    

   אבל לאנס הוא לא הסיפור הגדול. מדובר בענף שלם שהיה רקוב משחר ההיסטוריה. תעשייה שלמה הורכבה מקבוצות אופניים שהיו במרוץ אחרי הסם החמקן והמסתורי מכולם, במקום לחפש שיטות אימון עבור הרוכבים שלהם. רופאים, אנשי צוות והרוכבים בעצמם, כולם היו חלק מאותה תרמית שרבים חשו שמתרחשת מתחת לפני השטח אך פשוט סירבו להאמין.

    

   ארמסטרונג רימה בענף שבו כולם היו רמאים. הוא שיחק לפי כללי המשחק, ופשוט היה הטוב מכולם. משנת 1996 ועד לשנת 2017 רק ארבעה מזוכי הטור לא נתפסו על שימוש בסמים. רוב הרוכבים בעשירייה הראשונה הורשעו גם הם באותם השנים. רוכבי עבר גדולים הצהירו שנים לאחר פרישתם שצרכו סמים ממריצים. לא הייתה אפשרות להתחרות באופן שווה בענף הרכיבה בכלל ובטור דה פראנס המתיש בפרט ללא לקיחת חומרים משפרי ביצועים. אם כך, לאנס אינו חריג מיריביו כלל. הוא היה הרוכב הטוב מכולם, בתנאים שווים לכולם, בענף שכולו מסומם.

    

   אמנם המדליה האולימפית ושבעת תארי הטור דה פראנס נלקחו ממנו, אך ההחלמה מהמחלה הסופנית, הקמת קרן LIVESTRONG שהצליחה לגייס מעל לחצי מיליארד דולר עבור חולי סרטן ברחבי העולם ומעל להכל התמיכה וההשראה שנתן לחולי סרטן ואפילו סתם לספורטאים שהיו במשבר בקריירה לא יילקחו מארמסטרונג לעולם.

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים