שתף קטע נבחר

בקשה לייצוגית נגד מליסרון: "קניוני עופר אינם נגישים לנכים"

המבקשים, עמותת איל"ה ובעלי מוגבלויות, טוענים כי חברת הנדל"ן המסחרי נוהגת ביחס מפלה כלפי בעלי מוגבלויות. הם הגישו למחוזי בקשה לאישור תביעה ייצוגית בסך כ-57 מיליון שקל. מליסרון: "נגיב בבית המשפט"

עמותת איל''ה (ארגון ישראלי לרווחת הנכה) ושני בעלי מוגבלויות, הגישו היום לבית המשפט המחוזי בקשה לאישור תביעה ייצוגית בסך כ-57 מיליון שקל נגד חברת מליסרון.

 

ליאורה עופר בוחנת את מכירת מליסרון

שכרה של ליאורה עופר: 3.4 מיליון ש' בשנה

 

המבקשים טוענים, באמצעות עורך הדין יוחי גבע וטל לביא, כי חברת הנדל"ן המסחרי אינה מנגישה לאנשים עיוורים או ליקויי ראיה חלק מהקניונים שבבעלותה, תחת השם "קניוני עופר". "עניינה של תובענה זו... נוגעת לפגיעה בשוויון, יחס מפלה, והדרתם של אנשים עיוורים וכבדי ראיה מהמרחב הציבורי", נכתב בבקשה.

 

המבקשים טוענים כי אנשים עם מוגבלות בראייה שהם עיוורים ו/או כבדי ראיה מופלים לרעה, וכי חסימת האפשרות ליהנות מהגעה ושוטטות עצמאית רגועה ובטוחה בקניון - מהווה פגיעה ואפליה עקב מוגבלותם.

 

"יחס מפלה והיעדר שוויון בכלל, ולאנשים עם מוגבלות בפרט - מלווה בתחושות שליליות רבות ומגוונות, בין היתר תחושת אפסות, אי נוחות, בדידות עקב אי הגעה או הגעה למרחב הציבורי בקניונים, בושה עקב הצורך להעזר באחר להתמצאות במרחב בקניון והרגשה כללית רעה", נטען.

קניון עופר בפתח תקווה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
קניון עופר בפתח תקווה(צילום: shutterstock)

המבקשים טוענים כי הם נוהגים מעת לעת לבלות ולקנות בקניונים שבבעלות מליסרון . לטענתם "טרם הגשת ההליך המבקשים ביצעו בדיקות מטעמם במספר משמעותי של קניונים בבעלות מליסרון ומצאו כי היא לא מבצעת ו/או מבצעת באופן חלקי ולא שלם, את חובתה בהנגשת הקניונים שבבעלותה לאוכלוסייה שלמה של מוגבלים בראייה ו/או עיוורים".

 

לטענתם, נבדקו על ידם הקניונים עופר גרנד קניון חיפה, קניון עופר הקריון, קניון חוצות המפרץ אאוטלט, קניון עופר השרון ואחרים.

עורך דין יוחי גבע (צילום: יובל חן)
עו"ד יוחי גבע(צילום: יובל חן)

"מליסרון לא הנגישה ו/או לא הנגישה באופן מלא בהתאם לכל דין, את אופן ודרכי הכניסה לקניון, את המדרגות הרגילות בין מפלס אחד לשני בתוך מתחם הקניון, את המדרגות הנעות בין מפלס אחד לשני בתוך הקניון, את המעליות בתוך מתחם הקניון לאנשים עם מוגבלות בראייה, ובכך מליסרון לא עמדה בין היתר בתנאי חוק השוויון, ותקנות הנגישות ותקנות נגישות השירות, שהותקנו מטעמו".

 

ומה לגבי קניונים אחרים? ל-ynet נודע כי המבקשים מבצעים בדיקות נוספות לעניין ההנגשה בקניונים אחרים, ונמצא כי ישנם מקומות שההנגשה בהם היא חלקית או לא ראויה.

 

טרם הוגשה תגובת מליסרון לבית המשפט.

 

ממליסרון נמסר בתגובה: "מליסרון וקבוצת קניוני עופר חרטו על דגלן את הזכאות של כל אדם עם מוגבלות לקבל שירות באותו מקום בו הוא ניתן לכלל הציבור, בשוויוניות ובכבוד. לשם כך, השקיעו קניוני עופר משאבים רבים על מנת להנגיש את קניוני הקבוצה, לרבות הנגשתם עבור אנשים בעלי מוגבלויות ראייה, וכל קניוני הקבוצה מונגשים כחוק. כתב התביעה טרם נמסר לנו. לאחר קבלתו, נלמד את האמור בו ונגיב בערכאות כמקובל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון שרון
צילום: ירון שרון
צילום: יובל חן
עו"ד יוחי גבע
צילום: יובל חן
עו"ד טל לביא
מומלצים