שתף קטע נבחר

מסתכלים לקושי בעיניים: התיכוניסטים שמשנים את העולם

ממשקפיים חכמים שמסייעים לאנשים עם ליקויי שמיעה ורחפן לעזרה ראשונה ועד ללוח ציור שנשלט על ידי המוח - הכירו את ארבעה מתוך שבעת המיזמים שעלו לגמר תחרות היזמות הארצית של קבוצת עמל

בשיתוף רשת עמל

 

התיכונסטים שרוצים לשנות את העולם בעזרת טכנולוגיות חדשניות: בחברה שוויונית מתייחסים לכל אחד בצורה שווה, אין יחס אחר למי שנראה שונה מאיתנו, כך שגם אנשים עם מוגבלויות זוכים לכלל הזכויות, כמו כולם, ובכלל כך יש יותר כבוד בין אדם לאדם. אבל רצון לחוד ומציאות לחוד - ולכן בשביל לקדם את השוויון והכבוד, עמלו תיכוניסטים הלומדים ברשת עמל על פיתוח מיזמים למען אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים במסגרת תחרות היזמות הארצית של קבוצת עמל.

עו"ד רוית דום, מנכ"ל רשת עמל, עם הממציאים הצעירים
עו"ד רוית דום, מנכ"ל רשת עמל, עם הממציאים הצעירים
 

"עשרות תלמידים מכל הארץ, הם חושבים אחרת ובסוף הם ממציאים המצאות למען אנשים עם צרכים מיוחדים, הם מקלים עליהם את החיים. זו תפיסת עולם חברתית ברשת עמל, שתלמידים לומדים למען החברה," אמרה עו"ד רוית דום, מנכ"ל רשת עמל. "זה חלום שמתגשם לי מול העיניים, ואני מתמלאת בגאווה ושמחה ואני רואה פה ילדים מדהימים, בני נוער שלנו שעוזרים לחברה ועוזרים לקהילה, וזה מה שחשוב לנו לעשות, בעצם, מדינה ועולם טוב יותר."

 

במסגרת התחרות, שנערכה בחודש פברואר השנה בחברת ההייטק מארוול בפתח תקווה, הציגו התלמידים 18 פרויקטים חדשניים שמטרת כולם היא לעזור ולשנות חיים - עתה הגענו לשלב הגמר אליו עלו שבעה פרויקטים שהצטיינו במיוחד, בואו להכיר ארבעה מהם:

 

משקפיים חכמים C2H

בית הספר הרב תחומי עמל שבח מופת ת"א

 

 

משקפיים חכמים C2H, המציעים פתרון אלטרנטיבי לבעיה של אנשים עם ליקויי שמיעה: "מאחר שלא ניתן להחזיר לאנשים חירשים את חוש השמיעה אנחנו מנצלים את החוש השני שבו הם משתמשים יותר מכל, חוש הראייה. לאחר שחקרנו את רוב הבעיות הפיזיות שיש לאנשים חרשים הגענו למוצר הבא:

משקפיים חכמים שיוכלו לכתוב את כל מה שהם קולטים במיקרופון מהסביבה הקרובה. בנוסף יהיו להם עוד כמה פיצ'רים, כמו:

  • קבלת התראות טלפון למשקפיים
  • שמירה של כל ה-data האישי בענן לגיבוי
  • התראה מפני סכנות מתקרבות כמו עצם זר ורועש המתקרב אליהם.
  • MVP - קליטת הצלילים מהסביבה והפיכתם לטקסט על המשקפיים."

 

שמות התלמידים: אליק חולודנקו, דניאל סטציוק, בן דז'נשוילי, ניקיטה קוחן, גודנס אוקדיקה

מנחה: לב ברמן

 

רחפן עזרה ראשונה

בית הספר הרב תחומי עמל בגין צפת

 

 

"הרחפן נושא תיק עזרה ראשונה המכיל סיוע רפואי (אם יש צורך בתרופה או בכל מוצר אחר בהתאם למתרחש) והוראות למשתמש. בנוסף, לרחפן יש מצלמה מובנית המקושרת למד"א וארגונים נוספים שמטרתם לחוות את דעתם הרפואית בקשר למצב המטופל. בתוך הרחפן יובנה נווטן שיספק את מיקום הפצוע בעזרת תמונה לווינית. הרחפן גם מספק דיבור ישיר עם מד"א בעזרת מיקרופון ורמקול."

 

שמות התלמידים: שרון עמוס, דיינה ראבצק, טל בורשטיין, ניב אסייג, קרן אור קדוש ושון חליפה

מנחה: ד"ר מאירה שנק

 

 

לוח ציור נשלט ע"י המוח

בית הספר הרב תחומי עמל ליידי דייויס ירושלים

 

 

"המערכת מיועדת לילדים משותקים ומאפשרת להם יכולת לצייר בצורה עצמאית על ידי הזזת לוח הציור באמצעות 'כוח המחשבה'. המערכת קולטת את גלי המוח באמצעות חיישן EEG ובאמצעות ריכוז ומדיטציה מתאפשרת שליטה על תנועת הלוח".

 

שמות התלמידים: אופיר אברו, עדן ליסטוקין, אליה מזרחי

מנחה: אופיר אליהו 

 

Help me joker

בית הספר הרב תחומי עמל ב' פתח תקווה

 

 

מיזם הנותן פתרונות לבעיות יום יומיות בהם נתקלים אנשים עם מוגבלויות: "אפליקציה שמפותחת ע"י תלמידי הרב תחומי עמל ב' פ"ת בשיתוף תלמידים מבית ספר קורצ'אק לחינוך מיוחד. האפליקציה תכיל סיטואציות מחיי היום-יום שלהם, כלומר בעיות בהן התלמידים עלולים להיתקל במהלך היום. ע"י לחיצה על הבעיה, תוצע להם סדרת פתרונות והם יוכלו לבחור בפתרון הטוב ביותר עבורם. הפתרונות ינוסחו באופן ברור וחד משמעי כדי להקל עליהם בבחירת פתרון רצוי.

 

שמות התלמידים: דורון גולן, גיא קויפמן, ריקי חבר, עדי חן, טליה גרשנוב

מנחים: יוני מורן וגולן מור

 

בשיתוף רשת עמל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משנים את העולם בעזרת הטכנולוגיות
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים