שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מייסד "עליבאבא" לסטודנטים ישראלים: "לא משנה היכן צמחת, אלא מה אתה עושה"
  לפני שקיבל דוקטור של כבוד מאוניברסיטת תל אביב, התפנה ג'ק מא, האיש העשיר בסין, לשיחה עם סטודנטים. הוא סיפר שאינו בוחן בקפדנות תעודות השכלה של עובדים: "כי אז, אני לא הייתי מתקבל לעבודה אצלנו". מא אמר כי חברת עליבאבא מתכוונת להמשיך להשקיע בישראל

    

  מייסד "עליבאבא" בשיחה עם סטודנטים בתל אביב

  מייסד "עליבאבא" בשיחה עם סטודנטים בתל אביב

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:


  המייסד והבעלים של האתר הסיני "עליבאבא" ואחד האנשים העשירים בעולם, ג'ק מא (50) נפגש הערב (ה') עם סטודנטים באוניברסיטת תל אביב וסיפק להם עצות לחיים וטיפים. כשנשאל על ידי סטודנטית האם הוא מסתכל על תעודות של עובדים פוטנציאליים בחברה, הוא צחק וענה: "לא, כי אז אני לא הייתי מתקבל לעבודה אצלנו".

  ג'ק מא מייסד עליבאבא (צילום: רויטרס)
  ג'ק מא במפגש עם הסטודנטים בתל אביב(צילום: רויטרס)

  ג'ק מא מייסד עליבאבא (צילום: רויטרס)
  קיבל תואר דוקטור לשם כבוד(צילום: רויטרס)

  ג'ק מא מייסד עליבאבא (צילום: חן גלילי)
  באוניברסיטת תל אביב (צילום: חן גלילי)
   

  מיד אחרי השיחה קיבל תואר דוקטור של כבוד מטעם האוניברסיטה. מא סיפר לנוכחים כי החברה שלו שוקלת להרחיב את השקעותיה בישראל. "אנו דיברנו בחברה על ישראל כאחת משלוש המדינות שאנו נוכל להקים בהן משרדים. השקענו פה בחמש חברות בשנים האחרונות ואיתי מסתובבים כאן 40 מנהלים בכירים. אני חושב שנמשיך להשקיע פה". מא (50), נחשב לאדם העשיר בסין לאחר שהקים בשנת 1999 את קבוצת "עליבאבא", רשת מקוונת העוסקת בעיקר במסחר. בראשית דרכה פנתה החברה לשוק הסיני העצום, אך בשנים האחרונות הפכה לשם דבר בעולם ועשרות מיליונים יום קונים דרכה דברים באופן מקוונן.

   

  במהלך דבריו סיפר מא לסטודנטים כיצד למד אנגלית כשהפך למדריך תיירים בסין בצעירותו, וכן על כישלונותיו להתקבל לאוניברסיטת הרוווארד היוקרתית, שדחתה אותו למרות שניסה להתקבל אליה עשר פעמים. לבסוף מא למד הוראת אנגלית באוניברסיטה מקומית בסין, חוויה שהוא לא כל כך אהב. "שנאתי להיות מורה ובארבע השנים שלמדתי חשבתי כל יום איך לא להיות אחד כזה. לימדתי באוניברסיטה חמש שנים ועזבתי, חשבתי שאולי אלך לארה"ב, אלמד מהחיים ואחזור להיות מורה". מא סיפר שכאשר הגיע לארה"ב באמצע שנות ה-90 גילה את האינטרנט דרך חבר, אך נדהם שלא יכול היה למצוא מידע על סין. מא החליט לכתוב דף על סין ומשם החל הרומן שלו עם האינטרנט.

  בנימין נתניה פגישה עם ג'ק מא מייסד עליבאבא (צילום: חיים צח, לע
  ג'ק מא עם ראש הממשלה נתניהו(צילום: חיים צח, לע"מ)

  מא ענה באריכות לשאלות הסטודנטים. כך למשל סיפר להם שלו היה יכול, היה רוצה לפגוש את אלברט איינשטיין וקארל מרקס. הוא סיפר: "כל המייסדים שלנו באים מבתי ספר לא טובים, אבל כולנו האמנו בעתיד. כשהפכנו למיליונרים שאלתי את השותפים שלי האם אנחנו חכמים יותר מאחרים? והם ענו שלא. שאלתי האם אנחנו עובדים קשה יותר? והם שוב ענו לא. אנשים חכמים עזבו בעבר את החברה שלנו, אבל אלה שהאמינו בחזון נשארו. זה לא משנה מהיכן אתה, אלא במה אתה מאמין, לכן אני אומר לכם  - לא משנה מהיכן צמחת, אלא מה אתה עושה".

   

  מא נשאל מה הוא מאחל לילדיו וענה בכנות שהוא מקווה שהם לא יהיו כמוהו. "להיות אני זה להיות מאוד בודד ולהיות אחראי על הרבה אנשים, ולא כולם ירצו זאת. אני רוצה שהילדים שלי יהיו בריאים ויעסקו במה שהם ירצו. תפקיד ההורה הוא להעניק לילדיו שלושה דברים: בריאות, אושר וחינוך, כל השאר תלוי בהם".

   

  לגבי ההצלחה הגדולה של עליבאבא, אמר "מעולם לא חשבתי שאיהפך למה שאני היום, שאשיג כל כך הרבה. יש לנו 17 אלף עובדים, מיליוני משתמשים. אנו תומכים בנשים ובחברות קטנות ועוזרים להם להצליח. כשיש לך יותר מ-100 מיליון דולר, הכסף לא שלך - יש לך אחריות חברתית לנהל אותו טוב. הבנו שאנחנו צריכים לבנות כלכלה גדולה מספיק כדי לאפשר לכל עסק קטן, לכל אשה וצעיר לשגשג. ייצרנו 13 מיליון מקומות עבודה בסין. אנו הכלכלה החמישית בגדולה בעולם"

   

  לסיום הוא נשאל מה אנחנו לא יודעים עליו, והשיב: "אני שר טוב מאוד, אבל רק במקלחת. אני מצייר אבל לא טוב. יש שלושה ג'ק מא, הראשון הוא בדמיון של האנשים, אבל זה לא אני, לא כשמבקרים אותו ולא כשמשבחים אותו. יש את ג'ק מא המייסד של עליבאבא, אבל זה לא אני, זה התפקיד שלי. ויש את ג'ק מא שהוא אני, ולכן אני רוצה לפרוש מוקדם ולחזור להיות אני. אחד שכל שנה רוצה לעשות משהו חדש אחד".

   

  בהכנת הכתבה השתתף אדיר ינקו
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מייסד "עליבאבא" לסטודנטים ישראלים: "לא משנה היכן צמחת, אלא מה אתה עושה" "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים