שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  לשירותכם 24/7: הרשות המקומית לרשותכם תמיד
  רשויות מקומיות בישראל הן עסק לכל דבר, עסק שנועד בראש ובראשונה לרווחת ולטובת התושבים. אבל איך מבטיחים שהן באמת יטיבו עם התושבים? בין היתר על ידי ניהול מכרזים שקופים במחירים תחרותיים והנגשת השירותים המוניציפליים באמצעות טכנולוגיות מתקדמות. ברוכים הבאים לעיר החכמה שלכם

  בשיתוף החברה למשק וכלכלה

   

  מדי שנה עורכות הרשויות המקומיות עסקאות הנאמדות במיליוני שקלים. אפשר לומר שהרשויות המקומיות הן עסק לכל דבר ולדרך שבה הן מנהלות את עסקיהן יש השפעה עצומה על התושבים ועל איכות חייהם.

   

  תכנון ובניית מוסדות חינוך וציבור, טיפוח גינות ציבוריות, פיתוח תשתיות מים וביוב, שיפוץ מבנים, הפעלת צהרונים ומתן ביטוח תאונות אישיות לתלמידים – אלו רק חלק קטן מרשימה ארוכה של שירותים שוטפים ויומיומיים שהרשויות המקומיות מספקות לתושביהן ועל מנת להוציא אותן אל הפועל הן מחויבות לפי חוק בהוצאת מכרזים מסודרים. רשויות מקומיות רבות, בייחוד הקטנות שבהן, לא תמיד ערוכות להתמודד עם ניהול מכרזים מורכבים.

   

  העתיד - ערים חכמות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  העתיד - ערים חכמות(צילום: shutterstock)

  החזון: עיר טכנולוגית חכמה 24/7

  "פיתוח תשתיות, כבישים, מדרכות, גנים וגינות אלו דברים שלא ישתנו לעולם, תמיד צריך לחדש ולהחליף אותם, אבל זה לא מספיק", אומרת שירי סיוון, מנהלת יחידת החדשנות בחברת משכ"ל (החברה למשק וכלכלה), חברת בת של המרכז לשלטון מקומי, שהוקמה לפני מספר שנים ותפקידה לרכז את המכרזים של הרשויות המקומיות. "הרשויות רוצות להגיע היום למצב שבו הטכנולוגיה היא חלק אורגני מתוך המערכת שלהם. אחת השאיפות של הרשויות היא שכל תושב יקבל שירות מלא מתי והיכן שהוא רוצה".

   

  מה זה אומר? הסוף לעומס ולתורים אינסופיים ברשויות המקומיות של תושבים המבקשים לבצע פעולות פשוטות למדי כמו תשלומי ארנונה, קבלת רישיון עסק, רישום בטאבו והנפקת תווי חנייה. החזון – להפוך כל רשות מקומית למרכז חכם ויעיל שינהל ויספק שירותים זמינים לציבור 24/7.

   

  "מערך שירותים דיגיטליים יקל מאוד על התושב כי הוא לא צריך להגיע פיזית למקום. זה מקל גם על הרשות המקומית שקורסת בתקופות של עומס כשהמוני אדם מתכנסים בעירייה על מנת לשלם דוחות או לרשום את הילדים לבתי הספר", אומרת סיוון ומוסיפה שכיום ישנן 16 רשויות מקומיות שאין להן אתר אינטרנט שניתן לבצע בו פעולות ועוד עשרות רשויות נוספות שהאתר שלהן הוא תדמיתי, כלומר, הוא אתר סטטי עם מידע אינפורמטיבי בלבד. אבל כל זה הולך להשתנות בקרוב.

   

  המטרה היא לא להחליף את השירותים הפרונטליים בעיריות אלא לייעל אותם. "ברגע שהטכנולוגיה נכנסת לתוך העירייה, השירות ברשות המקומית משתפר כי לעובדים יש יותר פנאי. התושבים עומדים פחות בתורים, ההתמחויות משתפרות וכל התהליכים הופכים פשוטים יותר. המערכות האלו מורידות נטל מהרשויות משום שהן מתקיימות באופן עצמאי", מוסיף אביקם בלר.

  להיות מחוברים ועם אצבע על הדופק (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  להיות מחוברים ועם אצבע על הדופק(צילום: shutterstock)
   

  שקיפות למען יעילות

  משום שריכוז וניהול שקוף של כל המכרזים הם חשובים היות והם מבטיחים לרשויות מחירים תחרותיים, רמת שירותים גבוהה ובסופו של דבר – רשות מתפקדת ויעילה, משכ"ל מפרסמת מידי שנה כחמישים מכרזים המנוהלים ומפוקחים על ידה. על מנת להבטיח שירותים יעילים ומקצועיים במסגרת המרכז, החברה צריכה ראשית לזהות את הצרכים של הרשויות המקומיות ואף לאתר כשלים בתפעולן השוטף. פעולות אלו מאפשרות לה להציע מגוון רחב של פתרונות, החל מבניית מבני ציבור ועד מתן ביטוחי שיניים זולים לתלמידי בית הספר.

   

  "היתרון הוא ביכולת שלה לאפשר גם לרשויות הקטנות ביותר ליהנות מהחידושים הכי מתקדמים במחיר תחרותי", אומר אביקם בלר, מנכ"ל החברה למשק וכלכלה.

  "אנחנו פועלים מול הרשויות בעשרות רבות של תחומים המקיפים את כל צרכי הרשות ביום-יום השוטף שלהן".

    

  לא רק שירותים מקוונים לתושב מעסיקים בימים אלו את המשכ"ל אלא מערך שלם של טכנולוגיות חכמות בכל תחומי ההתמחות של הרשויות. בין הפתרונות החדשניים מערכת היסעים מקוונת שמספקת תמונת מצב בכל רגע נתון על הסעות תלמידים – מתי היא עומדת להגיע לבית התלמיד, מתי היא מורידה אותו בבית הספר ומתי היא אוספת אותו בסוף יום הלימודים.

   

  כל הרשויות המקומיות הולכות היום לכיוון של עיר חכמה ומשקיעות בכך רבות, מעיד בלר, החל מתשתיות בניין חכמות, טכנולוגיות של פינוי אשפה מקוון, מערכות פיקוח ובטחון דיגיטליים, התייעלות אנרגטית, תאורה חכמה, כרטיסי תושב חכמים והרשימה רק הולכת ומתארכת. עוד שירות מבוקש לאחרונה על ידי הרשויות הוא הסייבר. מאגרי המידע הרבים שכל רשות מקומית מחזיקה מחייבת הגנה מרבית ולשם כך היא צריכה מערכות איכותיות ומקצועיות שיגנו עליה בפני פריצה.

  יעילות זה שם המשחק (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  יעילות זה שם המשחק(צילום: shutterstock)
    

  "אני מאמין שבשנים הקרובות החזון הזה יהפוך למציאות ונראה יותר ויותר טכנולוגיות וממשקים חכמים שיחליפו את הדרך שבה אנחנו פועלים כיום ויאפשרו לנו להעניק פתרונות חדשניים בכל התחומים בהם הרשות פועלת. פתרונות שבסופו של דבר יביאו להתייעלות וחיסכון וכמובן ישדרגו את איכות החיים של כולנו".

   

  בשיתוף החברה למשק וכלכלה

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  להיות חכמים בשביל עתיד המגורים
  צילום: shutterstock
  מומלצים