שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אבי גבאי: "נתניהו רוצה ליצור עריצות של הרוב"
  שעות לפני ההצבעה בוועדת השרים לחקיקה על פסקת ההתגברות ("מעקף לבג"ץ"), אמר יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי לאולפן ynet כי "נתניהו מוכן לעשות הכול כדי להיבחר מחדש, כולל להפוך אותנו לדמוקרטיה כמו בטורקיה". נתניהו: "רצינו לדחות את ההצבעה כדי להשיג הסכמה של כל הקואליציה"

   

   

  אבי גבאי: "נתניהו הופך את ישראל לטורקיה"    (צילום: אורי דוידוביץ')

  אבי גבאי: "נתניהו הופך את ישראל לטורקיה"    (צילום: אורי דוידוביץ')

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לקראת ההצבעה בוועדת השרים על פסקת ההתגברות ("מעקף לבג"ץ"), מזהיר יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, בריאיון לאולפן ynet מפני פגיעה קשה בדמוקרטיה הישראלית, ומטיח בראש הממשלה: "הדבר היחידי שנתניהו עסוק בו זה להמשיך ולשלוט. הוא רוצה להיבחר מחדש, ולהיבחר מחדש וזה לגיטימי. השאלה היא עד כמה אתה מוכן לשנות את המדינה שלך כדי לממש את זה, הוא מוכן לעשות הכול על מנת שזה יקרה, כולל להפוך אותנו לדמוקרטיה כמו בטורקיה". תיקון החקיקה של פסקת ההתגברות עולה להצבעה ביוזמת הבית היהודי, והניסיונות של ראש הממשלה לדחות את ההצבעה עלו בתוהו. לפי התיקון, הכנסת תוכל לחוקק מחדש ברוב של 61 ח"כים חוקים שיפסול בג"ץ.

   

  ראש הממשלה אמר הבוקר בישיבת שרי הליכוד כי "הדרך הנכונה להעביר את פסקת ההתגברות היא באמצעות גיוס כל מרכיבי הקואליציה. רצינו לדחות בשבוע כדי להשיג הסכמה ולהביא את החוק בתמיכת הקואליציה כולה". 

   

  השר נפתלי בנט אמר בכניסה לישיבת הממשלה: "היום בעוד כמה שעות יעלה להצבעה חוק ההתגברות, או חוק האיזון, שיוצר איזון בין הרשות המבצעת והמחוקקת, לבין הרשות השופטת. זה החוק החשוב ביותר מזה שנות דור. לצערי, בג"צ הפך בדור האחרון את הכל לשפיט: ביטל שלוש פעמים את החוק למניעת הסתננות וקשר את ידי הממשלה מלהוציא מסתננים בלתי חוקיים ממדינת ישראל. אני מאוד שמח שמתגבש קונצנזוס רחב בממשלה ובכנסת סביב החוק הזה. זה יום גדול לדמוקרטיה הישראלית, שהיא חשובה לכולנו". 

   

  אבי גבאי ובנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, רויטרס)
  אבי גבאי ובנימין נתניהו. ארכיון(צילום: אלכס קולומויסקי, רויטרס)
   

  "אנחנו רואים תהליך שחיקה אמיתי בדמוקרטיה הישראלית, זו לא רק פסגת ההתגברות", אומר גבאי. "פסקת ההתגברות היא נושא אחד מתוך סט שלם של נושאים שבהם הממשלה הזו רוצה לקחת את החופש שלנו, רוצה ליצור עריצות של הרוב. בדמוקרטיה יש מנגונים שחוסמים את הרוב מלעשות דברים מסוימים אחרת אין סוף, אין מישהו שיכול לעצור את זה. זו החקיקה שתהיה פה".

   

  גבאי אומר שביכולתו של נתניהו לעצור את החקיקה. "הוא ראש ממשלה. אם ראש ממשלה רוצה - אין חקיקה כזאת. הם רוצים להביא לנו את טורקיה לתוך ישראל, זה הדבר שהם רוצים לעשות. שאין באמת חופש דיבור, חופש תנועה, שהכול תלוי בשלטון והוא יכול לעשות מה שהוא רוצה. רק בשבוע האחרון עבר חוק בכנסת שאומר שראש הממשלה ושר הביטחון יכולים לבד להחליט על מלחמה".

   

   

  אסתר חיות בנימין נתניהו איילת שקד (צילום: יואב דודקביץ, אלכס קולומויסקי, יונתן זינדל/פלאש90)
  השרה שקד, ראש הממשלה נתניהו והנשיאה חיות(צילום: יואב דודקביץ, אלכס קולומויסקי, יונתן זינדל/פלאש90)

  כאמור, פסקת ההתגברות תעלה להצבעה בוועדת שרים לחקיקה, על אף בקשתו של ראש הממשלה ביום חמישי האחרון משרת המשפטים איילת שקד  לדחות את ההצבעה בשבוע נוסף, במטרה לדון בנושא עם השותפות הקואליציוניות. בשבוע שעבר כבר נדחתה ההצבעה פעם אחת - עקב פגישה של נתניהו עם אסתר חיות, נשיאת בית המשפט העליון. מטרת הצעת החוק היא להגביל את יכולתו של בג"ץ לפסול חוקים שאושרו בכנסת.

   

  בסביבתה של שרת המשפטים שקד אמרו בסוף השבוע כי ההצבעה תתקיים כמותכנן וגם יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, הודיע כי ההצבעה לא תידחה. "ביום ראשון הקרוב אנו נעלה את חוק ההתגברות להצבעה, ונצפה לתמיכת ראש הממשלה", צייץ בנט בטוויטר.  

   

  הדיון בין השותפות הקואליציוניות נסב באחרונה סביב מספר הח"כים שיוכלו לאשר מחדש חוק שפסל בג"ץ. בנט ושקד עומדים על דרישתם לרוב רגיל של 61 ח"כים ולא מוכנים להתפשר על כך. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות תומכים ברוב של 70 ח"כים שיוכלו לאשר מחדש חוקים שנפסלו בבג"ץ. לפי לוח הזמנים, ועדת השרים לחקיקה תצביע על שלוש הצעות חוק פרטיות בנושא זה של חברי הכנסת מהבית היהודי: ניסן סלומינסקי, מוטי יוגב ובצלאל סמוטריץ' - בכולן, הרוב הדרוש לחקיקה מחדש של חוק שנפסל בבג"ץ הוא 61 חברי כנסת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי
  יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים