שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ועדת הכספים נגד הבנקים: מקפחים נכים במתן משכנתאות

  נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, הציגה בפני הוועדה סקירה תקופתית של מצב המשק, כאשר במהלך דבריה התפרץ היו"ר, ח"כ משה גפני, ואמר שהוועדה בראשותו תפתח במאבק מול הבנקים בנושא. פלוג בסקירה: "התמונה המקרו-כלכלית ממשיכה להיות חיובית"

  נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, הציגה היום (ד') בפני ועדת הכספים של הכנסת סקירה תקופתית של מצב המשק. במהלך דבריה התפרץ יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, ואמר שהוועדה בראשותו תפתח במאבק מול הבנקים, במטרה להסיר את המכשולים המונעים מתן משכנתאות לנכים.

   

  "אני לא אסכים שבמשמרת שלי נכים לא יוכלו לקבל משכנתא", אמר גפני. "לא נרשה שהמצב הזה יימשך, אז תערכו לעניין כי בשבועיים הקרובים המאבק שלנו הולך להחריף. היחס הזה של הבנקים לנכים הוא בושה לחברה. השבוע קיבלתי עוד מכתב מאדם חולה שמסרבים לאשר לו משכנתא". גפני אף ציין שהוא כבר הקדים להשמיע את האיום הזה באוזניה של המפקחת על הבנקים, חדווה בר, ושל מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו.

   

  גפני מאיים: האוצר רימה אותי, לא אדון בביטול הפטור ממע"מ על יבוא אישי

   

  נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג (צילום: אלכס קולומוסקי) (צילום: אלכס קולומוסקי)
  נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג(צילום: אלכס קולומוסקי)

  ד"ר פלוג לא הגיבה מיד על האיום של גפני, שמתכוון למעשה לפתוח במאבק ציבורי פומבי כנגד הבנקים והיחס המפלה שלהם לציבור הנכים. עד כה ניסתה ועדת הכספים לשנות את גישת הבנקים באמצעות הפעלת לחצים 'שקטים' מאחורי הקלעים, שלא נשאו פרי. הנגידה התייחסה לנושא המשכנתאות בהמשך סקירתה, אך לא נגעה באפליית הנכים.

   

  לדבריה של פלוג, "בשוק הדיור רואים לא רק התמתנות, אלא גם ירידת מחירים. כשהמחירים עלו ראינו גידול במשכנתאות ונעשתה סדרת פעולות שבהן הוטלו על הבנקים מגבלות על יכולתם לאשר את המשכנתאות, גם אם תתרחש עלייה חדה במחירי הדירות. הרצון שלנו הוא קודם כל למנוע סיכון יתר, בכדי להגן על נוטלי ההלוואות".

   

  "תמונה מקרו-כלכלית שממשיכה להיות חיובית"

  בשלב הזה התפתח ויכוח קצר בין הנגידה לבין חברי הוועדה. ח"כ מיקי זוהר טען כי ירידת מחירים משמעותית בדיור נראתה רק בפריפריה, בסדר גודל של 10%-12%. ח"כ עודד פורר העיר כי "בסופו של דבר המחירים יושפעו מהשינויים בהיצע ובביקוש, אבל בקצב בו בונים היום, הביקוש יעלה על ההיצע והמחירים רק יעלו". ד"ר פלוג השיבה כי "בשוק הדיור נעשה הרבה מאוד כדי להגדיל את ההיצע, ואם המאמצים האלה ימשיכו לשאת פירות אנחנו צפויים לראות השפעה על המחירים".

  ח"כ משה גפני (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  ח"כ משה גפני(צילום: אוהד צויגנברג)

  לרוב הציגה הנגידה בסקירתה התקופתית "תמונה מקרו-כלכלית שממשיכה להיות חיובית. המשק ממשיך לגדול כמו במדינות המפותחות, כי פוטנציאל המשק לא נשען בעיקר על צריכה פרטית, אלא על ייצוא שירותים עסקיים, בעיקר בתחום ההייטק. הם צומחים כאן מהר גם ביחס לאותם שירותים במדינות המפותחות, לעומת יצוא הסחורות שממשיך להיות מתון הרבה יותר".

   

  מצבו הטוב של המשק משתקף בעיני הנגידה מהמצב בשוק העבודה. שיעור המועסקים עלה ל-80% והאבטלה בגילאים 25-64 ירדה לשפל של 3.2%. השיפור הורגש בכל הגילאים ובכל אזורי הארץ. המטרה היא שמירה על יציבות מחירים, שעלו בשנה האחרונה רק ב-0.9%. האינפלציה בפועל בשנים האחרונות מתחת ליעד, הציפיות קרובות למרכז היעד.

   

  הנגידה דיברה גם על סוגיית האשראי הבנקאי, כאשר ציינה כי האשראי למגזר העסקי גדל משמעותית בשנה אחרונה, בעיקר לעסקים קטנים ובינוניים. "הבנקים מנהלים את הסיכונים שלהם ומחליטים כמה אשראי לתת", אמרה ד"ר פלוג, והוסיפה כי "מצידנו יש ירידה גדולה בדרישות, כדי לאפשר תחרות בהקמת בנקים חדשים. אבל מוקדם לשפוט אם המדיניות הזאת מביאה תוצאות. זה לא קורה ביום אחד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומוסקי
  נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג
  צילום: אלכס קולומוסקי
  מומלצים