שתף קטע נבחר

סכנה בל"ג בעומר: הגבלות ואיסורים על הדלקת מדורות

שעות לפני הדלקת מדורות ל"ג בעומר חתם נציב שירותי הכבאות וההצלה, רב-טפסר דדי שמחי, על צו המצמצם את גודל המדורות ומגדיל את טווחי הביטחון מיערות ומבניינים. בגלל תנאי מזג האוויר הקיצוניים, הוחלט בחיפה ובערים נוספות לאסור לחלוטין הדלקת מדורות

 

 

  

בשירותי הכיבוי וההצלה נערכים לסכנת שריפות בערב ל"ג בעומר, ובשל תנאי מזג האוויר הקיצוניים חתם הבוקר (יום ד') נציב כבאות והצלה, רב טפסר דדי שמחי, על הגבלות לקיום מדורות. בין היתר נקבע כי המרחק בין מדורות ליער וחורש יעלה על 500-300 מטרים. נאסר לחלוטין על הדלקת מדורות בשטחי יערות וחורש. בכמה ערים, ובהן בחיפה, נשר וקריית ים, הוחלט לאסור לחלוטין על הדלקת מדורות. הרב הראשי יצחק יוסף קורא לציבור להקפיד על כללי זהירות אש בל"ג בעומר.

 

לעיון ברשימת ההגבלות המלאה של נציבות הכבאות וההצלה - לחצו כאן

 

נציב הכבאות קיים הבוקר הערכת מצב שבה הוצגו נתוני מזג האוויר החריג, כיווני הרוחות והיערכות הכוחות "אני קורא להורים ולילדים להקפיד על הנחיות הבטיחות הכוללות הדלקה של מדורות קטנות, ושמירת מרחק מאזורי יער וחורש וחומרים דליקים העלולים לסכן רכוש וחיים". בין היתר קבע נתיב הכבאות כי המרחק בין מדורות למתקני גז ודלק יעלה על 60 מטרים, והמרחק בין מדורות לקווי חשמל וטלפון יעלה על 20 מטרים. המרחק בין מדורה למבנה יעלה על 40 מטרים והמרחק בין מדורה אחת לאחרת יעלה על שישה מטרים. קוטר בסיס המדורה לא יעלה על שלושה מטרים ולא ניתן לערום קרשים במדורה לגובה של יותר ממטר וחצי.

 

נוכח תנאי מזג האוויר הקיצוניים המתאפיינים ברוחות מזרחיות וטמפרטורות גבוהות עד שרביות, והסכנה להתפשטות שריפות מהירות תוך סיכון חיי אדם ורכוש, הנחה ראש עיריית חיפה יונה יהב לאסור על הדלקת מדורות בשטחים פתוחים ברחבי העיר. בנשר, בית שמש, ביבנה ובקריית ים גם כן אוסרים על הדלקת מדורות הערב. בקריית ביאליק ממליצים שלא לעשות זאת. ראש העיר יבנה צבי גוב-ארי מסר כי קיבל את ההחלטה "לאחר הערכת מצב ולאור מזג האוויר הקיצוני הצפוי הערב ומחר".

 

לדברי יהב, "רק לפני שנתיים העיר חיפה חוותה שריפה שהתפשטה במהירות וגרמה לנזקים אדירים ולסכנת נפשות. לא ניקח סיכון בכל הנוגע לביטחון תושבינו. עיריית חיפה הורתה לכל הגורמים הרלוונטיים להימנע נוכח מזג האוויר ממדורות לטובת שמירה על חיי אדם".

 

 
 
מדורת ל"ג בעומר  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מדורת ל"ג בעומר (צילום: מוטי קמחי)
הנחיות חדשות של נציב כבאות והצלה, רב-טפסר דדי שמחי (צילום: עומר שפירא) (צילום: עומר שפירא)
הנחיות חדשות של נציב כבאות והצלה, רב-טפסר דדי שמחי(צילום: עומר שפירא)
 

יהב הסביר כי משטר הרוחות היום דומה לזה שהיה כשהעירייה נאלצה לפנות 60 אלף תושבים. "כבר חווינו לאיזה כיוונים זה עלול להביא ואנחנו בהחלט לא רוצים לקחת שום צ'אנס שנהיה באותו מקום כמו לפני שנתיים. אני מקווה שמי ששומע אותנו מבין את זה, נכון שזה גורם מפח נפש לצעירים ולילדים אבל עדיף לפחד מאשר להיבהל".

 

גם באשדוד הנחה ראש העיר לבטל את המדורות הקהילתיות. ראש מינהל חינוך הונחה להתייעץ עם ועד ההורים עירוני בנוגע למדורות הכיתתיות והבית ספריות, ובהחלטה משותפת הוחלט להמליץ להורים לבטל אף הם את המדורות ולפרסם המלצות באשר לכללי הזהירות המחייבים את מי שיחליטו בכל זאת להקים מדורה, למרות השרב הכבד הצפוי בערב.


 

בעיריית פתח תקווה לא אוסרים על הדלקת מדורות אך הקצו שטחים מיוחדים לשם כך וקראו לצמצם ככל הניתן הבערת מדורות קטנות, ולהתכנס למדורות קהילתיות. בחדרה קראו לתושבים לקיים מדורות רק בשטחים שהוכשרו לכך ועל פי הנחיות כיבוי אש.

 

בערים מרכזיות בגוש דן, דוגמת תל אביב ורמת גן, החליטו לצמצם את השטחים שבהם מותר להבעיר אש ולרכזם במקומות ייעודיים כדי להקל את השליטה באש. 

 

הרב הראשי יצחק יוסף קורא לציבור להקפיד על כללי זהירות אש בל"ג בעומר. בגילוי דעת שפרסם הרב לקראת האירועים הצפויים ביממה הקרובה, ועל רקע תנאי מזג האוויר הקיצוניים, נכתב: "על פי ההלכה, על אף חשיבות היום, חובה להישמע להנחיות הבטיחות של הגורמים המקצועיים ולנהוג בהדלקת המדורות בכל עיר ועיר על פי הנחיותיהם בלבד".

 

המלצה: צאו לפעילות סביבתית אלטרנטיבית

אורן דוידוף, חזאי השרות המטאורולוגי, הסביר כי "מזג האויר באמת יוצא דופן. אנחנו נמצאים בעיצומו של גל חום בימים האחרונים, יובש ורוחות. רוחות צפוניות צפויות להתחזק לאורך מישור החוף והשפלה. בשעות הערב והלילה יתחזקו הרוחות המזרחיות, בעוצמה של 50-30 קמ"ש, והן בעלות פוטנציאל מאוד גבוה להתלקחות והצתה של שריפות מחדש, גם במקרה שהמדורה כבתה".

 

הוא הזהיר מפני הסיכוי שגם מדורה קטנה תצא מכלל שליטה והאש תתפשט. "זה מאוד מסוכן וגם היובש תורם לסיפור. יש פוטנציאל גדול להתלקחות של מדורות", אמר.

המלצות הכבאות לל

שריפה בכרמל  (צילום: קבוצת החדשות)
שריפה בכרמל אתמול(צילום: קבוצת החדשות)

שריפה סמוך לפתח תקווה (צילום: שרית מיארה פלאצי, רשות הטבע והגנים)
שריפה בגן לאומי ירקון(צילום: שרית מיארה פלאצי, רשות הטבע והגנים)

שריפה סמוך לפתח תקווה (צילום: עידן יחיאל)
שריפה סמוך לפתח תקווה אתמול(צילום: עידן יחיאל)
 

ד"ר לבנה קורדובה, מנהלת מערך ניטור אוויר במשרד להגנת הסביבה: "בנוסף לאבק, לחלקיקים של ל"ג בעומר, מתווסף גם האבק הטבעי, וזה מגביר שוב את זיהום האוויר". היא הסבירה כי אם שורפים עץ, "צריך להבין שנפלטים לאוויר חלקיקים אנתרופוגנים מעשה ידי אדם ועל גבי החלקיקים האלה יש חומרים רעילים ומסרטנים וגם כמובן גזים. אם שורפים חומרים אחרים, כדוגמת פלסטיק, ניילונים, כל הכלים החד פעמיים, עצים בעיבוד תעשייתי, מלמין, או עצים שצבועים בלכה, הסכנה רק הולכת וגוברת".

 

במשרד להגנת הסביבה ממליצים על פעילות סביבתית אלטרנטיבית. "אם אין איסור מפורש של הרשויות הרלוונטיות, מומלץ לחגוג בחברותה, במדורות קטנות עם זמן בעירה קצר ולהישמע להוראות כוחות כיבוי והצלה", נמסר.

 

בטיחות אש

בארגון הכבאות וההצלה הזהירו מהתפשטות השריפות, וקראו לציבור לנקוט משנה זהירות. על פי ההנחיות: יש לפעול לאיחוד מדורות מטעמי בטיחות וזיהום אויר. להבעיר מדורות קטנות על מנת שהאש לא תצא מכלל שליטה, למקם את המדורה במקום נקי מחומרים דליקים.

 

הדלקת האש תעשה אך ורק על ידי אדם מבוגר, שישמש אחראי וישגיח על הילדים. יש להדליק את האש עם כיוון הרוח. מומלץ להחזיק בקרבת מקום שני דליי מים. אין להשאיר מדורה ללא השגחה. לוודא כיבוי מוחלט של האש טרם עזיבת המקום. אם האש יוצאת משליטה יש להזעיק מיידית את לוחמי האש בטלפון 102.

 

משרד הבריאות פרסם המלצות נוכח מזג האוויר הקיצוני. אנשיו הסבירו כי תנאי מזג האוויר בימים הקרובים עלולים לגרום לתוספת זיהום אוויר, בנוסף לזיהום עקב עשן המדורות בחג ל"ג בעומר.

 

זיהום אוויר עלול להגביר את התופעות הבריאותיות באוכלוסיות של ילדים, קשישים, נשים בהריון וחולים במחלות כרוניות. משרד הבריאות ממליץ להקפיד על תנאי בטיחות בקרבה למדורות, להגביל שהיה בחוץ ככל הניתן ולהימנע מפעילות פיזית מאומצת. המשרד גם מתריע מהתייבשות ומחשיפה לשמש.

 

המלצות למניעת התייבשות ולהתגוננות מפני קרינת השמש: 

· הקפדה על שתיית מים מרובה.

· שהייה בצל, בייחוד בשעות אמצע היום.

· לבישת בגדים שיגנו על העור החשוף.

· חבישת כובע בעל שוליים רחבים שיצלו על הפנים, על הראש, על האוזניים ועל העורף.

· הרכבת משקפי שמש המכסים את הפנים וחוסמים ככל האפשר קרניים מסוג UVA ו-UVB.

· שימוש בתכשירי הגנה.

 

 

השתתפו בהכנת הידיעה: מתן צורי, ישי פורת ורענן בן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מדורת ל"ג בעומר. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים