שתף קטע נבחר

פרשת דרכים: הנשים שמסובבות את הראש לנהגים העיראקים

כ-2,600 נשים מתמודדות בבחירות הכלליות שייערכו ב-12 במאי במדינה הערבית, והמקומיים מדווחים על עלייה בתאונות דרכים ובפקקים בבגדד בגלל נהגים שבוהים בתמונות המועמדות. המשטרה תגברה כוחות, השמרנים לא מרוצים ממועמדות מאופרות וללא כיסוי ראש - ויש מתמודד מפתיע מן העבר

 

 

אזרחי עיראק יילכו להצביע ב-12 מאי בבחירות לפרלמנט - הפעם השנייה שבה נערכות בחירות כלליות במדינה הערבית מאז נסיגת הכוחות האמריקניים בשנת 2011 והפעם הרביעית מאז נפילת משטרו של סדאם חוסיין ב-2003.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

תבחרי בי: "רץ" בבחירות כדי להחזיר את ארוסתו

 

עיראק ניגשת לבחירות הכלליות לאחר כמה שנים ממושכות של לחימה בארגון הטרור הסוני "המדינה האיסלאמית" (דאעש), שנים שטלטלו את המדינה בכל קנה מידה אפשרי. רק בסוף שנה שעברה הודיע הצבא העיראקי שהוא הצליח לנצח את דאעש ושהמלחמה נגדו הסתיימה.

 

תמונות נשים מועמדות בחירות כלליות עיראק בגדד ()

הבחירות בעיראק הן בעלות משמעות גדולה ומעוררות עניין רב בעולם הערבי, בין היתר בגלל המספר הגדול של נשים מועמדות (כ-2,600) בדיוק כמו בבחירות ב-2014. בפרלמנט בבגדד 329 מושבים ובבחירות הקרובות משוריינים 25 אחוזים מהמושבים לנשים. 

 

הסתכל על כרזת מועמדת והתנגש ברכב שלפניו

הסיפור של הנשים המועמדות לפרלמנט עושה כותרות רבות בעיראק ומסמן שלב נוסף בהתקדמות שעושה המדינה לעבר שיפור זכויותיהן של הנשים. אלא שלטענת כמה גורמים, סיפור זה גורם גם ללא מעט כאבי ראש לרשויות. תושבים בבגדד סיפרו לעיתון "אל-קודס אל-ערבי" שבימים האחרונים נרשמו עומסי תנועה גדולים בבגדד ועלייה במספר תאונות הדרכים בעיר. הסיבה, לטענתם, היא שלטי החוצות של הנשים המועמדים שמוצבים ברחבי העיר. המשטרה המקומית הגבירה את נוכחותה בכבישים בניסיון למנוע תאונות נוספות ולהסדיר את התנועה.

 

סעיד, נהג מונית בבגדד, סיפר בריאיון לעיתון ”אל-קודס אל-ערבי” שהוא שלח את המונית שלו לתיקון במוסך לאחר שהתנגש ברכב שעמד מולו. לדבריו, התאונה נגרמה משום שהוא הסתכל על תמונה של אחת המתמודדות לפרלמנט ולא שם לב לתנועה – ובעיקר לרכב שהיה לפניו. נזק קל נגרם לשתי המכוניות.

 

תמונות נשים מועמדות בחירות כלליות עיראק בגדד ()
יונס, תושב בגדד, סיפר ש"הפצת תמונות המתמודדות ברחבי בגדד היא הגורם העיקרי לתאונות דרכים ולפקקים". הוא הוסיף שהציבור העיראקי הופתע מ"הכמות העצומה של נשים שמתמודדות“ בבחירות, ולדבריו, "חלק ניכר מהן בחר להתמודד מסיבות פוליטיות שקשורות בבחירות ולא משיקולים מקצועיים". כמו כן, הוא ציין שלהצבת כרזות הבחירות של הנשים המועמדות "יש השלכות שליליות על הרחוב העיראקי, והסחת הדעת של האנשים שמסתכלים על התמונות כדי להעריך מי נראית טוב יותר - זה מה שגורם לתאונות ופקקים". לדבריו, "ממילא יש הרבה רעש תקשורתי סביב הבחירות והשיח ברחוב הוא סביב המתמודדות בבחירות".

 

עם איפור, בלי כיסוי ראש: המועמדות שמעצבנות את השמרנים

משטרת התנועה בעיראק מנסה להתמודד עם התופעה האחרונה של עלייה בתאונות דרכים והפקקים בבירה והיא מגבירה את נוכחות כוחותיה בצמתים מרכזיים בעיר. שוטר תנועה העיד בשיחה עם "אל-קודס אל-ערבי" שבימים האחרונים אכן הייתה עלייה בכמות הדוחות שניתנו, כמו גם מספר תאונות הדרכים. לדבריו, כשהוא בעבודה הוא רואה נהגים שממש בוהים בתמונות של הנשים תוך התעלמות מוחלטת מהנהיגה ושוכחים שהם נוהגים ברכב.

 

כרזות הבחירות של הנשים המועמדות מסעירות את העיראקים מסיבה נוספת. גורמים שמרניים במדינה לא אהבו בלשון המעטה לראות על גבי הכרזות ברחובות ובכבישים נשים מאופרות וללא כיסוי ראש איסלאמי.

 

כרזת בחירות קרועה של מועמדת בבחירות כלליות עיראק בגדד (צילום: AP)
(צילום: AP)

כרזה מועמדת בחירות כלליות עיראק בגדד (צילום: AP)
(צילום: AP)

כרזת בחירות קרועה של מועמדת בבחירות כלליות עיראק בגדד (צילום: AP)
(צילום: AP)

פאטן רשיד מועמדת בחירות כלליות עיראק בגדד (צילום: AP)
(צילום: AP)

מונתזר א זיידי עיתונאי עיראק השליך נעל על ג'ורג' בוש הבן נשיא ארה
מונתזר א-זיידי, העיתונאי העיראקי שהשליך ב-2008 נעל על נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש הבן

מונתזר א זיידי עיתונאי עיראק השליך נעל על ג'ורג' בוש הבן נשיא ארה
ישב בכלא וכעת מתמודד בבחירות. א-זיידי
 

סלאח אחמד, פעיל פוליטי, מקומי, מתח ביקורת על רוב הנשים המתמודדות בבחירות וטען בפני האתר Arab News שאין להן "עומק תרבותי או פוליטי" ושהן מכוונות ל"בוחרים הבורים". "אם נבקש מהן להשתתף בעימותים פוליטיים כדי להזדהות עם העמדות, תוכניות ודרכי חשיבה שלהן, נמצא שאין להן שום דבר להציע. אז כדי לפצות על המחסור בזה הן מתמקדות באיפור ובשינויים בהופעה שלהן", הוא אמר. בכמה מקרים השחיתו אלמונים כרזות בחירות של נשים מועמדות.

 

מי שגם מככב בכרזות הבחירות בעיראק הוא מונתזר א-זיידי. השם שלו אולי לא מצלצל מוכר לאנשים בעולם, אבל בעיראק אין כמעט מישהו שלא מכיר אותו. א-זיידי הוא העיתונאי שבשנת 2008 השליך נעל על נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש הבן בעת שזה ביקר במדינה הערבית. א-זיידי ריצה עונש מאסר בעקבות מעשהו, ושמו חזר לכותרות בארצו מאז שהודיע שהוא מתמודד בבחירות לפרלמנט. במהלך קמפיין הבחירות שלו אמר א-זיידי שהוא ידרוש מארה"ב להתנצל בפני העיראקים על הפלישה לארצם ותוצאותיה, לפצות את התושבים ולהעמיד את בוש הבן לדין. העיתונאי לשעבר אמר שאין לו שום בעיה עם אמריקה או אמריקנים, אלא עם ג'ורג' בוש שכבש לדבריו את המדינה שלו וטבח בעם העיראקי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כרזת בחירות של אחת המועמדות ברחוב בבגדד
מומלצים