שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  על רקע טענות לעבירות מין: לא יוענק פרס נובל לספרות

  לראשונה זה 75 שנה, הפרס היוקרתי לא יחולק בצילו של משבר חמור באקדמיה השבדית וטענות להטרדות מיניות בשורות הארגון, כמו גם חשדות לאי סדרים כספיים. "האמון הציבורי באקדמיה מעורער", נמסר מהמוסד המכובד. "צריך זמן כדי לשוב לתפקוד ולהשיב את האמון"

  האקדמיה השבדית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  האקדמיה השבדית(צילום: AFP)

  האקדמיה השבדית, הגוף הבוחר את הזוכים בפרס נובל לספרות, הודיעה הבוקר (יום ו') במהלך דרמטי כי הפרס לא יחולק השנה על רקע טענות להטרדה מינית במוסד ופרשיות נוספות בגוף המכובד שספג לאחרונה מכה ציבורית קשה בעקבות כך. זו תהיה הפעם הראשונה מאז 1943 שהפרס היוקרתי לא יינתן.

   

  בהודעה רשמית מטעם האקדמיה השבדית נמסר כי הפרס של 2018 יינתן בשנה הבאה, וכך למעשה ב-2019 יוענקו שני פרסים. ההחלטה התקבלה בפגישה שבועית בשטוקהולם של חברי המוסד, וזאת בעקבות ההסכמה שהאקדמיה לא ערוכה בימים אלו לבחור חתן לפרס לאחר שורה של טענות להטרדה והתעללות מינית בשורות המוסד, כמו גם טענות לעבירות כלכליות.

   

  מהאקדמיה השבדית נמסר כי "ההחלטה התקבלה על רקע ההיחלשות הנוכחית של המוסד והאמון הציבורי המעורער באקדמיה. העבודה על בחירת חתן לפרס נמצאת בשלב מתקדם ותמשיך כרגיל בחודשים הקרובים, אבל האקדמיה צריכה זמן כדי להשיב לעצמה את מלוא התפקוד, לערב מספר גדול יותר של חברים פעילים ולהשיב את האמון בעבודה שלה לפני שהיא מכריזה על חתן הפרס בספרות הבא".

  הטקס בשבדיה. ארכיון (צילום:AFP) (צילום:AFP)
  הטקס בשבדיה. ארכיון(צילום:AFP)
   

  בחודש שעבר הודיעו שלושה חברים באקדמיה השבדית על פרישתם בשל האופן שבו טופלו הטענות על התנהגות מינית בלתי הולמת של אחד מחברי הסגל, הצלם השבדי-צרפתי ז'אן קלוד ארנו, הנשוי לחברה אחרת בו. השלושה, הסופרים פטר אנגלונד, קלאס אוסטרגרן וקייל אספמרק, הודיעו כל אחד בנפרד כי לא ישתתפו עוד בעבודת האקדמיה, המשוררת קתרינה פרוסטנסון. כיוון שהמושב בוועדה ניתן לאדם לכל חייו, מבחינה טכנית הם אינם יכולים להתפטר.

   

  עוד לפני כן, בנובמבר האחרון הודיעה ועדת פרס נובל לספרות באקדמיה השבדית על ניתוק כל קשר עם בכיר המקורב לוועדה בשל עדויות של נשים שהתלוננו כי תקף אותן מינית. חלק מהנשים טענו כי אותו בכיר אף אנס אותן. עיתון שבדי פרסם אז עדויות של 18 נשים, שטענו לעבירות מין חמורות מצדו של הבכיר, המנהל מועדון תרבות בשטוקהולם שמארח את הבכירים ביותר בעולם הספרות - בהם זוכים בפרס היוקרתי. אותו איש גם נשוי לתסריטאית שמוגדרת כבעלת קשרים קרובים מאוד לוועדת הפרס.

   

  שמו של המקורב לא נחשף במסגרת חוקי הפרטיות בשבדיה, אך זהותו ידועה לכול. אותו מועדון שהוא מפעיל ממומן בחלקו על-ידי האקדמיה השבדית. הוא סירב להגיב לטענות, והסתפק רק בהכחשה גורפת.

   

  הנשים מספרות על תקיפות מיניות שביצע הבכיר בין השנים 2017-1996, בין היתר בשטח המועדון. אחת מהן סיפרה על אונס שביצע בה האיש בדירה בבירה השבדית. "כולם ידעו מה מתרחש ולא עשו דבר", היא סיפרה בעדותה. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים