שתף קטע נבחר

תיעוד מאיראן: משטרת הצניעות גוררת אישה לניידת

רק בחודש שעבר הזדעזעה איראן מסרטון שבו נראו שוטרות תוקפות צעירה בגלל "לבוש לא צנוע", ואפילו הנשיא רוחאני התערב. כעת נפוץ ברשת סרטון חדש: פשיטה של משטרת הצניעות בשכונת סטודנטים בטהרן שבה נוהגים לבלות יחד גברים ונשים

באיראן נפוץ היום (ה') סרטון וידאו נוסף המתעד לכאורה את היחס הנוקשה של משטרת הצניעות האיראנית כלפי נשים. בסרטון נראים שוטרים ושוטרות ממשטרת הצניעות גוררים איראנית לניידת באזור בטהרן שידוע כאזור בילויים מועדף על סטודנטים.

 

בסרטון נראית האישה נאבקת בשוטרים, וכשהם דוחפים אותה לניידת היא נשמעת זועקת לעזרה. ב"דיילי מייל" הבריטי דווח כי האדם שצילם את הסרטון סיפר אחר כך: "אני סטודנט באוניברסיטת אמיר כביר. הרחוב הזה קרוב לאוניברסיטה. האזור עצמו הוא אזור שבו גברים ונשים אוהבים לבלות יחד ולעשן. בדרך חזרה מהאוניברסיטה הבנתי שמשטרת הצניעות משתמשת בכוח לא מידתי נגד בנים ובנות. כשעוברי אורח התקרבו למכונית של השוטרים והשוטרות – איימו עליהם שהם ייעצרו ואמרו להם להתעסק בעניינים שלהם".

 

בתחילת הסרטון נראה גם בחור, ולפי דיווחים – גם הוא נעצר. ייתכן שהשניים הם בני זוג.

איראן משטרת הצניעות גוררת אישה איראנית ל ניידת ()
מתוך הסרטון. "כוח לא מידתי"

איראן משטרת הצניעות גוררת אישה איראנית ל ניידת ()

רק לפני שבועיים הזדעזעה איראן מסרטון ויראלי שבו נראית שוטרת ממשטרת הצניעות מכה איש צעירה שלטעמה כיסוי הראש שלה לא היה הדוק מספיק. הסרטון צולם בפארק ציבורי בטהרן לאור יום, ונראה כי הוא צולם בחשאי. בתחילתו נראית האישה המותקפת, לצווארה צעיף אדום, מתווכחת עם גבר ואישה. שניות אחדות לאחר מכן מגיעות לזירה שתי נשים לבושות שחורים מכף רגל ועד ראש.

 

אחת הנשים, ככל הנראה ממשטרת הצניעות של איראן, נראית בסרטון תופסת את הצעירה, צועקת עליה, דוחפת אותה ומפילה אותה אל הקרקע. נראה כי נשים אחרות, שאינן שייכות למשטרת הצניעות, עוזרות לתוקפות. האישה המותקפת נשמעת צורחת בבעתה, ואחר כך נראית מוטלת על הרצפה בוכה והמומה.

 

בעקבות פרסום הסרטון מתח נשיא איראן חסן רוחאני ביקורת על האלימות שמפעילה משטרת הצניעות נגד נשים בגין לבוש לא צנוע. הטלוויזיה הממלכתית של איראן דיווחה אמש כי רוחאני גינה את האירוע שתועד בסרטון.

 

"לתפוס בצווארון של אנשים כדי לקדם מידות טובות – זה לא יעבוד", אמר רוחאני. רוחאני, נזכיר, נבחר לנשיא במידה רבה בזכות ההבטחה שלו להרחיב את חירויות הפרט של האיראנים – אך מאז התקשה להביא לשינוי משמעותי בתחום זה.

 

בדצמבר האחרון הודיעה משטרת טהרן כי מעתה לא תעצור נשים בגין אי ציות לקוד הלבוש האיסלאמי שנאכף מאז 1979. היא מסרה אז כי מעתה "תסתפק" בשליחת הנשים המפירות את חוקי הלבוש לשיעורים מיוחדים שתעביר המשטרה. בטהרן לבדה קיימים יותר מ-100 מרכזי לימוד שבהם עוברים אזרחים הדרכות בענייני מוסר וצניעות. עוד דווח אז כי הליכים משפטיים עדיין ייתכנו נגד נשים שייתפסו מפירות שוב ושוב את החוק. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים