שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  החוק למען נפגעי עבירות מין: "יוכלו להתראיין בלי אישור מבית המשפט"
  שרת המשפטים תגיש הצעת חוק שלפיה נפגעי ונפגעות תקיפה מינית יוכלו להתראיין ללא קבלת אישור מפורש מבית המשפט. "גופם של הנפגעים ברשותם - וגם פיהם שייך להם", אמרה שקד. "הפגיעה הכפולה בהם תיפסק"

   

  אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק) (צילום: שאטרסטוק)
  אילוסטרציה(צילום: שאטרסטוק)

  נפגעי ונפגעות תקיפה מינית יוכלו להתראיין ללא קבלת אישור מפורש מבית המשפט - כך קובעת הצעת חוק חדשה של שרת המשפטים איילת שקד שתופץ הבוקר (ה'). כון להיום, אוסר חוק העונשין את פרסום פרטיו או זהותו של מתלונן או נפגע בעבירת מין, זולת אם נתן הסכמתו לכך בפני בית המשפט, או שהאחרון התיר זאת מטעמים מיוחדים שיירשמו. העונש לצד העבירה עומד על שנת מאסר.

   

  האיסור הפלילי נועד לייצר "קרקע בטוחה" לנפגעי עבירות מין כדי שיגישו תלונות וישתפו פעולה עם הליכים פליליים - מבלי לחשוש שזהותם תיחשף בניגוד לרצונם. הנחת המחוקק הייתה כי במרבית המקרים נפגע עבירת מין, או מתלונן בעבירה זו, מעוניין לשמור על פרטיותו ולא לאפשר פרסום של פרטים אודותיו ככזה.

   

  למרות הרצון הטוב, החוק הקיים יצר מצב אבסורדי שלפיו נפגעי ונפגעות תקיפה מינית נענשים פעמיים: פעם אחת בעת התקיפה ופעם שנייה כשנאסר עליהם לגולל בפני הציבור את אירוע התקיפה.

   

  בדיונים המשפטיים שהתקיימו בנושא נאמר כי ההסדר הקיים הוא "פטרנליסטי" ומגביל את נפגעי העבירה והמתלוננים, שלא בטובתם. עוד נטען, כי גם בהינתן פרשנות לפיה האיסור אינו חל על נפגע העבירה, או על המתלונן, הוא עדיין מונע מגורמים אחרים באמצעותם מבקשים אלה להשמיע את קולם, כדוגמת ועדות הכנסת ועיתונאים – לעשות כן. גופי תקשורת וארגונים אחרים אשר מקיימים דיונים ציבוריים בשיתוף נפגעי עבירות מין, חוששים מפני אחריות פלילית, ונמנעים מחשיפת זהותם של נפגעים - חרף רצונם של האחרונים להיחשף.

   

  קטין יוכל לחשוף את פרטיו האישיים רק לאחר שהצהיר על כך בבית המשפט

  נוכח זאת, יתוקן החוק כך שיתאפשר למתלונן בעבירת מין או לנפגע בעבירה זו, אם הוא בגיר, להביע הסכמתו בכתב, לעניין חשיפת פרטיו או זהותו, מבלי שיידרש כי ההסכמה תינתן בפני בית המשפט. הטעם לכך, הוא בשמירה על בסיס החוק, שעל פיו מטרת איסור הפרסום היא למנוע פגיעה בפרטיותו של נפגע עבירת מין באמצעות חשיפת פרטיו כנפגע כאמור, בניגוד לרצונו. ואולם, אם נפגע העבירה מעונין בכך והביע את הסכמתו לכך בכתב, נראה כי אין מניעה לאפשר את פרסום פרטיו.

   

  על מנת להגן על קטינים ולמנוע אפשרות להפעיל עליהם לחץ פסול, תזכיר החוק קובע כי קטין יוכל לחשוף את פרטיו האישיים רק לאחר שהצהיר על כך בבית המשפט. באחרונה הוגשו מספר הצעות חוק פרטיות דומות. אולם שרת המשפטים החליטה שהיא רואה את החשיבות של העברת חקיקה ממשלתית מאוזנת בנושא.

   

   "מדינת ישראל עושה הכל להגן על המותקפים והמותקפות מינית", אמרה שקד. "למרות שמטרת החוק הקיים הייתה טובה - התוצאה הייתה בעייתית. משכך, אני פועלת לקיים את הליקוי. גופם של הנפגעים ברשותם וגם פיהם שייך להם. הפגיעה הכפולה תיפסק. אני מודה לחברות הכנסת עליזה לביא ואורלי לוי-אבקסיס על הצעות החוק שהביאו את הנושא בפניי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים