שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אל"מ נחמיה שקד: "המלחמה כמעט ברחה ממני"
  51 שנים אחרי הקרב על שחרור ירושלים מספר אלוף משנה במיל' נחמיה שקד בן ה-84 על הרגעים המתוחים. "את הקרב ניהלנו מבנייני האומה בשקט. היינו חדורי מוטיבציה". שקד ידליק משואה בטקס הממלכתי לציון איחוד העיר

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

  היום, ה-13 במאי מציינים ברחבי הארץ 51 שנים לשחרור ואיחוד העיר ירושלים. בטקס הממלכתי שיערך בגבעת התחמושת בעיר ידליק אלוף משנה במיל' נחמיה שקד את משואת פיקוד מרכז כשהוא מלווה בבניו ונכדיו. שקד בחר להדליק את המשואה לזכר שני מפקדיו, אלוף עוזי נרקיס ואלוף משנה אריק רגב שנלחמו יחד איתו על שחרור העיר.

   

  נחמיה שקד היום בן 84, נשוי, אב לארבעה וסב ל-11 נכדים מתגורר במגדלי הים התיכון בנורדיה. בזמן הקרב על שחרור ירושלים הוא שירת כקצין מבצעים של פיקוד מרכז, כשירושלים כלולה בתוכה.

   

  למרות שחלפו עשרות שנים שקד זוכר במדוייק את מאורעות הימים ההיסטוריים ואת הרגעים בהם חשב שהמלחמה חומקת ממנו. "בבוקר המלחמה", הוא מספר היום "הייתי בבור בפיקוד בתדריך של רמ"ח מבצעים ובסוף התדריך קרא לי אליו האלוף חק"א, יצחק חופי, לימים ראש המוסד, ואמר לי "תגיד לאלוף שלך שתשבו בשקט ואל תתגרו בירדנים, אתם לא משתתפים במלחמה".

   

  עוד במדור 60 פלוס:

  "יצחק רבין לימד אותי להתמודד עם כל אתגר"

  בת 98: "הנתינה שומרת אותי בריאה וחזקה"

  "הזקנה לא קשורה בגיל" - המודל לחיים בריאים

   

  נחמיה שקד (באדיבות נחמיה שקד)
  נחמיה שקד וטדי קולק, ראש העיר ירושלים (באדיבות נחמיה שקד)
   

  להוטים להשתתף בקרב

  "לפי התוכניות פיקוד מרכז לא היה אמור להשתתף במלחמת ששת הימים". מסביר שקד "מהבור נסעתי לרמלה ואני זוכר שמרוב אכזבה שלא ניקח חלק בקרב קיללתי לעצמי ברוסית. חשבתי איך המלחמה ברחה ממני, הרי בשביל זה פעלתי כל השנים. כחיילים צעירים חדורי מוטיבציה רצינו לקחת חלק בלחימה. זאת הייתה תחושת אכזבה". 

    

  "לפיקוד מרכז היתה תכנית מבצעית שנקראה "פרגול" ולפיה, אם יירצח המלך חוסיין, פיקוד המרכז יתפוס שליטה על ירושלים, יקח חלק בכיבוש ארמון המלך בצפון ירושלים ויהיה אחראי עד לדרום ירושלים באזור המהווה חיבור להר הצופים".

   

  "למבצע עצמו היו מיועדים היחידות הסדירות", נזכר שקד "חטיבה 35 של הצנחנים, חטיבת גולני, חטיבה 7 וגדודי התותחנים הסדירים. בסופו של דבר, הכיבוש נעשה על ידי חטיבות המילואים, חטיבת ירושלים, הראל, חטיבה 55. האלוף עוזי נרקיס הוא זה שהשפיע על הרמטכ"ל רבין לפתוח במלחמה".

   

  "גם היום, 51 שנים אחרי אני זוכר במדוייק את היום והשעה שהקרב התחיל, השעה היתה 12:00 בצהרי יום 5.6.67. בשעה 16:00 הגיע למפקדת הפיקוד קצין אג"מ של חטיבה 55, תאמנו גבול גזרות בין חטיבת ירושלים לחטיבת הצנחנים שעליהם מוטל היה לכבוש את גבעת התחמושת ואת השטח של מזרח ירושלים".

   

  "את הקרב ניהלנו מבנייני האומה, בקור רוח ובשקט, ללא מהומה. אני זוכר את הרגעים בהם עלו בעיות, שאלות מהשטח ואנחנו נתנו מתוך הראייה הרחבה את הפתרונות, בשקט, בריכוז כשרמת ההתרגשות הולכת וגדלה".

   

  "הרגע בו קיבלנו את הדיווח שהכותל בידינו היה רגע של שחרור מתח", ממשיך שקד לתאר את הרגעים ההיסטוריים "ההתרגשות והשמחה היתה גדולה. אני זוכר שהרב גורן רצה להגיע בין הראשונים לרחבת הכותל עם ספר תורה ולהתפלל וזה יצר מהומה לא קטנה בקרב אנשי הפיקוד, בסוף הוא באמת הגיע, התפלל והצטלם. אני הייתי מחוייב לסיים את תפקידי הרחק מהכותל, אבל לא ויתרתי והצלחתי להגיע לכותל אומנם בין האחרונים אבל התרגשתי מאוד".

   

  מעביר את אהבת הארץ לנכדים 

  נחמיה שקד סיים את שירותו הצבאי כמפקד מחוז ירושלים בדרגת אלוף משנה. בנו הבכור, ניצן שקד שירת בגולני ולחם במלחמת לבנון הראשונה בקרב על הבופור, כסגנו של סגן אלוף גבי אשכנזי.

   

  היום, כאב וסב הגאווה ואהבת הארץ מהווה נר לרגליו והוא מקפיד לעשות לנכדיו וילדיו סיורים באתרים היסטוריים משמעותיים ברחבי הארץ ולהעביר להם את אהבת הארץ.

   

  התמונות מהטקס בשנה שעברה, 50 שנה לשחרור ירושלים:

   

  צילום: אלי מנדלבאום

  צילום: אלי מנדלבאום

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

   

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון"

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  באדיבות נחמיה שקד
  זוכר את הארועים במדוייק. נחמיה שקד
  באדיבות נחמיה שקד
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים