שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מטוסים מזדקנים, בעיות מבית: אופציות הנקמה של איראן
  שתי תקיפות נגד כוחות איראניים בסוריה תוך חודש מיוחסות לישראל, ובטהרן איימו בנקמה. אבל הקשיים של חיזבאללה, החשש ממשבר כלכלי ומגבלות חיל האוויר האיראני מצמצמים את האפשרויות. אלו התגובות האופציונליות

   

  אפשרויות התגובה האיראניות ()

  גורמים אמריקניים חשפו כי מטוסי F-15 של חיל האוויר הישראלי הם שתקפו בתחילת השבוע בסיס איראני בסוריה. בחודש שעבר יוחסה לישראל תקיפת בסיס אחר, שבו נהרגו שבעה איראנים. לאחר תקיפות אלו, ואחרי החשיפה של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי סוכני המוסד השיגו את "הארכיון האטומי של איראן" - השאלה הגדולה היא כיצד תגיב טהרן. אבל כתבה מקיפה של סוכנות הידיעות AP מראה שלרפובליקה האיסלאמית יש מעט אפשרויות תגובה, כשמנהיגיה נאבקים הן באי-שקט מבית והן באפשרות לקריסת הסכם הגרעין מבחוץ.

   

  אף שאיראן מאיימת לא פעם בהשמדת ישראל, אין לה חיל אוויר מודרני היכול להתמודד עם ישראל. גם שיגור טילים בליסטיים נמצא בסימן שאלה, עקב מערכות ההגנה האווירית המתקדמות של ישראל, הביטחון המלא בתגובה חריפה מצד ירושלים והסכנה להמשך הרעת היחסים עם המערב. כל זאת, בעת שהנשיא דונלד טראמפ מאיים שארצות הברית תפרוש מהסכם הגרעין.

   

  ההרס אחרי התקיפה בחלב ובחמה

  ההרס אחרי התקיפה בחלב ובחמה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  נתניהו חשף את "ארכיון הגרעין של איראן"    (צילום: רועי עידן)

  נתניהו חשף את "ארכיון הגרעין של איראן"    (צילום: רועי עידן)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בינתיים, האסטרטגיה המועדפת על איראן - הסתמכות על ארגוני לוויין בני טיפוחיה - מוגבלת אף היא. חיזבאללה, המדמם ומוכה מהמלחמה ארוכת השנים בסוריה, לא בטוח שירצה להיכנס לעימות נוסף בזמן שהוא מנסה להשיג הצלחות בפוליטיקה הלבנונית המקומית, שם יתקיימו בחירות בעוד ימים ספורים. סוכנות הידיעות AP מיפתה את האתגרים העומדים בפני איראן, בעת שהיא שוקלת את תגובתה האפשרית.

   

  המתקפות 

  ב-9 באפריל יוחסה למטוסי חיל האוויר תקיפת בסיס T-4 במחוז חומס שבמרכז סוריה. בתקיפה נהרגו 14 איש, בהם שבעה איראנים. ביום ראשון, מעט לפני חצות, הותקפו בסיסים במחוז חמה וחלב. לפי הדיווחים נהרגו בתקיפה 26 איש, מרביתם איראנים. ב"ניו יורק טיימס" דווח כי בתקיפה הושמדו 200 טילים.

   

  הפיצוץ האדיר אחרי התקיפה בסוריה השבוע

  הפיצוץ האדיר אחרי התקיפה בסוריה השבוע

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  איראן בסיס T4 T-4 ()
  ההרס בבסיס T-4
  איראן בסיס T4 T-4 ()
  האיראנים שנהרגו בתקיפת אותו בסיס
  הדמאות לוויין בסיס חטיבה 47 הסורית (צילום: ImageSat International (ISI), https://www.imagesatintl.com)
  המתקנים שנפגעו בתקיפה ליד חלב השבוע(צילום: ImageSat International (ISI), https://www.imagesatintl.com)

   

  דווקא האמריקנים הם שפיזרו את הערפל שנגע לאותה תקיפה, וגורמים רשמיים אמרו לרשת NBC כי מטוסי F-15 של ישראל הם שתקפו שלשום את המתקן בחמה, לאחר שאיראן העבירה כלי נשק לבסיס שמשכן את לוחמי חטיבה 47 של משמרות המהפכה. לפי האמריקנים, בין היתר הועברו לבסיס שבסוריה טילי קרקע-אוויר. "ברשימת העימותים הפוטנציאליים לעימותים בעולם, הקרב בין ישראל לאיראן בסוריה נמצא בראש סדר העדיפויות עכשיו", אמר בכיר אמריקני.

   

  המגבלות הצבאיות האיראניות 

  המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי אמנם כינה את המתקפה ב-9 באפריל "פשע" וגם בכירים אחרים איימו בנקמה, אך לכוח הצבאי הקונבנציונלי של איראן מגבלות משמעותיות. חיל האוויר האיראני נפגע מאז המהפכה האיסלאמית ב-1979. עמוד השדרה של הכוח האווירי שלו נותרו מטוסים אמריקנים מלפני המהפכה - F-4, F-5 ו-F-14, לצד מטוסים מזדקנים אחרים, בהם סובייטים וצרפתים. לעומתם, למדינות במפרץ וכמובן לישראל חילות אוויר המבוססים על מטוסים אמריקנים חדישים ועדיפים בהרבה.

   

  כדי להתמודד עם חיסרון זה, איראן השקיעה תקציב אדיר בפיתוח כוח טילים בליסטיים שלדבריה נועד להרתעה הגנתית כדי למנוע מתקפה אווירית ישירה. משמרות המהפכה, שכפופות רק לחמינאי, הן ששולטות בטילים הבליסטיים, שיכולים להגיע לישראל. לפי המצגת שהראה ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאיראן גם טילים המסוגלים להגיע לטווח של כמעט 2,000 ק"מ.  

  ארכיון הגרעין האיראני ()
  הטילים הבליסטיים, כפי שהוצגו במצגת שהראה נתניהו

  יש תקדים לאפשרות של שיגור טילים בליסטיים על ידי איראן כנקמה על תקיפה. ביוני האחרון שיגרו האיראנים שישה טילי זולפאגר לעבר מטרות של דאעש בסוריה, כנקמה על מתקפת דאעש בפרלמנט האיראנים ובמאוזוליאום של חומייני, מייסד הרפובליקה האיסלאמית. בישראל דווח בהמשך כי רק אחד מהטילים הגיע למטרתו, דיווח שהוכחש על ידי משמרות המהפכה.

   

  ישראל, בשיתוף פעולה עם ארצות הברית, פיתחה מערכות הגנה מטילים רב שכבתיות, אל מול אפשרות של תקיפה איראנית. בכל מקרה, נתניהו לא צפוי להסס לפני שיורה על תגובה מאסיבית נגד איראן בעקבות מתקפת טילים כזו, אם תתרחש.

    

  הסכם הגרעין על הכף 

  מתקפת טילים על ישראל תוביל לתגובה מיידית מצד המערב, ובמיוחד ארצות הברית. כל פעולה צבאית תבודד עוד יותר את איראן, בזמן שהנשיא דונלד טראמפ נדרש להכריע עד 12 במאי בנוגע לגורל הסכם הגרעין. העסקה הזו מאפשרת לאיראן למכור נפט בשוק הבינלאומי ולקבל גישה מחודשת לבנקים בעולם.

  המחאה באיראן לפני חצי שנה (צילום : AFP) (צילום : AFP)
  המחאה באיראן לפני חצי שנה(צילום : AFP)

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  אובדן האפשרות הזו עשוי להוביל למצוקות כלכליות חדשות עבור איראן, שכבר ראתה את המטבע שלה - הריאל - צונח מול הדולר האמריקני. בזמן שהאיראני הממוצע אינו חווה תועלת ישירה מהסכם הגרעין, הוא בהחלט חש את משבר המטבע. בממשל האיראני מזהים כי הכעס הזה, לצד הטינה שנראתה היטב שבהפגנות ההמוניות בדצמבר ובינואר, יכולים לאתגר עוד יותר את המשטר. זה רק יכול לגדול בעקבות תוצאות תקיפה ישירה על ישראל.

   

  הבעיות של בנות הברית

  איראן עשויה לגרום לבעלות הברית הקיצוניות שלה באזור לערוך מתקפה - אסטרטגיה שהוכתרה כהצלחה גדולה אחרי המלחמה עם עיראק בשנות השמונים. אחרי הפלישה האמריקנית לעיראק ב-2003, שהביאה להפלתו של סדאם חוסיין, ארה"ב האשימה את איראן בהכשרתם של מורדים עיראקים, שייצרו קליעים נפיצים שחדרו כלי רכב משוריינים במטרה להרוג חיילים. טהרן הכחישה שעשתה זאת. מדינות המערב ומומחים של האו"ם אמרו שאיראן סיפקה נשק למורדים השיעים (החותים) שכרגע שולטים בבירת תימן – מנשק קל עד טילים בליסטיים. גם את הטענה הזו איראן מכחישה.

  חיזבאללה. עסוק בבחירות בלבנון (צילום: AP) (צילום: AP)
  חיזבאללה. עסוק בבחירות בלבנון(צילום: AP)
   

  מבין "בנות טיפוחיה" מי שאחראית לפי הכתבה של AP להישגים הגדולים ביותר היא חיזבאללה, שהביאה לנסיגת צה"ל מלבנון ב-2000. מאז ארגון הטרור השיעי נותר אויב של ישראל, ונלחם מולה במלחמת לבנון השנייה ב-2006. אזורים בדרום לבנון, ליד גבול ישראל, נותרו עדיין בשליטת חיזבאללה. איראן עלולה לפגוע בישראל באמצעות חיזבאללה, למרות שהארגון טרוד במלחמה בסוריה - ובבחירות הקרובות בלבנון.

   

  התמיכה בכוחות של אסד גבתה מחיר כבד מחיזבאללה: מאות הרוגים ופצועים. בחיזבאללה גם רוצים להעמיק את המעורבות בפוליטיקה הלבנונית. בלבנון יצביעו ביום ראשון בבחירות לפרלמנט לראשונה מזה תשע שנים. פתיחה במלחמה חדשה עלולה לסכן את התמיכה בחיזבאללה בקרב ציבור הבוחרים השיעי, שמודאג ממלחמה נוספת נגד ישראל.

   

  מה יקרה עתה?

  כרגע איראן ממשיכה לאיים בתגובה. אם היא לא תגיע, ישראל תוכל להרגיש מעודדת להפציץ בסיסים איראניים גדולים בעומקה של סוריה, לפני שהמלחמה מסתיימת. עם זאת, המשך התקיפות מעלה גם חשש להסלמה מבחינת כל הצדדים, במיוחד כשחיזבאללה חמוש בנשק סמוך לגבול ישראל. איך יגיבו ארה"ב ורוסיה להסלמה כזאת? גם השאלה הזו עדיין פתוחה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סוכנויות הידיעות האיראנית פארס
  מטוסי איראן
  צילום: סוכנויות הידיעות האיראנית פארס
  מומלצים