שתף קטע נבחר

"המצגת של נתניהו מוכיחה למה צריך את הסכם הגרעין"

על רקע הקולות הגוברים בבית הלבן לפרוש מהסכם הגרעין, ולאחר שראש הממשלה חשף את השקר האיראני השבוע, יוצא מזכיר האנרגיה של אובמה, ארנסט מוניז, להגנתו של ההסכם שעתידו יוכרע בשבוע הבא. "מה בעצם נתניהו אמר? שאיראן רימתה", אמר מוניז ל-ynet ו"ידיעות אחרונות". "ידענו שהם מרמים ולכן נעלנו אותם במשטר פיקוח שלא היה כמותו בהיסטוריה"

 

ארנסט מוניז (באמצע). ארכיון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ארנסט מוניז (באמצע). ארכיון(צילום: AFP)

מי שצפה בעניין רב במצגת שהכין ראש הממשלה נתניהו השבוע בכדי "לחשוף את השקר" מאחורי תוכנית הגרעין האיראנית, היה ארנסט מוניז, האדריכל האמריקני של ההסכם שאמור להביא להקפאתה. מוניז כיהן כמזכיר האנרגיה בממשל אובמה, ויחד עם מזכיר המדינה ג'ון קרי, ניהל את המו"מ מול איראן להשגת הסכם הגרעין שנחתם ב־2015.

 

"המצגת של נתניהו נתנה עוד סיבות למה כן להישאר בהסכם הגרעין", אמר אתמול מוניז במשרדו בוושינגטון בראיון מיוחד ל-ynet ו"ידיעות אחרונות". "נתניהו לא הציג משהו שלא ידענו. גם בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, סבא"א, ידעו על התכנית הזו, שהופסקה כבר ב־2004 וגם מכירים את התמונות שהוא הציג. ידענו זאת ועל כן עשינו עם איראן הסכם כמו שעושים עם רמאים: ידענו שהם משקרים ונעלנו אותם בשיטת פיקוח שלא הייתה כמותה בהסטוריה".

 

בניגוד לקולות הגוברים בממשל טראמפ לפרוש מההסכם - החלטה שיקבל הנשיא בשבוע הבא - מוניז מזהיר מפני המהלך. "אם ארה"ב תפרוש, זה אומר שנאבד את הפיקוח העצום שיש לנו באיראן. היא תוכל לחזור לתכנית נשק הגרעיני שלה ולא נדע מה קורה שם", אמר. "אני עדיין מקווה שטראמפ לא יודיע על פרישה, אבל אם כן זה אומר שהוא פועל נגד האינטרס הלאומי של ארה"ב באופן מוחלט וזה אומר שנתניהו פועל באופן מוחלט נגד האינטרס הלאומי של ישראל".

 

מוניז, שלפני כשנתיים וחצי התראיין ל"ידיעות אחרונות" וחשף כי התייעץ עם מדענים ישראלים בנוגע למו"מ עם האיראנים, מתעקש כי למרות הביקורת שהושמעה נגד ממשל אובמה, חשוב לשמור על ההסכם. "עכשיו אנחנו יודעים מה הם עושים, כי לסבא"א יש מגפיים על הקרקע שם. אם ארה"ב תפרוש זה גם יבטל את האחדות נגד איראן. המטרה שלנו בחתימת הסכם הייתה למנוע מאיראן נשק גרעיני ועשינו זאת באמצעים דיפלומטיים".

 

לפני שמונה לתפקידו בקבינט של אובמה עבד מוניז כפרופסור לפיזיקה גרעינית באוניברסיטת MIT. כיום הוא עומד בראש ארגון שפועל לפירוק נשק גרעיני. "זאת תהיה טעות איומה לצאת מההסכם", הוא טוען. "זה נכון שאיראן צריכה עכשיו לענות על שאלות קשות, כמו למה היא שמרה בארכיון את התכניות בעוד מנהיגיה טוענים כי לא היו להם תכניות להשגת נשק גרעיני. אבל את הבדיקה הזאת צריך לעשות עכשיו באמצעות סבא"א".

 

הוא גם התייחס למסיבת העיתונאים של ראש הממשלה: "מה בעצם נתניהו אמר? שאיראן רימתה. אנחנו ידענו שהיא רימתה ועל כן הבאנו אותה לחתום על הסכם של 150 עמודים ובו הסכמתה לפיקוח בהתראה קצרה במימדים שלא היה כמותו. ההסכם עם איראן איננו מבוסס על אמון. הוא מבוסס על הסכמתה לפיקוח מחמיר".

 

 

הראיון המלא - מחר ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים