שתף קטע נבחר

מנהיג צפון קוריאה הגיע לדרום: "היסטוריה חדשה מתחילה"

קים ג'ונג און עשה היסטוריה כשחצה את הגבול והגיע לביקור בדרום. הוא לחץ את ידו של נשיא הדרום, סקר משמר כבוד וחתם בספר האורחים: "היסטוריה חדשה התחילה עכשיו, עידן של שלום". בפתח מפגש הפסגה אמר קים: "לא רוצה לחזור על העבר". בשיחות ידונו הצדדים בין היתר בתוכנית הגרעין של הצפון ובאיחוד המדינות

 

 

מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און, עשה הלילה (ו') היסטוריה כשחצה את הגבול והיה למנהיג הראשון של הצפון שעורך ביקור רשמי אצל השכנה מדרום מאז 1953. בפתח פגישתו עם נשיא דרום קוריאה מון ג'יאה-אין אמר מנהיג הצפון כי הוא לא רוצה לחזור על העבר "שבו לא כיבדנו הסכמים" וכי הוא רוצה להשיג הסכם שיגשים את תקוות אלו שמצפים לשלום. 

המנהיגים בשני צידי הגבול (חדשות: AP)
לחיצת ידיים משני צידי הגבול(חדשות: AP)

שני המנהיגים בצד הדרומי של הגבול בין המדינות (צילום: AP)
עושים היסטוריה. לחיצת ידיים בצד הדרומי של הגבול(צילום: AP)

המנהיגים משוחחים בגבול בין המדינות (חדשות: AP)
קפיצה לצד של צפון קוריאה(חדשות: AP)

שני המנהיגים חוצים את הגבול (צילום: רויטרס)
חוזרים לדרום לקראת מפגש הפסגה(צילום: רויטרס)

שני המנהיגים נפגשו על הגבול של שתי המדינות, הנשיא מון קיבל את קים בברכה, השניים לחצו ידיים ושוחחו יחסית פרק זמן ממושך. לאחר שהנשיא מון הזמין את קים לחצות את הגבול, פסע המנהיג הצפון קוריאני לעבר השטח הטריטוריאלי של דרום קוראיה ועשה היסטוריה. לאחר מכן חצו השניים לשטח פינגיאנג ולחצו שם שוב ידיים.

 

לאחר מכן חצו השניים שוב את הגבול לעבר דרום קוריאה וצעדו יחד מרחק של כעשר דקות עד למרכז עיירת הגבול פנמונג'ום שבדרום קוריאה, שם סקרו מסדר כבוד. לאחר מכן חתמו על ספר האורחים במקום והצטלמו ב"בית השלום" - האתר שבו נערך מפגש הפסגה בין שני המנהיגים.

שני המנהיגים במשמר הכבוד (צילום: רויטרס)
משמר הכבוד לקבלת מנהיג צפון קוריאה(צילום: רויטרס)

שני המנהיגים סוקרים את מצעד הכבוד (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מנהיג הצפון חותם על ספר אורחים (צילום: רויטרס)
קים חותם בספר המבקרים. "היסטוריה חדשה התחילה עכשיו, עידן השלום"(צילום: רויטרס)

מנהיג צפון קוריאה חתם בספר המבקרים: "היסטוריה חדשה התחילה עכשיו, עידן השלום". השיחות בין המנהיגים כבר החלו ב"בית השלום". קים ג'ונג און אמר בפתח הפגישה כי הוא אינו רוצה לחזור על העבר "שבו לא היינו מסוגלים למלא את ההסכמים שלנו". הוא הוסיף כי הוא מקווה להגשים את תקוות האנשים שמבקשים שלום.

 

המנהיגים בבית השלום (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מפגש הפסגה מתחיל (צילום: רויטרס)
השיחות בין המנהיגים החלו(צילום: רויטרס)

 

לאחר הפגישה הראשונה ייטעו השניים עץ אורן בגבול תוך שימוש בתערובת אדמה ובמים שנלקחו מהרים ומנהרות בשתי המדינות האויבות. על עץ האורן יהיה תלוי שלט מאבן שעליו חקוק המשפט "שלום ושגשוג ניטעים" ולצדו חתימותיהם של קים ג'ונג און ומון ג'יאה-אין. לאחר נטיעת העץ צפויים שני המנהיגים ללכת ביחד על גשר להולכי רגל באזור שבו נמצא סימון הגבול הצבאי של שתי המדינות. השניים ייפגשו פעם נוספת אחר הצהריים ולאחר מכן בארוחת ערב משותפת.

 

ראש לשכתו של נשיא דרום קוריאה מסר שאל קים ג'ונג און יתלוו תשעה גורמי ממשל בכירים מצפון קוריאה, בהם אחותו קים יו ג'ונג. אים הוסיף שהוא מקווה שגם רעייתו של קים, רי סול ג'ו, תשתתף בחלק ממפגש הפסגה בין שני המנהיגים. עם זאת, השתתפותה של רי עדיין לא אושר על ידי הצד הצפון קוריאני.

 

הבית הלבן בירך על מפגש הפסגה. בהצהרה שפורסמה עם הגעת מנהיג צפון קוריאה לדרום נכתב כי ארצות הברית מקווה שהשיחות המנהיגים יקדמו את השגת השגשוג והשלום בחצי האי הקוריאני כולו. בהצהרה צוין כי הבית הלבן מצפה להמשיך בתיאומים עם דרום קוריאה לקראת הפגישה בין הנשיא האמריקני דונלד טרמאפ למנהיג הצפון בשבועות הקרובים.

 

עוד לפני הגעת מנהיג הצפון לשכנה הדרומית, פרסמה סוכנות הידיעות הרשמית של צפון קוריאה הודעה מיוחדת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חוצים את הגבול ועושים היסטוריה
צילום: רויטרס
מומלצים