שתף קטע נבחר

תוכנית להפחתת הרגולציה: חיסכון צפוי של 1.38 מיליארד שקל בשנה

עשרות החלטות לצמצום נטל הרגולציה והבירוקרטיה, בתחומים רבים, אמורות לצאת לפועל ב-5 השנים הבאות במסגרת תוכנית שגיבשה הממשלה. המהלך צפוי להביא לחיסכון ישיר של 1.38 מיליארד שקל בשנה, וגם לחיסכון של כ-41 מיליון ימים בשנה - כמות הזמן המצטבר המועבר כיום בהמתנה לאישורים שונים. לפניכם סעיפי התוכנית - ואיך היא תשפיע עליכם

1.38 מיליארד שקל בשנה – זהו החיסכון הישיר שיביא למשק יישומן של 54 תוכניות להפחתת נטל הרגולציה והבירוקרטיה, שגובשו בממשלה בשנה שעברה ועתידות להתבצע בשנים הקרובות. כך עולה מספר הפחתת הנטל הרגולטורי לשנת 2017 שיציג הבוקר (א') ראש הממשלה בישיבת הממשלה.

 

לקריאה בספר הפחתת הנטל הרגולטורי לשנת 2017  

 

בקרוב: פחות ניירת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
בקרוב: פחות ניירת(צילום: shutterstock)

הספר כולל תוכניות של 15 משרדי ממשלה ושתי רשויות (רשות המסים ורשות ההגבלים העסקיים), שגובשו לצורך הפחתת הנטל הרגולטורי שמוטל על עסקים ועל אזרחים פרטיים, מתוך מטרה לשפר את האווירה העסקית ולהפחית את יוקר המחייה. התוכניות נפרסות על פני תקופה של חמש שנים, ובמסגרתן כל משרד ממשלתי ממפה את הרגולטורים שנמצאים תחת אחריותו ובודק מהן הרגולציות אותן ניתן לצמצם ולהפחית.

 

הצגת תוכניות הפחתת הרגולציה משתלבת עם נתונים שפרסם לאחרונה הפורום הכלכלי העולמי, לפיהם ישראל קפצה תוך שנתיים מהמקום ה-98 בעולם למקום ה-41 בנטל הרגולציה הממשלתית.

  

54 התוכניות צפויות להביא לחיסכון ישיר (חיסכון בעלויות הישירות) עתידי בעלויות למפוקח (העסק או האזרח) בסך 1.38 מיליארד שקל בשנה. בנוסף, לחיסכון עקיף (המשפיע על עלויות כלליות במשק, כגון השפעה עתידית על תחרות או עלויות שקשה למדוד אותן) בסך 1.46 מיליארד שקל בשנה.

 

כמו כן, יישום התוכניות צפוי להביא לחיסכון של כ-41 מיליון ימים בשנה - כמות הזמן המצטבר המועבר כיום בהמתנה לאישורים שונים, ולחיסכון של כ-3,000 ימי עבודה בשנה לממשלה.

 

אלה מצטרפים לחיסכון שכבר הושג באמצעות התוכניות שגובשו ב-2016, כאשר הסכום הכולל עומד על כ-3 מיליארד שקל, לצד ההשפעות העקיפות על רמות התחרותיות והיעילות למשק.

טבלת חיסכון למשק מהפחתת הרגולציה ()
 

יותר הליכים מקוונים ותצהירים, פחות דרישות ודיווח

כדי להפחית את הנטל הרגולטורי, נבחנו ב-2017 שורה של נושאים שבפיקוח הממשלה, כולל כ-50 רישיונות והיתרים מסוגים שונים, שבעה תהליכי ייצוא ושבעה תהליכי ייבוא, וכן הסדרתם ורישומם של שבעה מקצועות. בין היתר, מתוכננת הפחתה בדרישות הרגולציה ובמקרים מסויימים ביטולן, וכאלה יש יותר מ-80 במספר (למשל, ביטול הדרישה מבעלי רישיון נהיגה לעשות בדיקת ראייה אחרי גיל 40 מדי 10 שנים, ביטול דרישות פרסום בעיתונות ועוד).

 

בנוסף, הפחתת הרגולציה תבוצע באמצעות יצירת דיפרנציאליות, כלומר החרגות למקרים שונים שאין בהם סכנה מפגיעה בתחרותיות או נזק לאוכלוסייה. למשל, הפחתת מספר הביקורות למחזיקי חומרים מסוכנים, שמחזיקים חומרים בכמויות קטנות בעלות סיכון זניח להשפעה על האוכלוסייה, או קביעת נוהל מזורז לבדיקת מיזוגים בין חברות שבאופן ברור אינם מעוררים חשש לפגיעה בתחרות במשק.

 

בנוסף, יופחת הנטל הרגולטורי באמצעות מעבר לרגולציה בינלאומית בנושאים שונים ומעבר לכלי רגולציה רכים, כמו מעבר לתצהירים במקום רישיונות. הבירוקרטיה תופחת באמצעות מעבר להליכים מקוונים, הפחתת היקף הדיווח ותדירותו ופישוט והנגשה של מידע ונהלים.

 

משרד הביטחון: הקלות בהיתרי הבנייה

הפחתת הרגולציה בתחומי האחריות של משרד הביטחון צפויה להביא לחיסכון ישיר למשק של 268 מיליון שקל בשנה, ולקיצור זמן המתנה של כ-270 אלף ימים.

 

התוכניות שגובשו ב-2017 נוגעות בין היתר לרישוי מבנים פרטיים, ואלה כבר בוצעו. בתחום זה הוחלט על שימוש בפיתוח דלת הדף חדשה לממ"ד, שהתקנתה תאפשר לוותר על הדרישה לבניית קירות מגן מול הדלת ולניצול של עוד 2 מ"ר בכל יחידת דיור.

 

בנוסף, העברת בקשה להיתר בנייה מבחינה ביטחונית ואישורה (כל שיפוץ והיתר בנייה חדש מצריכים אישור ממהנדס פיקוד העורף), נעשים כעת בצורה מקוונת. לבסוף, הוחלט לבטל את החלוקה הגיאוגרפית, כך שכל מתכנן יוכל להגיש בקשות להיתר בנייה ללא תלות בגזרה בה נמצא המיזם.

כל מתכנן יוכל להגיש בקשות להיתר בנייה ללא תלות בגזרה בה נמצא המיזם (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
כל מתכנן יוכל להגיש בקשות להיתר בנייה ללא תלות בגזרה בה נמצא המיזם(צילום: Shutterstock)

תחום נוסף תחת אחריות משרד הביטחון שעבר קיצורים ביורוקרטיים שכבר בוצעו הוא דיווח של מחזיקי חומרי מסוכנים. בתחום זה עבר הדיווח מטפסים ידניים לדיווח מקוון והופחתו מספר הביקורות לביקורת פעם בחמש שנים למחזיקי חומרים מסוכנים בכמויות קטנות, עם סיכון זניח להשפעה על האוכלוסייה.

 

מעקב אחר ביצוע תוכניות הפחתת הנטל הביורוקרטי במשרד הביטחון ב-2016 מעלה כי הפחתת הרגולציה ברישיונות לייבוא כלי ירייה בוצעה ב-67%, הפחתת הרגולציה בפיקוח על ייצוא ביטחוני בוצעה ב-60% והפחתת הרגולציה בפיקוד העורף בוצעה בשיעור של 80%.

 

משרד האנרגיה: נותנים גז בתחום הגז

הפחתת הרגולציה בתחומי משרד האנרגיה צפויה להביא לחיסכון למשק של 11.9 מיליון שקל בשנה, ולקיצור זמני המתנה של כ-820 ימים.

 

בתחומי משרד האנרגיה גובשו ב-2017 תוכניות שעוסקות ברישוי עוסקים בגפ"מ (גז בישול). בין היתר, הוחלט להאריך את תקופת הרישיון של העוסקים בגפ"מ משלוש לחמש שנים, לקצר את תקופת ההתמחות של מתקין ברמה 1 כדי לאפשר שילוב מהיר יותר של מתקינים בשוק העבודה, ולבטל את החובה לפיה רק מתקין ברמה 1 יוכל לחבר מכשירי גז חדשים כמו כיריים ותנור. מועד סיום שינויים אלה הוא דצמבר 2018.

 

בנוסף, הוחלט על ביטול דרישות דיווח על נתונים שאינם חיוניים בתחום הפיקוח על מחירי הסולר, וכן על מעבר למתכונת דיווח פשוטה ותמציתית בתחום זה.

ביטול החובה לפיה רק מתקין ברמה 1 יוכל לחבר מכשירי גז חדשים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ביטול החובה לפיה רק מתקין ברמה 1 יוכל לחבר מכשירי גז חדשים(צילום: shutterstock)

ב-2018 מתכנן משרד האנרגיה לגבש תוכניות שיפחיתו את הרגולציה על העברת ושעבוד זכויות גז טבעי ונפט, וכן על מכרות ומחצבים.

 

המעקב על ביצוע הפחתות הרגולציה ב-2016 מעלה כי הפחתת הרגולציה על סקר ההתייעלות האנרגטית למפעלים לא בוצע כלל, וכך גם הפחתת הרגולציה על דיווח צריכת אנרגיה שנתית. הפחתת הרגולציה על ייבוא ומכירת מכשירים צורכי חשמל בוצעה ב-43%. 

 

המשרד לביטחון פנים: הקלות בנושא האישורים לרישיון עסק

ביצוע תוכניות המשרד לביטחון פנים יביא למשק חיסכון של 291.4 מיליון שקל בשנה.

 

אלה כוללות סעיפים שכבר בוצעו, כולל ביטול הדרישה לאבטחה בכ-1,300 עסקים בתחומי חנויות הקמעונאות שאינן מזון (למשל הום סנטר, אייס ועוד) ובריכות שחייה, בזמנים שאין בהם קהל רב, כמו גם על ביטול הדרישות למצלמות בעסקים שלא מגישים אלכוהול וכן בכ-1,200 בתי אוכל ומסעדות ברחבי הארץ.

 

בנוסף יבוטלו הדרישות לאישורי בטיחות לכ-3,500 עסקים במבני קבע, ולאישור משטרה לצורך רישיון עסק של תחנות מוניות והסעות נוסעים.

 

בתחום בטיחות האש ברישוי עסקים הוסרו דרישות מבניות ורטרואקטיביות במבנים ועסקים קיימים, למשל פאנל וטלפון כבאים, הפרדות אש, שליטה בעשן ועוד. כן הוסרו דרישות למערכת מתזי מים אוטומטית במבני תעשייה, בהם הפעילות ורמת הסיכון של חומרי הגלם נמוכות, ובוטל הצורך באישור כבאות לרישיון עסק של עסקי הובלה, כמו הובלת מזון ואשפה.

 

בנוסף, הדיווח על ביצוע עסקאות של כלי ירייה וניפוק כלי הנשק יעבור למערכת מקוונת. כן יבוטלו תנאי רישיון העסק לקבלת רישיון כלי ירייה (שנדרש להפעלת מטווח), ותוקף הרישיון של כלי הירייה יוארך משלוש לשש שנים.

 

משרד הבינוי והשיכון: התוכנית נדחתה

במשרד הבינוי והשיכון לא גובשו תוכניות להפחתת הרגולציה ב-2017, ובמקום זאת, גיבוש הפחתת הרגולציה על חוק המכר דירות ועל בטוחות ועלויות פיננסיות, נדחה ל-2018. ביצוע תוכנית הפחתת הרגולציה על רשם הקבלים, שהוצגה ב-2015, בוצעה ב-72%.

 

משרד הבריאות: משחררים את הניסויים מהנטל

החיסכון הצפוי למשק מיישום תוכניות הפחתת הרגולציה במשרד הבריאות עומד על 30 מיליון שקל בשנה, וקיצור זמני ההמתנה של כ-134 אלף ימים.

 

התוכניות כוללות הפחת הנטל הרגולטורי על ניסויים קליניים, ובתוך כך בוטל הצורך בקבלת אישורים נפרדים לניסוי שנערך בכמה מרכזים רפואיים והחלפתו ביצירת מסלול לאישור מאוחד. בתחום זה גם הוחלט להכיר במרכזים רפואיים כבעלי סמכות לאישור ניסויים פרמקו-גנטיים. בנוסף, הוחלט להקים פורטל שיאפשר ליזמי ניסויים קליניים לברר את סטטוס הטיפול בבקשה שלהם.

יופחת הנטל הרגולטורי על ניסויים קליניים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
יופחת הנטל הרגולטורי על ניסויים קליניים(צילום: shutterstock)

ב-2018 מתכנן משרד הבריאות להציג תוכניות להפחתת הרגולציה על רישוי בתי אוכל, על רישוי וחידוש רישוי לחברות אמבולנסים ועל רישום מעבדות רפואיות ומעבדות בריאות הסביבה.

 

81% מתוכנית הפחתת הרגולציה על אביזרים ומכשירים רפואיים שהוצגה ב-2015 בוצעה, ורק 22% מתוכנית הפחתת הרגולציה על תמרוקים, שהוצגה אף היא ב-2015, בוצעה.

 

המשרד להגנת הסביבה: הופחתו דרישות ניטור ודיגום של הזרמת חומרים לים

יישום תוכניות הפחתת הרגולציה של המשרד להגנת הסביבה יביא למשק חיסכון ישיר של 49 מיליון שקל בשנה, ולהפחתה כוללת של כ-40% בעלויות הרגולציה.

 

אלה כוללות איחוד הדיווחים השנתיים של מפעלי התעשייה לדו"ח שנתי אחד, ובתוך כך ביטול דוחות תקופתיים, העברת דיווחים תקופתיים או שוטפים לצורה הדיגיטלית, כולל תוצאות דיגומים, ניטור רציף, תנועות פסולת מסוכנת וכו', פישוט הדיווחים על אירועים עם סכנה לסביבה, וצמצום הדרישות לרישום ושמירת מסמכים לצורך פיקוח ואכיפה.

 

בתחום השימוש בבוצה, הורחבה האפשרות לשימוש בבוצה גם למטרת השבה לאנרגיה, הוארך פרק הזמן הכולל לעירום ופיזור הבוצה לשימוש חקלאי ונפתחה האפשרות לשנע בוצה לא מיוצבת במיכלים או במתקנים אטומים.

 

בתחום היתר ההטלה וההזרמה לים הופחתו דרישות הניטור והדיגום ובוטלה הדרישה בהיתרים לפרסם הודעה בעיתונות בדבר קבלת ההיתר. בתחום מניעת מפגעי רעש הוחלט על הכשרות תקופתיות לגורמים שאמונים על אכיפת מפגעי רעש כדי למנוע החמרת יתר בפיקוח.

 

משרד החקלאות: פחות רגולציה בפיקוח על בתי שחיטה ולולים

יישום תוכניות הפחתת הרגולציה במשרד החקלאות צפוי להביא לחיסכון ישיר של 135 מיליון שקל בשנה, לקיצור זמן ההמתנה ב-432 אלף ימים ולהפחתה כוללת של כ-37% בעלויות הביורוקרטיה.

 

אלה כוללות הפחתת הרגולציה בפיקוח וטרינרי על בתי שחיטה ובתי מטבחיים, בפיקוח על ייצור תוצרת טרייה, בפיקוח על ייצור, ייבוא ושיווק זרעים, בפיקוח וטרינרי על בקר ועל צאן, בפיקוח וטרינרי על לולי הטלה ולולי גידול, בפיקוח על שתילים וחומרי ריבוי, וכן הפחתת הרגולציה על מכסות ייצור חלב.

פחות רגולציה בפיקוח וטרינרי (צילום: אמיר לוי) (צילום: אמיר לוי)
פחות רגולציה בפיקוח וטרינרי(צילום: אמיר לוי)

 

משרד הכלכלה: הקלות בפיקוח על ייצוא, באישורי ייבוא ובתקינת מוצרים

החיסכון שצפוי למשק מיישום תוכניות הפחתת הרגולציה של משרד הכלכלה הוא 1.25 מיליון שקל, וקיצור זמן המתנה ב-14.5 אלף ימים.

 

אלה כוללות הפחתת הרגולציה בפיקוח על ייצוא דו שימושי, במסלולי הפטור מרישיונות ואישורי ייבוא, וכן הסרת שינויים לאומיים בתקינת מוצרים עם תקנים רשמיים.

 

רשות ההגבלים: התייעלות בתחום המיזוגים ובפעילות ספקים וקמעונאים

3.9 מיליון שקל - זה החיסכון שיביאו למשק השינויים הרגולטוריים ברשות ההגבלים העסקיים. בנוסף, זמני ההמתנה יתקצרו בכ-20 אלף ימים.

 

התוכניות כוללות את העלאת הרף של תנאי הסף למחזור מכירות משותף שמעליו יש חובה להגיש הודעות מיזוג, מ-150 מיליון שקל ל-360 מיליון שקל, קיצור זמני בדיקת הודעות המיזוג באמצעות יצירת נוהל מיזוג ירוק במתכונת מצומצמת למיזוג שבאופן ברור אין בו חשש סביר לפגיעה בתחרות, ומעבר להגשה מקוונת של הודעות המיזוג.

 

בנוסף, הוצגה הפחתת הרגולציה ברישוי הסדרים כובלים ובהסדרת פעילות הספקים והקמעונאים לפי החוק לקידום התחרות בענף המזון.

 

רשות המסים: תתאפשר סריקת(!) מסמכים

יישום תוכניות הפחתת הרגולציה ברשות המסים צפוי להביא לחיסכון ישיר למשק בסך 54.2 מיליון שקל בשנה וקיצור זמני המתנה של כ-1.15 מיליון ימים.

 

אלה כוללות הפחתת הביורוקרטיה בפתיחת תיק במע"מ ובמס הכנסה, כאשר כל התיקים למיוצגים יחידים ייפתחו אוטומטית תוך שני ימי עסקים. לצורך החזר מס ניתן יהיה לפתוח תיק מקוון במס הכנסה, ותתאפשר סריקת המסמכים הרלוונטיים במקום לשלוח אותם בדואר או להגיש אותם ידנית לרשות המסים.

 

בנוסף, רשויות מקומיות יוכלו לשלוח אישור תושבות מרוכז לכל תושביהן לצורך הנפקת אישור תושב להנחה במס, במקום לשלוח אישורי תושבות פרטניים. כן תינתן הטבה אוטומטית במס להורים לילד נטול יכולת, עם קבלת מידע מקוון מהביטוח הלאומי. 

 

משרד המשפטים: יותר מקוון, יותר שיתופי פעולה בין רשויות

תוכניות הפחתת הרגולציה במשרד המשפטים יביאו לחיסכון של כ-64 מיליון שקל בשנה למשק, לקיצור של 73 אלף שעות עבודה בשנה לממשלה, לקיצור זמני ההמתנה בכ-1.9 מיליון ימים, ולהפחתה כוללת של 33% בעלויות הרגולציה.

 

אלה כוללות הפחתת רגולציה בתחום רישוי הנוטריונים, שתביא לחיסכון של 54 מיליון שקל. בין היתר מתוכננות בתחום זה שמירת מסמכים בעותק אלקטרוני וביטול הצורך בארכוב, כולל מעבר לחתימה אלקטרונית על מסמכים.

 

כמו כן, יופרט שירות האפוסטיל לתעודות ציבוריות של משרדי הממשלה, ויוקם מאגר של נוטריונים פרטיים בפריסה ארצית שיוסמכו על ידי משרד המשפטים לספק את השירות, דבר שיבטל את הצורך להתייצב פיזית במשרד החוץ בירושלים. כן תצומצם הדרישה הממשלתית לאישורי נוטריון, וניתן יהיה להסתפק בהצהרה או בתצהיר מול עורך דין.

תחזיקו חזק: האינטרנט מגיע לרשות המסים ולמשרד המשפטים (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
תחזיקו חזק: האינטרנט מגיע לרשות המסים ולמשרד המשפטים(צילום: shutterstock)

בתחום הירושות תבוטל החובה להעביר את כל הבקשות לצו ירושה לבחינת בא כוחו של היועץ המשפטי לממשלה. צו הירושה וצו קיום הצוואה יונפקו ויועברו למבקשים, לגופים פרטיים ולגופים ממשלתיים באופן דיגיטלי.

 

בנוסף, יוקם ממשק בין רשם הירושות לרשם האוכלוסין, שיבטל את הצורך להתייצב במשרד הפנים לצורך קבלת תעודת פטירה. כל אלה יחסכו למשק כ-5.7 מיליון שקל וכ-1.7 מיליון ימי המתנה. סעיפים אלה עתידים להתבצע עד מרץ 2020.

 

בתחום רישום עמותות וחברות לתועלת הציבור יקודם תיאום בדרישות הרגולטוריות של שלוש הרשויות המפקחות על העמותות – רשות התאגידים, רשות המסים והחשב הכללי באוצר. בנוסף, יבוטל הצורך בדיווח כפול לשלוש הרשויות באמצעות העברת מידע ביניהן וצמצום כמות המידע הנדרש לדיווח. כך ייחסכו למשק 3.1 מיליון שקל.

 

בתחום רישוי רואי החשבון תבוטל הדרישה למסמכי מקור ויתבצע מעבר לטפסים אלקטרוניים ברישום לבחינות ובהגשת בקשות לאישור התמחות. בנוסף, בחינות הסמכת רואי החשבון ימוחשבו, ותבוצע בקרת איכות מוקפדת על תהליך הכתיבה והבדיקה של בחינות ההסמכה.

 

הליך הדיון בפני שמאי מכריע מתוכנן להתקצר ב-43 ימים, וזאת באמצעות הגדלת מספר השמאים המכריעים ושיפור פריסתם הגיאוגרפית. כך ייחסכו למשק כ-360 אלף שקל וכ-73,100 ימי המתנה בשנה.

 

רישום מפלגות יתבצע באמצעות הדואר האלקטרוני במקום הגשת טפסים ביד כיום, תופחת אגרת העיון ותבוטל חובת הפרסום בעיתונות של מורשי החתימה מטעם המפלגה.

 

פתיחת עסק תיעשה אונליין, ותהליכי רישום חברה ופתיחת התיק יאוחדו, כך שלאחר רישום החברה החדשה ברשות התאגידים, יימשך גם הליך הבדיקה ופתיחת התיק ברשות המסים באופן אוטומטי ומקוון על ידי העברת הנתונים והמסמכים הנדרשים ישירות בין הרשויות.

  

משרד העבודה והרווחה: קיצור זמן הטיפול בבקשה לרישום הנדסאים וטכנאים

במשרד העבודה והרווחה קיצרו את זמן הטיפול בבקשות לרישום הנדסאים וטכנאים מ-50 ימים לחמישה ימים, באמצעות ממשק ממוחשב בין האגף לרישום ורישוי עיסוקים לבין מוסדות הלימוד. בתוך כך, בוטלו גם דרישות רישומיות מסויימות.

 

בנוסף, פתח המשרד מסלול אכיפה בתחום חוקי העבודה והטיפול בתלונות בעבודה, שבו הטיפול בתלונות יסתיים עם תיקון ההפרה ולא יועבר למסלול של חקירה ואכיפה פלילית או מינהלית.

 

משרד הפנים: אי מתן מענה - כמוה כאישור הבקשה

משרד הפנים הציג תוכנית, שעתידה להתבצע עד יוני 2019, לקיצור משך הזמן הממוצע להוצאת רישיון עסק מ-10 חודשים לחודש וחצי. בכך ייחסכו 1.65 מיליון ימי המתנה בשנה. זאת, באמצעות יצירת מסלולי רישוי לפי מידת המורכבות של העסק, כך שעסקים ברמת מורכבות נמוכה ייפתחו על בסיס תצהיר תוך 21 יום, ואילו עסקים ברמת מורכבות בינונית ייפתחו על בסיס תצהיר תוך 66 יום.

 

כמו כן, ברישוי עסקים נקבע שכאשר אין קבלת מענה מרשויות הרישוי ומנותני האישור בזמן הקצוב בחוק, כמוה כאישור הבקשה לבעל העסק.

 

משרד התחבורה: יבוטל הצורך בחידוש רישיון הנהיגה אחת ל-10 שנים

תוכניות משרד התחבורה להפחתת הרגולציה אמורות להביא לחיסכון שנתי למשק של כ-469 מיליון שקל, לקיצור זמני ההמתנה ב-35.7 מיליון ימים בשנה, ולהפחתה כוללת של כ-67% בעלויות הביורוקרטיה.

 

בתחום משרד התחבורה הוצגו הקלות בחידוש רישיון הנהיגה, כולל ביטול הדרישה לבדיקת ראייה כל 10 שנים החל מגיל 40. בנוסף, יוארך תוקף רישיון הנהיגה מתום תקופת נהג צעיר ועד גיל 70, וזאת במקום לחדש את רישיון הנהיגה אחת ל-10 שנים.

רישיון נהיגה (משרד התחבורה)
יוארך תוקף רישיון הנהיגה עד גיל 70(משרד התחבורה)

כמו כן מתכנן משרד התחבורה לצמצם את זמני ההמתנה בסניפי הרישוי, וזאת באמצעות מתן חלק מהשירותים באמצעים חלופיים, כמו למשל הוצאת רישיון נהיגה בסניפי הדואר ובמכונות השירות. בנוסף יבוטלו דרישות שאינן הכרחיות עוד, והכבידו על עבודת סניפי הרישוי, כמו למשל בקשה לקבלת פטור מתיאוריה ודיווח על סיום תקופת הליווי של קטין.

 

בכדי לשפר את מתן השירות בסניפי הרישוי יוגדל מספר מקבלי הקהל ויורחבו שעות הפעילות. עוד תבוטל הדרישה למבחן מעשי לנהג שהוטלה על רישיונו הגבלה בשל חוב להוצאה לפועל, והמשיך לנהוג עקב אי ידיעה. כל התוכניות בתחום הרישוי אמורות להביא לחיסכון ישיר בסך 375 מיליון שקל בשנה ולחיסכון בזמן המתנה של כ-25 מיליון ימים בשנה. אלה אמורות להתבצע עד דצמבר 2019.

 

בתחום רישיונות הנהיגה המקצועיים, מתכנן המשרד לקצר את זמני ההמתנה לבדיקת כשירות רפואית שנדרשת למבקשי רישיון נהיגה לרכב ציבורי ומשא כבד, באמצעות סינון ראשוני על ידי זכיין חיצוני וצמצום זמני ההמתנה ל-21 יום מקסימום למועמדים שמצב בריאותם תקין.

 

בקשת רישיון נהיגה מקצועי תועבר בצורה מקוונת, ורישיונות מקצועיים שניתנו על ידי צה"ל יוכרו באמצעות הסמכת קצין רפואה ראשי לבצע בדיקות רפואיות מטעם רשות הרישוי. אלה יחסכו למשק 57 מיליון שקל ו-5.3 מיליון ימי המתנה בשנה.

 

כן תועבר הגשת הבקשות לתגי חניית נכה למערכת מקוונת, שתאפשר מעקב אחר התקדמות הבקשה. בנוסף, שינוי פרטים ברכב נכה ייעשה עם טפסים מקוונים במקום להגיע ללשכת הרישוי. סעיפים אלה יחסכו למשק כ-9.5 מיליון שקל וכ-3.6 מיליון ימי המתנה בשנה. גם תשלום אגרות לרישוי עובדי טיס יועבר לפורמט מקוון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים