שתף קטע נבחר

היועמ"ש נגד פסקת ההתגברות; השר לוין על הבית היהודי: "מעדיפים כותרות"

שר התיירות יריב לוין טוען ששרי הבית היהודי מחפשים כותרות, במקום לקדם את הצעת החוק בהידברות: "זה עלול לסכן את היכולת להעביר את החוק". המשנה ליועמ"ש: "אנחנו לא אומרים שזה לא חוקתי, אבל אנחנו מתנגדים לזה"

 

 

 

שר התיירות יריב לוין מותח ביקורת על התנהלות שרי שרי הבית היהודי בנושא פסקת ההתגברות על בג"ץ שתובא בצהריים (יום א') להצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה. בריאיון לאולפן ynet אמר כי "יש הרבה פעמים בחיים הפוליטיים שצריך לבחור בין קידום נושא באופן ענייני לבין הרצון לקבל עליו כותרות. אני חושב שכאשר מקדמים נושאים באופן ענייני - בסוף גם הכותרות מגיעות. יש כאלה שאצה להם הדרך, הם מעדיפים קודם את הכותרות, וזה לצערי מה שקורה כאן כרגע".

 

לפי הצעות חברי כנסת מהבית היהודי, תוכל הכנסת לחוקק מחדש חוק שאותו פסל בג"ץ ברוב של 61 חברי כנסת. הצעה זו זכתה לגינויים מקיר לקיר במערכת המשפטית. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, אמר: "עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא שיש להתנגד לכל ההצעות. אנחנו לא אומרים שזה לא חוקתי, כי זה תיקון לחוקי יסוד, אבל אנחנו מתנגדים לזה. חוק יסוד החקיקה מטפל בכל המורכבות של היחסים בין הרשויות".

 

היועמ"ש, אביחי מנדלבליט. "להתנגד לכל ההצעות" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
היועמ"ש, אביחי מנדלבליט. "להתנגד לכל ההצעות"(צילום: מוטי קמחי)

במשדר באולפן ynet נשאל השר לוין: אתה אומר שהשרים בנט ושקד מעדיפים כותרת על פני הצלחת פסקת ההתגברות?

"ללא ספק. זה המצב. זה מה שקורה בפועל וחבל מאוד שכך הם פני הדברים. המצב שנוצר פוגע באופן משמעותי בסיכוי להעביר את פסקת ההתגברות. הדרך לקדם דברים כאלה היא בניסיונות הידברות ובשקט. הרצון של שרי הבית היהודי לעשות מעשה שייראה כלפי חוץ כמשהו די פופוליסטי, פוגע בסופו של דבר ביכולת להביא את כל מרכיבי הקואליציה להסכים על מתווה שגם יעבור בכנסת. לטעמי זו שגיאה גדולה".

 

יריב תומך בבקשה של ראש הממשלה לדחות בשבוע את ההחלטה בנושא. "אין לי ספק שאם היינו מחכים עוד שבוע היה לנו סיכוי לא רע להגיע להבנות עם סיעת כולנו. ברגע שזה נעשה באופן כביכול מתריס כלפי השר משה כחלון וכלפי סיעתו, זה פשוט מקל עליהם את החיים ואולי אפילו דוחף אותם לעמדה של אין ברירה, שלא לתמוך בחוק בכנסת. המצב הזה עלול לסכן את היכולת להעביר את החוק. חבל מאוד שזה המצב". השר כחלון לא נכח בישיבת השרים שדנה היום בהצעת החוק.

 

הכנסת (צילום: דוברות הכנסת, יצחק הררי)
השר יריב לוין. "יש כאלה שאצה להם הדרך"(צילום: דוברות הכנסת, יצחק הררי)

השר נפתלי בנט אמר הבוקר בכניסה לישיבת הממשלה: "היום בעוד כמה שעות יעלה להצבעה חוק ההתגברות, או חוק האיזון, שיוצר איזון בין הרשות המבצעת והמחוקקת, לבין הרשות השופטת. זה החוק החשוב ביותר מזה שנות דור. לצערי, בג"צ הפך בדור האחרון את הכל לשפיט: ביטל שלוש פעמים את החוק למניעת הסתננות וקשר את ידי הממשלה מלהוציא מסתננים בלתי חוקיים ממדינת ישראל. אני מאוד שמח שמתגבש קונצנזוס רחב בממשלה ובכנסת סביב החוק הזה. זה יום גדול לדמוקרטיה הישראלית, שהיא חשובה לכולנו".

 

לגבי אירוע הג'ירו ד'איטליה אמר שר התיירות לוין: "אני חושב שהאירוע מדהים. גם אנחנו במשרד התיירות, כשותפים באירוע הזה, מנצלים אותו כדי לייצר מסע חסר תקדים של הסברה ושל קריאה לאנשים לבוא ולטייל בארץ. מגיעה באמת הרבה הרבה תודה לכל מי ששותף לעניין הזה, בראש ובראשונה לסילבן אדמס שאני יוכל לומר – עם ישראל חייב לו הרבה על אירוע באמת מדהים".

 

השר לוין אומר שהאירוע יצר רווח עצום למדינה. "קודם כל זה חשף את ישראל האמיתית, ישראל היפה ומה שלא פחות חשוב, ישראל הבטוחה  - לציבור עצום בעולם, למאות מיליוני אנשים, מכיוון שמדובר באירוע שאינו מתקיים באולם סגור אלא במרחב הפתוח, לאורך מאות קילומטרים. האפשרות שלו לחשוף את הנופים של ישראל, את המקומות היפים שיש לנו כאן, האתרים ההיסטוריים, כל הדבר הזה בעצם שווה הרבה יותר מכל תשדיר שתעשה, מכל ניסיון לבצע קמפיין לאורך זמן".

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אביחי מנדלבליט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים