שתף קטע נבחר

צילום: רועי עידן

המומחים טוענים: "נתניהו לא חידש דבר"

פרופ' עוזי ארד חושב כי נתניהו אולי רצה להציב זרקור על השקר האיראני, אך בפועל לא הוכיח דבר. מומחה לענייני איראן טוען כי ההשפעה תהיה על וושינגטון ולא על טהרן. איש המוסד לשעבר תוקף את נתניהו: "מוריד את הכובע בפני המוסד, אבל מי יודע איזה סוכן נתניהו סיכן?"

 

מרגע סיומה, הפכה מסיבת העיתונאים שכינס אמש (ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו בקריה בתל אביב לשיחה בקרב אנשי מוסד לשעבר ומומחים לענייני איראן בישראל. רובם בהחלט התרשמו מההישג המודיעיני, קרי, השגת החומר והעברתו לישראל - אך פחות ממה שטמן בחובו. למעשה, כמה מהם טוענים כי ההצגה של נתניהו הייתה מושלמת – אך חסר היה בה דבר אחד: הוכחה להפרה אקטואלית של הסכם הגרעין מצד איראן.

 

"בתור איש מבצעים לשעבר, אני מסיר את הכובע בפני אלו שהביאו את החומר", אמר ל-ynet איש המוסד לשעבר גד שמרון. "השגת ארכיון של היריב הכי רציני שלך זה מבצע מדהים של קהיליית המודיעין הישראלית, אבל לא צריך לחלוק אותו עם הציבור". אחרי השבחים שחלק לאנשי הצללים, שמרון מתח ביקורת חריפה על ראש הממשלה, ועל "השימוש הלא מאוד מוצלח שעשה בו הפוליטיקאי שהתחפש לאיש מכירות, או איש המכירות שהתחפש לפוליטיקאי הערב".

 

"זו בושה וחרפה להציג את הדברים בפריים-טיים", המשיך שמרון. "אי אפשר לדעת איזה סוכן מוסד הוא מסכן בכך. אם יש לך מידע – עליך להעביר אותו לבעלות הברית שלך, וגם אז אתה עושה אלף תרגילים כדי שלא לחשוף את המקור". שמרון הוסיף כי שוחח אמש עם כמה מחבריו ששירתו עמו בעבר: "הם המומים מהשימוש הנלוז במידע הזה. אם נתניהו רצה שטראמפ יראה את המידע – הוא יכול היה להעביר לו אותו בצינורות המקובלים".

 

"מבצע מדהים". שמרון ()
"מבצע מדהים". שמרון

אינפו ארכיון אטומי איראן חשיפה נחשף ישראל מסמכים גרעין נשק גרעיני בנימין נתניהו ()

בנימין נתניהו (צילום: אוראל כהן)
(צילום: אוראל כהן)

בנימין נתניהו (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

בנימין נתניהו (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

"האינטרס האיראני - לא לצאת למלחמה מול נתניהו וטראמפ"

מי שמסכימים עם סוף דבריו של שמרון הם מומחים לנושא איראן המתגוררים בישראל. ד"ר סולי שאהוור, ראש "מרכז עזרי לחקר אירן והמפרץ הפרסי", טוען כי אם לדברים תהיה השפעה על מישהו – זה על וושינגטון ולא על טהרן: "בוודאי שהאיראנים לא ידעו שאנשי מוסד לקחו את התיקיות, ויכול להיות שעד עכשיו הם לא ידעו מי גנב אותם והיום זה נגלה להם - אבל אני לא חושב שמלבד הכחשות ואמירה שזו תוכנית ישנה שלא קיימת יותר הם יעשו דבר".

 

לטענת ד"ר שאהוור, נדמה כי עיקר המאמצים האיראניים כעת יהיו בלהכחיש את המידע לקראת 12 במאי – אז יכריז טראמפ האם הוא נשאר או פורש מהסכם הגרעין. "הם בוודאי יגידו שזו בפרובוקציה ישראלית", אמר. "אני בטוח שיש כיום כמה מפקדים במשמרות המהפכה שששים לקרב וירצו לנקום, אבל יש מועצה - ושם יש איזון בין הפלגים השונים.

 

"בסופו של יום, האינטרס האיראני הוא לא לצאת למלחמה מול ראש ממשלה ישראלי ונשיא אמריקני מיליטנטיים. אם כבר, בשילוב עם אירועים אחרים שקרו בזמן האחרון, ייתכן שהם יבצעו הערכה מחודשת עם הרוסים במטרה שאלה יעזרו להם שלא לחשוף שוב את ערוותם".

 

הדוקטורנט והחוקר רועי כהנוביץ', מחבר הספר "איראן והמפרץ הפרסי", מסכים עם רוב דבריו של עמיתו. לשיטתו, דברי נתניהו "נועדו לשכנע את האירופים וטראמפ לצאת מההסכם. מבחינת האיראנים, המצגת שהוא הציג לא מפתיעה ואלה לא דברים שלא ידענו". לדברי כהנוביץ', "האיראנים רואים את עצמם כמעצמה אזורית. הם הפכו את סוריה לחצר האחורית שלהם – שם הם מפתחים את כלי הנשק". בדומה לעמיתו, גם כהנוביץ' ספקן לגבי מתקפה ישירה מצד טהרן על ישראל: "חיל האוויר שלהם מאוד מיושן, אך אני מתאר לעצמי שתגובה - ייתכן שבחו"ל או ברמת הגולן - תגיע".

תמונות מצגת ארכיון אטומי איראן חשיפה נחשף ישראל מסמכים גרעין נשק גרעיני בנימין נתניהו ()
חלק מהמסמכים שחשף נתניהו

תמונות מצגת ארכיון אטומי איראן חשיפה נחשף ישראל מסמכים גרעין נשק גרעיני בנימין נתניהו ()
מתוך המצגת של נתניהו

תמונות מצגת ארכיון אטומי איראן חשיפה נחשף ישראל מסמכים גרעין נשק גרעיני בנימין נתניהו ()

נתניהו לא הציג "אקדח מעשן" שחושף הפרה אקטואלית של הסכם הגרעין

פרופ' עוזי ארד, לשעבר ראש המטה לביטחון לאומי, התייחס גם הוא לנושא וטוען כי "לא היה פה שום דבר שחידש או לא היה ידוע. אם הייתה כוונה להביא לכך שתהיה הצדקה לעזוב את הסכם הגרעין בדמות 'אקדח מעשן' שחושף עבירה אקטואלית על מרכיבי ההסכם – אז ודאי שזו הייתה פצצה אדירה".

"אין אקדח מעשן". עוזי ארד ובנימין נתניהו (צילום: AFP, אלכס קולומויסקי) (צילום: AFP, אלכס קולומויסקי)
"אין אקדח מעשן". עוזי ארד ובנימין נתניהו(צילום: AFP, אלכס קולומויסקי)

"בפועל, לא היה שום דבר אקטואלי בדברים שהוצגו", הוסיף פרופ' ארד. "הוצגו דברים היסטוריים ואין שום הוכחה לעבירה או הפרה איראנית של ההסכם מאז שנחתם. אני לא יודע מה נתניהו רצה להשיג; יכול להיות שרצה להציב זרקור על העובדה שהאיראנים שיקרו בעבר במצח נחושה, אך ייתכן שמאחר ויש ציפייה עולמית להחלטת טראמפ בימים הקרובים - נתניהו רצה לתת המחשה לכך שפני איראן לייצור נשק ושבעבר היא גם שיקרה לגביו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים